آموزش ملاحظات طراحی در برابر پالسهای الکتریکی تندگذر (EFT)-بخش ۵

0
205
آموزش ملاحظات طراحی در برابر پالسهای الکتریکی تندگذر (EFT)-بخش ۵
آموزش ملاحظات طراحی در برابر پالسهای الکتریکی تندگذر (EFT)-بخش ۵
این مجموعه آموزش های ویدیویی در مورد تاثیر پالسهای الکتریکی تندگذر (EFT) در کنترلرهای نهفته (embedded controllers) و تکنیک های سخت افزاری و نرم افزاری را برای کاهش آن معرفی می کند. این آموزش همچنین مجموعه ای از دستورالعمل هایی را که طراح می تواند برای ساخت یک سیستم مصون در برابر چنین پالسهای الکتریکی تندگذری استفاده کند، توضیح می دهد.

استانداردهای بین المللی مختلفی برای توصیف مشخصات پدیده‏ های گذرا توسعه داده شده است. این استانداردها همچنین راهنمایی ‏هایی را به طراح محصول برای انجام روشهای تست به منظور تایید انطباق آن با استاندارد ارائه میدهد. الزامات مصونیت در برابر پالسهای الکتریکی تندگذر برای محصولات الکترونیکی در استاندارد IEC 61000-4-4 (برای EFT) توسط کمیته بین المللی الکتروتکنیک (IEC) تعریف شده است.

بخش EFT چیست؟ EFT و مشخصات شکل موج تست را در استاندارد IEC 61000 4-4 شرح می دهد. بخش بعدی، حالت های خطا (Failure Modes)، در مورد اثراتی که پالسهای الکتریکی تندگذر میتواند بر روی سیستم های نهفته (embedded) داشته باشد، صحبت می کند. بخش عیب یابی و روش هایی برای بهبود مصونیت در برابر EFT یک سیستم معیوب، راهکارهایی برای عیب یابی ارائه میدهد و همچنین لیست برخی از روش های ممکن برای بهبود مصونیت EFT یک سیستم معیوب را معرفی می‏کند.

هدف اصلی یک مهندس طراح این است که اطمینان حاصل کند که محصول نهایی طراحی شده حتی در محیط‏های نامساعد نیز به خوبی کار میکند. در اغلب موارد، تاکید بر جنبه های کاربردی محصول در مقایسه با خود سیستم تاکید می شود. مهندسان طراح باید جنبه های مختلف طراحی محصول مانند تداخل الکترومغناطیسی و الزامات مصونیت آن را در نظر داشته باشند. اگر محصول نتواند تستهای انطباق (EFT یا غیره) را پاس کند، طراحی مجدد یا تجدیدنظر کلی لازم است. این بحث به طور قابل توجهی هزینه طراحی را افزایش می دهد. این هزینه ها علاوه بر اتلاف زمان، نارضایتی مشتری و از دست دادن سهم بازار را نیز شامل میشود. بنابراین، برای مهندس در نظر گرفتن این ملاحظات طراحی و کاهش این مسائل در سیستم ضروری است. بخش ملاحظات طراحی و تکنیک های مقابله (Mitigation Techniques)، توصیف می کند که چگونه یک مهندس طراح سیستم می تواند مسائل مرتبط با EFT را با در نظر گرفتن اصول زمان-طراحی (design-time principles) خاصی از پیش بردارد. این اپلیکیشن نوت عمدتا در مورد ملاحظات طراحی بورد هدف است. همچنین برخی از ملاحظات طراحی مهم سیستم و منبع تغذیه آن را خلاصه می کند. علاوه بر این، این آموزش ویدیویی تکنیک های نرم افزاری (firmware) که می تواند برای تشخیص خطا و مکانیسم بازیابی (recovery) گنجانیده شود را معرفی میکند.

 

 

منبع:گروه الکترونیک قدرت دانشگاه تهران

مطلب قبلیآموزش ملاحظات طراحی در برابر پالسهای الکتریکی تندگذر (EFT)-بخش ۴
مطلب بعدیآموزش ملاحظات طراحی در برابر پالسهای الکتریکی تندگذر (EFT)-بخش ۶

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید