ارتباط متلب با میکروکنترلر ( MATLAB+AVR )

0
65
ارتباط متلب با میکروکنترلر ( MATLAB+AVR )

در  پروژه ارتباط متلب با میکروکنترلر می‌خواهیم دو تا سنسور دما یا هر سنسور دیگه ای رو به میکروکنترلر وصل کنیم و از و از طریق میکروکنترلر مقدار این دو تا سنسور رو بخوانیم و بعد از یک سری محاسبات مربوط به پارامترهای سنسور آنرا در نمایشگر LCD   چاپ کنیم  و همین مقدار چاپ شده رو به GUI متلب بفرستیم ( ارتباط متلب با میکروکنترلر ) تا به صورت نرم افزاری این مقدار را به چشم خود ببینیم یا مانورهای لازمه رو انجام بدیم.

 

ارتباط متلب با میکروکنترلر ( MATLAB+AVR )
ارتباط متلب با میکروکنترلر ( MATLAB+AVR )

GUI یا رابط کاربری گرافیکی graphical user interface

همانطور که از اسم این ابزار مشخص است  می‌توانیم با این ابزار به راحتی تابع ها و مانورهای لازمه رو در خود “متلب ” یعنی در common window یا در Mfile این نرم افزار این مانورها را انجام داد و با چند سری از کلیدها و نمایشگرها تسلط کاملی رو از طریق این GUIبه  “متلب ” داشته باشیم‌.از شکل زیر دو تا کلید برای میکرو قرار دادم و وظیفه‌ی یکی از کلید‌ها این است که :اگر ما این کلید را فشار دهیم مشخصات میکرو کنترلر را بر روی LCD چاپ خواهد کرد و همین مشخصات رو از طریق پورت یوزارت به طرف مقابل خود می‌فرستد تا طرف مقابل هم از این تنظیمات خبر دار شود این تنظیمات USART می‌تواند از جمله baud Rate , Data Bit , Parity , و غیره باشد.

 

ارتباط متلب با میکروکنترلر ( MATLAB+AVR )
ارتباط متلب با میکروکنترلر ( MATLAB+AVR )

 

و کلید دومی رو گذاشتیم که با فشردن این کلید از میکروکنترلر درخواست می‌کنیم که مقدار سنسورها رو قراعت کند و روی LCDچاپ کند و به طرف مقابل بفرستد  تا طرف مقابل هم از این مقدار سنسورها اطلاع حاصل کند.

اگر میکروکنترلر ما در فاصله‌‌ای دوری از GUI داشته باشد نیازی به دوتا کلید گفته شده فوق نیست چون من از طریق خود GUI می‌توانم به میکرو درخواست بدم تا مقدار سنسورها را قراعت کند و به متلب برگرداند. پس ناگفته نماند که متلب یکی از پرکاربردترین نرم افزارها دنیاست و می‌توانیم پردازش لازم را بر روی پارامترهای خودمان داشته باشیم یعنی در این پروزه ما از پروتکل یوزارت متلب استفاده کردیم و می‌توانستیم از SPI , TWI, I2C  نیز استفاده کنیم. متلب برای این پروتکل‌ها دستورات استاندارد زبان C را دارد یعنی نیازی به یادگیری دستورات جدید نیست و دستورات ارسال و دریافت از یوزارت یا دیگر پروتکل ها دقیقا مثل زبان C می‌باشد.

 

دانلود فایل  PDF

 

منبع:  میکرودیزاینرالکترونیک

 

مطلب قبلیدانشنامه قطعات الکترونیک
مطلب بعدیآموزش رزبری‌پای

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید