هک دستگاه IPTV SET TOP BOX شرکت آی سیما

0
303
هک دستگاه IPTV SET TOP BOX شرکت آی سیما

دوستان عزیزی که قصد دارید دستگاه IPTV خودتون را هک کنید خواهشمند است قبل از این کار مقاله را چندین بار مطالعه کنید و در صورتیکه نقطه ابهامی وجود نداشت و در تخصص خودتون میبنبد چنبن هکی بعد اقدام کنید تا اشتباها سخت افزار شما از کار نیفته.

در حدود سال 1395 شرکت آی سیما به همراه فروش سرویس یک ساله IPTV یک دستگاه اندروید باکس با شکل و مشخصات زیر را به عنوان هدیه به مشترکین خود تحویل می‌داد. اما مشکل بزرگ این دستگاه محدود و منحصر بودن به محتوای آی سیما است. در این پست قصد دارم تا با هک این دستگاه، فریمور LiberELEC را بر روی آن نصب کنم.

 

iseema
iseema

مشخصات سخت افزاری

مشخصات سخت افزاری CPU و GPU را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

 

iseema-android

 

CPU: ARMv7 Processor [413fc****] revision 0 (ARMv7)
Machine: Amlogic Meson6 g02 customer platform

بر روی این دستگاه یک نسخه اندروید 4.2.2 نصب شده که توسط شرکت آی سیما سفارشی شده و فقط محتوای همان شرکت را نمایش می‌دهد. البته توانستم سایر نسخه‌های اندروید اصلی، همانند نسخه 4.2.2 را نیز بر روی آن نصب کنم. اما نتوانستم هیچ کدام از ویدیوهای سایر شرکت‌ها را در آن تماشا کنم. وقتی با آن شرکت تماس گرفتنم، گفتند که این دستگاه انحصاری است! ARM و انحصار؟! مگه داریم؟ مگه میشه؟!

 

از کجا شروع کنیم؟

خوب با جستجو در اینترنت مشخص شد که این دستگاه و برد درون آن یک کپی چینی از G BOX MX2 شرکت MATRICOM است با cpu مدل AML8726 MX دو هسته‌ای و یک گیگابایت رم و 2 گیگابایت فلش رام که برد آن بدین شکل است:

همین طور که می‌بینید ماژول WiFi برای هزینه کمتر روی آن مونتاژ نشده است و باید برای اتصال به اینترنت از کابل شبکه استفاده کرد و یا از دانگل WiFi که البته در اندروید شناخته نشد.
همچنین دکمه Recovery Reset نیز روی آن مونتاژ نشده است.
برای این سخت افزار یک توزیع از لینوکس به نام LibreELEC به همراه KODI سفارشی شده وجود دارد که در ادامه نحوه نصب آن را خواهم گفت.

 

گام اول – دانلود فریمور

فایل رام این نسخه را می‌توانید از سرور دانلود کنید. همچنین برای توضیحات بیشتر می‌توانید به فروم مربوطه نیز مراجعه کنید.

لینک مستقیم دانلود رام:
LibreELEC-Amlogic_MX2.arm-7.95.3.zip

گام دوم – آماده سازی سخت افزار

به علت عدم وجود دکمه Recovery Mode بر روی برد آی سیما هک ما با رابط ارتباط سریال خواهد بود. برای کپی یک سیستم عامل (یک رام) بر روی فلش مموری باید سیستم در حالت recovery راه اندازی شود که در این دستگاه باید با دستور در خط فرمان به این حالت رفت.
قبل از آن ما به یک رابط USB به سریال به همراه سه سیم برد بورد دو سر مادگی به همراه نرم افزار مربوطه مانند PuTTY و یک Micro SD (من یک گیگابایتی را تست کردم) لازم داریم.

اتصالات را بر اساس RX,TX و GND برقرار می‌کنیم. گراند را می‌توان با اهم متر و تست اتصال با گراند بورد پیدا کرد. من آن را با فلش قرمز در عکس بورد نشان داده‌ام. پس از راه اندازی نرم افزار ترمینال و انجام تنظیمات آن (115200,8,n,1) و روشن کردن IPTV BOX پین‌های TX و RX را هم با آزمایش و خطا می‌توان پیدا کرد.

گام دوم – آماده سازی سخت افزار
Serial terminal software

گام سوم – ریختن فریمور

فایل LibreELEC-Amlogic_MX2.arm-7.95.3.zip را دانلود کرده و از حالت Zip خارج می‌کنیم. کارت حافظه را به صورت FAT فرمت کنید و چهار فایل زیر را در ریشه کپی کنید. توجه کنید فایل zip دوم را از حالت فشرده خارج نکنید.

گام سوم – ریختن فریمور
libreELEC

کارت حافظه در سیستم قرار دهید و سیستم را روشن کنید. اگر سیم‌های پورت سریال را درست متصل کرده باشید و تنظیمات نرم افزار سریال را درست انجام داده باشید. روند بوت و خطوط لود شدن اندروید را بر روی آی سیما می‌توانید در نرم افزار سریال مشاهده کنید.

 

مرحله آخر – نصب و سفارشی سازی

اجازه دهید تا آی سیما بوت اندروید را کامل کند و در صفحه تلویزیون اندروید ظاهر شود. حالا می‌توان در خط فرمان سیستم عامل هک شده دستورات زیر را وارد و جواب را مشاهده کرد.

root@android:/ #

اگر prompt خط فرمان تفاوت داشت مهم نیست باید دسترسی Root داشته باشید. با دستور whoami این موضوع را چک کنید:

whoami

 

و باید نتیجه زیر را دریافت کنید:

root

root@android:/ #

 

خوب حالا دستور reboot update را اجرا می‌کنیم…

سیستم ریست می‌شود و صفحه update ظاهر می‌شود.

update
update

پس از اتمام update سیستم دوباره ریست می‌شود و پس از بالا آمدن سیستم صفحه نخست کودی KODI نمایان خواهد شد.

kodi
kodi

پس از بوت شدن، با کمی دور زدن در منوها می‌توانید قسمت‌های مربوط به تنظیم تایم سرور و کالیبره کردن حاشیه صفحه نمایش و …. را انجام دهید. در ضمن حالا با نسخه هک شده آی سیما دانگل WiFi هم توسط سیستم شناخته می‌شود که البته به علت ضعف سخت افزار چندان کارایی ندارد و برای ارتباط بدون مشکل با شبکه باید از کابل استفاده کرد.

LiberELEC-kodi

 

در انتها سینمای خانگی شما آماده است!

در انتها سینمای خانگی شما آماده است!

 

قبلاً در خصوص KODI و سینمای خانگی در سایت توضیحات خوبی ارائه داده است.

 

منبع :سیسوگ

مطلب قبلیکار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت سوم – ساخت ردیاب
مطلب بعدیLIN BUS چیست و معرفی فنی آن در خودرو های جدید به زبان ساده

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید