انتخاب تک فاز یا سه فاز

0
34
انتخاب تک فاز یا سه فاز
انتخاب تک فاز یا سه فاز

برای محاسبه برق منزل خود  ابتدا باید مشخص کنید که سیستم برقتان تک فاز است یا سه فاز؛ در ابتدای امر این موضوع پیچیده و فنی به نظر می‌آید، اما بعد از خواندن این مقاله پی به این قضیه خواهید برد و مانند یک برقکار حرفه ای هر سیستم را در یک نگاه تشخیص داده و از عهده محاسبات آن برخواهید آمد!

چه برقی در خانه دارم؟ تک فاز؟ یا سه فازه؟ چه تفاوت هایی دارند؟ کدام را باید داشته باشم؟
احتمالاً در حین بررسی صورتحساب و محاسبه برق مورد نیاز خود در خانه، برخی از این سؤالات را قبلاً یا همه آنها را از خود پرسیده اید. ما یکبار برای همیشه به تمام سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

نصب سه فاز چیست؟

این سیستمی است که در اکثر خانه ها و آپارتمان ها استفاده می شود. این سیستم ها از یک فاز و یک جریان متناوب استفاده می کنند که نوسان قابل قبول آنها بین 220 تا 230 ولت می باشد و از این رو حداکثر توان انقباضی 13.86 کیلووات برای 220 ولت و 14.49 کیلو وات برای 230 ولت است؛ این سیستم‌ها معمولاً در خانه‌ها استفاده می‌شوند و اندازه خانه مهم نیست، زیرا یک خانه استخردار می‌تواند بدون هیچ مشکلی سیستم تک فاز داشته باشد؛ اگر می خواهید بفهمید که تک فاز هستید یا خیر، تابلوی برق خود را در خانه خود (معمولاً کنار درب ورودی) بررسی کنید. اگر اینطور به نظر می رسد (یک دستگاه دوگانه)، به این معنی است که سیستم شما تک فاز است:

نصب سه فاز چیست
نصب سه فاز

سیستم سه فاز چیست؟

سیستم های سه فاز معمولاً در ساختمان های تجاری نصب می شوند. آنها از سه فاز تشکیل شده اند، یعنی سه جریان متناوب مختلف که توان را به سه قسمت تقسیم می کنند. نوسان نرمال آنها معمولاً حدود 380 تا 400 ولت است. توان قراردادی برای این نوع نصب به صورت اجباری از 15 کیلو وات شروع می شود که آن را برای نصب با تجهیزات سه فاز (معمولاً شرکت ها) مناسب تر می کند.؛ اگر ICP شما به این شکل است (دستگاه سه گانه یا بالاتر)، به این معنی است که شما یک سیستم سه فاز دارید:

سیستم سه فاز چیست
سیستم سه فاز

 

کدام یک برای من بهترین است؟

هنگام انتخاب یک سیستم، اولین کاری که باید انجام دهید این است که توان تقریبی مصرف شده توسط لوازم الکتریکی خانه خود را محاسبه کنید:
اگر به توان قراردادی بالای 13,86 کیلو وات نیاز ندارید، سیستم تک فاز را توصیه می کنیم. شما هزینه کمتری می پردازید و فیوزها را خاموش نمی کنید. اگر 13,86 کیلو وات کافی نیست، باید یک سیستم سه فاز نصب کنید. در این صورت باید از سه فاز بودن وسایل برقی خود مطمئن شوید (معمولاً تک فاز هستند). مشکل اصلی یک سیستم سه فاز این است که توان قراردادی بین سه فاز توزیع می شود. بنابراین اگر وسایل برقی شما تک فاز هستند، متوجه خواهید شد که اغلب از حد مجاز خود فراتر رفته و فیوزها را خاموش می کنید.

اگر بخواهم سیستم برقم را عوض کنم چه؟

هنگام تغییر برق، ابتدا باید نوع سیستم خود را در نظر بگیرید. به خصوص اگر برقی بالاتر از 13.86 کیلو وات دارید و می خواهید آن را کاهش دهید، زیرا این می تواند باعث مشکلاتی شود؛ به عنوان مثال، اگر یک سیستم تک فاز با توان بیش از 13.86 کیلووات را به 9.2 کیلووات کاهش دهید، این امر باعث صرفه جویی قابل توجهی در قبض برق شما می شود و برق واقعی شما به سختی تغییر می کند. با این حال، با یک سیستم سه فاز، شما باید آن را به حداقل 6.9 کیلو وات کاهش دهید، کاهش قابل توجهی که ممکن است شما را با کمبود برق مواجه کند.

همه این فرآیندها مستلزم یک سری هزینه ها هستند، بنابراین توصیه می کنیم قبل از درخواست تغییر برق، اطلاعات بیشتری را جستجو کنید.

 

 

 

 

 

منبع: برنیکا

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید