انجام پروژه های الکترونیکی

0
22
انجام پروژه های الکترونیکی
انجام پروژه های الکترونیکی

 مراحل کلی انجام پروژه های الکترونیکی:

طراحی ،برنامه نویسی ، شبیه سازی ،  طراحی برد مدارچاپی  و ساخت مدار

خیلی دوستان سوالات متعددی را در مورد انجام پروژه‌های الکترونیکی می‌پرسند. واقعا انجام پروژه های الکترونیکی سخت است؟ چقدر زمان میبرد تا شما یادبگیرید پروژه های الکترونیکی را انجام دهید؟ آیا طراحی و ساخت مدار و سیستم های الکترونیکی مقرون به صرفه است؟ آیا به جز مراکز نظامی مدارات الکترونیک در بقیه قسمت های صنعت هم مشتری دارد؟ آیا لازم هست هم آنالوگ بلد باشیم و هم دیجیتال؟ الان اکثر دوستانم الکترونیک خوندن ولی در حوزه نرم افزار و یا زمینه‌های دیگر فعالیت می‌کنند آیا این مورد ربطی به بازار طراحی مدار دارد؟

اصلا شرکت‌هایی که پروژه طراحی می‌کنند چیکار می‌کنن و کجاها هستن و محیط این شرکت‌ها چطوریه؟ آیا می‌توانم آینده شغلی خودم را به عنوان طراحی مدار بصورت فریلنسری(پروژه ای)، انتخاب کنم؟ چقدر اطلاعات فنی لازم است آیا باید هر روز مطالعه کنم؟ آیا درآمد یا حقوق کافی دارد؟ آیا نسبت به کاری که انجام می‌دهیم پول بدست می‌آوریم؟ چه نوع پروژه از پروژه‌هایی (صنعی یا تحقیقاتی) را انجام بدهم؟ کلا روی چه مضوعی تمرکز کنم؟ آینده الکترونیک به کدوم سمت می‌رود؟ من فقط برنامه نویسی میکروکنترلر بلد هستم آیا برای شروع کافی است؟ آیا برم دنبال یادگیری قطعات حرفه ای مثل FPGA ؟

خلاصه در سال های اخیر تقریبا از این تیپ سوالات خیلی از دوستان پرسیدن و سعی کردم در قالب پیام مختصری براشون بفرستم ولی تصمیم گرفتم در اینجا به یکسری از این سوالات با تجربیات خیلی اندک خودم پاسخ بدهم.

اطلاع دارم که انجام، برآورد و مدیریت پروژه خود یک تخصص محسوب می‌شود و افرادی هستن که در دانشگاه به این موارد می‌پردازند و کتب مختلفی نیز در این مورد تالیف شده و اکثر دانش آموزان و دانشجویان در این حوزه اطلاعاتی ندارند و در داخل خیلی از آنها برای پروژه‌های کوچک مطلب کافی در نظر گرفته نشده.

واقعا انجام پروژه های الکترونیکی سخت است؟

ولی جواب من برای اکثر دوستان این است: ” سخت نیست بلکه در اوایل خیلی زمانبر است و تکنولوژی ها روز به روز عوض می‌شوند و مثل کارهای قدیم نیست که یکبار یادبگیرید و تا بازنشستگی آن را تکرار کنید.” و نیاز داره بصورت پیوسته یادبگیرید و سعی کنید خودت را با آخرین تکنولوژی را بروز نگهدارید.

خب حالا این بروز بودن یعنی چی؟

خیلی از دوستان که قبلا پروژه کار نکردن و شکست های کوچک تجربه نکردن معمولا این سوال را می‌پرسن که منظور از بروز بودن یعنی چی؟ مثالی را برایتان میزنم که خودم لمس کردم. در بین سال های 92 تا 94 پروژه های کوچکی را از جاهای مختلف می‌گرفتم و انجام می‌دادم پروژه‌های سطح بالایی نبودن ولی در آن زمان در بین کل دانشجویان دوره کارشناسی تنها 3 نفر بودیم که عملی کار می‌کردیم بیرون از دانشگاه که دوتا از دوستان برای شرکت و منم خودم پروژه می‌گرفتم از مراکز و افراد مختلف، در این زمان من با میکروکنترلرهای ARM LPC1768 هم کار کرده بودم و حتی آموزش‌هایی را هم در داخل این وب‌سایت قرار داده بودم. و میکروکنترلرهای AVR در بازار استفاده می‌شدند و بازار ARM فقط در شرکت‌های خاص داغ بود و حتی در ایران من دیدم PLC ای ساختن و خوب می‌فروختند شنیده بودم که هسته اصلی آن AVR ATMEGA64 بود. پس خیلی افراد کمی بودن که دنبال ARM می‌رفتند و همچنین در این بازه بردهای آردوینو در ایران معرفی شده بودن ولی خب بازم خیلی ها استفاده نمی‌کردند. در بین این داستان من رفتم خدمت سربازی و برگشتم و انگار دنیا در دو سال اخیر عوض شده بود هر کی از شرکت برای پروژه زنگ میزد یا نیرو نیاز داشت می‌گفت ARM باید باشه، برای پروژه های پروتوتایپ هم معمولا دانشجویان ارشد رشته های غیر الکترونیک سفارش میدادن هم دیگه آردوینو می‌خواستند. می‌گفتند آقا کی حوصله داره برد ببنده یک آردوینو وصل میکنی به کامپیوتر و تمام. اولش کمی مقاوت کردم گفتم سوسول بازی هستن بعد که بررسی کردم متوجه عمق داستان شدم. خب با اینکه برای من مشکلی ایجاد نمیکرد و من بیس داستان را میدانستم و تونستم فوری یابگیرم و کلا هدف دیگری داشتم ولی فکر کنید این 2 سال را به 5 یا 10 سال افزایش دهیم، چه تفاقی می‌افتد. سناریو فوق غیر ممکن زیر را در نظر بگیرید:

فک کنید کارشناسی الکترونیک خوندین و در شرکتی کار می‌کنید و این شرکت کارهایی انجام می‌دهد که با 8051 مقرون به صرفه تر است و از سال 1385 وقتی 25 سالتان تا الان در آن شرکت بودید و الان تعدیل شدید! و شما تنها این میکروکنترلرها را بلد هستید و به دلیل ساختار سازمان و تنبلی خودتان در جایگاه طراحی و برنامه نویس مانده اید و ارتقاع شغلی هم نداشتید! و الان همه ی دنیا فقط از میکروکنترلرهای 64 بیتی ARM استفاده می‌کنند و سنتان هم کمی بالا رفته حس خوندن ندارید چون عادت نکردید، و به شرکت ها رزومه می‌فرستید که شما را استخدام کنند بنظرتون جوابشون چی هست؟ شما بودید چه حقوقی به این شخص می‌دادید؟ خب این سناریو خیلی تخیلی بود و صرفا جهت نشون دادن معنی بروز بودن خواستم بگم و یک لحظه خودتان را در این سناریو تصور کنید.

 

منبع:  میکرودیزاینرالکترونیک

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید