انواع پچ کورد

0
34

در یک شبکه کامپیوتری به قطعاتی که به برق متصل می‌شوند و به خودی خود کاری را انجام می‌دهند، قطعات اکتیو گفته می‌شود و به تجهیزاتی که به خودی خود کاری را از پیش نمی‌برند و همچنین نیاز به برق ندارند، پسیو گفته می‌شود. هر کدام از این قطعات انواع مختلفی دارند که از مهم ترین انواع قطعات پسیو می‌توان به کابل، کیستون، پچ کورد و کانکتور اشاره کرد.


پچ کورد

پچ کورد یک کابل الکتریکی یا نوری است که وظیفه انتقال اطلاعات از یک وسیله نوری و یا الکتریکی را به وسیله دیگر بر عهده دارد. پچ کورد که با نام کابل پچ نیز شناخته می‌شود از مهم ترین قسمت‌های یک شبکه است که تاثیر زیادی در کارایی یک شبکه دارد. در شبکه از این اصطلاح برای کابل‌های شبکه‌ای استفاده می‌شود که در اندازه های مختلف توسط شرکت‌ها تولید می‌شوند و دو سر آن‌ها دارای سوکت شبکه است. پچ کورد‌ها در انواع و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

انواع پچ کورد

پچ کورد انواع مختلفی دارد که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به کابل میکروفون، کابل هدفون، کانکتور‌های XLR، کانکتورهای RCA، کاکتورهای TT و کانکتورهای تلفن TRS اشاره کرد.اما به طور کلی پچ کوردها را به دو دسته پچ کورد فیبر نوری و مسی تقسیم می‌شوند.

پچ کورد مسی

پچ کورد مسی کابلی انعطاف پذیر است که دو سر آن به سوکت RJ45 متصل می‌شود. پچ کوردهای مسی با توجه به موقعیت استفاده و نقش شان، اسامی مختلفی دارند. به عنوان مثال پچ کوردهای نقاط تجمیع و یا پچ کوردهای اتصالی که برای اتصال تجهیزات به پریز استفاده می‌شود و طول آن‌ها نباید بیشتر از 20 متر باشد و یا پچ کوردهایی که برای اتصال زیر سامانه‌های کابل کشی به یک دیگر به کار می‌روند که طول آن‌ها نباید بیشتر از 5 متر باشد.

پچ کورد فیبر نوری

پچ کورد فیبر نوری، کابلی است که از دو طرف به کانکتور فیبر نوری متصل می‌شود. این نوع پچ کورد برای ارتباط برقرار کردن میان تجهیزات و قطعات در شبکه فیبر نوری استفاده می‌شود. با توجه به پیشرفت علوم در صنایع مختلف، آینده شبکه‌ها در دست زیرساخت‌های فیبر نوری است. پچ کورد فیبر نوری نیز انواع مختلفی دارد که آن‌ها را نیز می‌توان به توجه به کانکتورهای فیبر نوری طبقه بندی کرد.

پچ کورد LC

پچ کورد LC نوعی پچ کورد است که با کانکتور LC تمام می‌شود. LC مخفف کانکتور لوسنت (Lucent connector  ) است. این کانکتور که بدنه ای پلاستیکی دارد میان افراد محبوب است و فضای کوچکی را اشغال می‌کند.

پچ کورد SC

پچ کورد SC نیز نوعی پچ کورد است که به کانکتور SC متصل می‌شود. این کانکتور توسط یک شرکت ژاپنی اختراع شده و SC مخفف کانکتور مشترک  (subscriber connector )  و یا  کانکتور استاندارد( standard connector ) است. این نوع پچ کورد دارای قفل است و این حرکت، اتصالی دقیق به وجود می‌آید. از ویژگی‌های مثبت این نوع پچ کورد می‌توان به قیمت ارزان، سادگی و دوام بالای آن اشاره کرد.

پچ کورد ST

ST مخفف Straight – Tip  است و این پچ کورد به کانکتور ST ختم می‌شود. این نوع پچ در دو نوع مولتی مود و سینگل مود موجود است. پچ کورد ST دارای نوک صاف و مستقیم است  و همین موضوع باعث شده تا به راحتی داخل و خارج شود.

پچ کورد FC

پچ کورد FC  که به کانکتور FC متصل می‌شود، در هر دو نوع سینگل مود و مولتی مود موجود است. FC مخفف Fixed Connector  است.

پچ کورد MTRJ

MTRJ  مخفف Mechanical Transfer Registered Jack  و به معنای فیش سفارشی انتقال مکانیکی است. از این پچ که به کانکتور MTRJ  متصل می‌شود، در کاربردهای شبکه استفاده می‌شود. اندازه این پچ از فیش تلفن کوچک‌تر است و کاربری آسانی دارد.

 

منبع:

مطلب قبلیمبدل برق شبکه یا اینورتر
مطلب بعدیکانکتور شبکه

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید