ایزوله کردن درایوهای موتور AC: درک استاندارد ایمنی IEC 61800-5-1-بخش ۱

0
85
ایزوله کردن درایوهای موتور AC: درک استاندارد ایمنی IEC 61800-5-1-بخش ۱
ایزوله کردن درایوهای موتور AC: درک استاندارد ایمنی IEC 61800-5-1-بخش ۱
موتورهای الکتریکی در همه کاربردهای صنعتی هستند. این ادوات در فن‌ها، تسمه‌نقاله‌ها، ماشین‌آلات پرس، کارخانه‌های کاغذ، جرثقیل، میکسرها، کشنده‌ها، بالابرها، پمپ‌های خنک‌کننده و گردش، دمنده، کمپرسورها، ربات‌های کارخانه و بسیاری از کاربردهای دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرند. بیش از ۳۰۰ میلیون موتور الکتریکی صنعتی در سراسر جهان استفاده می‌شود، این تعداد در هر سال به‌طور پیوسته رشد می‌کند.

سیستم‌های درایو الکتریکی، که به‌عنوان درایوهای فرکانس متغیر (یا به اصطلاح VFDها) یا درایوهای موتور AC شناخته می‌شوند، سیستم‌های کنترل موتور هوشمند هستند. این سیستم‌ها از الکترونیک قدرت پیشرفته برای کنترل سرعت، گشتاور و موقعیت موتور استفاده می‌کنند و موتور را در سرعت و گشتاور موردنظر کنترل می‌کنند. درایوهای الکتریکی به‌طور گسترده‌ای در کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند، درایوها به دلیل داشتن قابلیت کنترل دور موتورها به شدت بازده و کنترل سیستم‌های صنعتی را بهبود داده‌اند.
سیستم‌های درایو موتور الکتریکی توان خروجی در محدوده چند کیلووات تا هزاران کیلووات را تحویل می‌دهند. درایوها در ولتاژ خط AC در محدوده صدها تا هزارها ولت عملکرد دارند. ازآنجاکه درایوها  چنین ولتاژ و سطوح توان بالا را شامل می‌شوند، ضروری است طراحان و مهندسین حوزه الکترونیک قدرت، اقدامات لازم را برای اطمینان از ایمنی افراد درگیر در عملکرد سیستم درایو موتور در نظر بگیرند.
کمیته بین‌المللی الکتروتکنیک(IEC 61800-5-1) یک استاندارد ایمنی برای سیستم‌های درایو الکتریکی است. این استاندارد ایمنی حوزه الکتریکی، حرارتی و انرژی را پوشش می‌دهد. به‌عنوان بخشی از ایمنی الکتریکی، این استاندارد الزاماتی را برای اطمینان از عایق مناسب بین مدارهای متصل به ولتاژ بالاتر از ۵۰ ولت و هر بخش یا کانکتورهای مربوط به سیستم درایو که ممکن است برای انسان قابل‌دسترس باشد، تعریف می‌کند.
ایزولاتورها یکی از اجزای اصلی الکترونیکی مورداستفاده در درایوهای الکتریکی می‌باشند. به‌عنوان نمونه ای از ایزولاتورها؛ گیت درایورهای ایزوله، ایزوله کننده‌های کنترلی ترانزیستورهای قدرت (IGBT or MOSFET) را روشن و خاموش می‌کنند.
هم‌چنین تحت عنوان مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال ایزوله (ADCs) و تقویت‌کننده‌های ایزوله، ایزولاتورها ولتاژ و جریان فیدبک را از خروجی اینورتر منتقل می‌کنند. تحت عنوان لینک‌های ارتباطی کلی، ایزولاتورها اطلاعات را از مدارهای مرجع به ولتاژ بالا، مدارهای ارت و اجزاء مدار منتقل می‌کنند. ایزولاتورها همچنین به‌عنوان عایق بین ولتاژ بالا و قطعات قابل‌دسترس برای انسان عمل می‌کنند. بنابراین، عایق یکی از دو جزء ایزولاتور است.
این سند جنبه‌های الکتریکی استانداردهای ایمنی IEC 61800-5-1 را موردبررسی قرار می‌دهد و این‌که مقررات در مورد الزامات جداول مشخصات عایق‌های مورداستفاده در درایو موتورها چگونه است را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. این موضوع محدود به چند پیکربندی انتخاب شده است و موارد نمونه‌ای را برای درک اصول اصلی IEC 61800-5-1 مربوط به ایزولاتورها مورد استفاده قرار می‌دهد.
به‌عنوان‌مثال، فقط سیستم‌های سه فاز با منبع تغذیه نامی تا ۱۰۰۰ VRMS موردبحث قرار می‌گیرد. برای درک جامع‌تر این الزامات، به استاندارد IEC 61800-5-1 مراجعه کنید. در ادامه این مجموعه پست ها، با جزییات بیشتری از این استاندارد و الزامات مرتبط با ایزولاسیون آشنا می شویم.

 

 

 

منبع:گروه الکترونیک قدرت دانشگاه تهران

مطلب قبلیایزوله کردن درایوهای موتور AC: درک استاندارد ایمنی IEC 61800-5-1-بخش ۲
مطلب بعدیایزوله کردن درایوهای موتور AC: درک استاندارد ایمنی IEC 61800-5-1-بخش سوم

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید