برق آبی

0
103
برق آبی
برق آبی

این منبع قدرت جایگزین – به معنای واقعی کلمه – با جریان آب پیش می رود. هیدروالکتریسیتی یا برق آبی که از انرژی حرکت آب ایجاد می شود ، زمانی تولید می شود که آب پشت سد از ورودی عبور کرده ، پره ها را در توربین مورد اصابت قرار داده و آنها را به حرکت درآورد (یا در حال حرکت نگه دارد). این توربین ، ژنراتور را به حرکت در می آورد تا برق تولید کند و می تواند برای برق رسانی به خانه ها و مشاغل دور ارسال شود.

اگرچه به نظر می رسد که انرژی زیادی در ایجاد برق از طریق آب شدن برف و باران شدید مصرف می شود ، اما انرژی آبی در واقع یکی از ارزان ترین نوع برق است. انرژی آبی تقریباً یک پنجم برق جهان را تأمین می کند و به ویژه در چین ، کانادا ، برزیل ، روسیه و ایالات متحده رایج است. یکی از دلایل محبوبیت نیروگاه های آبی این است که اکثر کشورها به رودخانه های پرآب دسترسی دارند و در واقع این فناوری مقرون به صرفه ترین می باشد.

پس از ایجاد ماشین آلات و زیرساخت ها ، تنها چیزی که برای اضافه کردن باقی می ماند آب رایگان و روان است. برق آبی چیز جدیدی نیست یونانیان باستان از چرخ های آبی برای به حرکت در آوردن آسیاب ها و اسیاب کردن گندم به آرد استفاده می کردند. بعدها ، در اواخر قرن 19 ، از همین فناوری برای ایجاد برق استفاده شد و در سال 1879 ، اولین نیروگاه برق آبی در آبشار نیاگارا ساخته شد. امروزه برق آبی نیز یکی از منابع سبزتر برق و انرژی است.

از آنجا که کربن و سوخت های فسیلی در عملیات نیروگاهها استفاده نمی شوند ، انرژی آبی از محیط زیست نسبت به بسیاری از منابع دیگر انرژی تأثیر کمتری دارد. با این حال ، این بدان معنا نیست که گزینه ایده آل و انرژی پاک است. برای ساخت سدها ، اغلب مردم و زیستگاه حیوانات آواره می شوند ، درختان باید پاک شوند و سنگها و سازه های بزرگ زمین باید استخراج شوند – نه دقیقاً بی تاثیر بر محیط زیست. حتی با وجود پیامدهای منفی آن ، ویژگی های سبز برق آبی ، آن را به یک منبع انرژی که ارزش توسعه و سرمایه گذاری مداوم را دارد تبدیل می کند.

 ویژگی های سبز برق آبی
ویژگی های سبز برق آبی

 

 

منبع:برنیکا

مطلب قبلیفواید انرژی خورشیدی
مطلب بعدیتعویض و نگهداری فیلتر HVAC در خانه شما

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید