برنامه‌نویسی میکروکنترلر AVR در محیط ویژوال استودیو (جلسه سوم)

0
330
برنامه‌نویسی میکروکنترلر AVR در محیط ویژوال استودیو
برنامه‌نویسی میکروکنترلر AVR در محیط ویژوال استودیو

در جلسه دوم شما را با ویژوال استودیو بیشتر آشنا کردیم. این جلسه از برنامه‌نویسی میکروکنترلر AVR بیشتر مناسب دوستانی هست که مایل هستن به‌جای استفاده‌از embedded project wizard موجود در visualGDB، از یک میک فایل مجزا استفاده‌کنند. در این‌صورت مراحل ایجاد پروژه به‌صورت زیر تغییر می‌کند:

در محیط ویژوال استودیو، پروژه‌ی جدیدی را ایجادکنید. به‌صورت‌زیر:

File->New->Project

 

سپس با کلیک روی ++visual C با انتخاب makefile project پروژه میک‌ فایل را ایجادکنید.

makefile project
makefile project

 

Ok کنید و در صفحه‌ی بازشده next را انتخاب‌کنید.

ایجاد makefile project
ایجاد makefile project

 

کانفیگ پروژه میک‌ فایل ازطریق ویزارد:

برای واردشدن به اولین صفحه‌ی ویزارد، next را انتخاب و چند کادر موجود در صفحه‌ی جدید را به‌صورت‌زیر پرکنید:

واردشدن به اولین صفحه‌ی ویزارد
واردشدن به اولین صفحه‌ی ویزارد

 

در کادر output، نام فایل اجرایی(exe.) خروجی را به‌نام پروژه‌تان با فرمت هگز (hex.) تغییر دهید. در کادر include search نام دایرکتوری(پوشه) که winavr را دربر دارد بنویسید. برای من به‌صورت‌زیر هست:

C:\WinAVR\avr\include

 

در صفحه‌ی بعد چک باکس را انتخاب‌کنید تا پیکره‌بندی release مشابه debug ایجاد شود. درنهایت روی finish کلیک‌کنید.

پیکره‌بندی پروژه میک ‌فایل:

هم‌اکنون ویژوال استودیو پروژه پیش‌فرض میک ‌فایل شما را ساخته‌است. قبل‌از اینکه برنامه‌نویسی را شروع‌کنید، باید تنظیمات دیگری نیز در پروژه اعمال‌کنید. برای این‌منظور روی پروژه کلیک راست و propertice را انتخاب‌کنید.

اعمال تنظیمات روی میک فایل
اعمال تنظیمات روی میک فایل

 

از زیر کرکره general runtime ،common language را انتخاب و گزینه common language runtime support انتخاب‌کنید. این گزینه باعث پشتیبانی‌از قابلیت intellisence می‌شود.

پشتیبانی‌از قابلیت intellisence
پشتیبانی‌از قابلیت intellisence

 

در مرحله‌ی‌بعد روی NMake کلیک‌کنید و مطمئن‌شوید مقادیری که برای make build command output hex file و include search path وجود دارد، اضافه شده‌باشد.

NMake
NMake

 

ساختن و اضافه‌کردن میک فایل:

میک فایلتان را ایجاد و در پوشه‌ای که هم‌نام با دایرکتوری پروژه است کپی کنید. برای‌نمونه ساختار دایرکتوری پروژه‌تان شبیه:

C:\Projects\ExampleAVR\ExampleAVR

 

خواهد بود. چنانچه محلی که باید میک فایل را کپی‌کنید مبهم بود، می‌توانید یک سورس فایل سی‌پلاس‌پلاس(main.cpp) ایجادکنید و محلی که این فایل اضافه‌شده را ببینید. درنهایت میک فایل را در آنجا کپی‌کنید.

نرم‌افزار ویژوال استودیو را بازکنید. در پنجره explorer solution، روی تب resource files کلیک‌راست کنید و با انتخاب add و exiting item، به دایرکتوری پروژه رفته و میک فایل را به آن اضافه‌کنید. درنهایت می‌بایست میک فایل به تب resource files اضافه‌ شده‌باشد. سپس درحالی‌که میک فایل را انتخاب‌کردید به تب propertice (واقع در پایین صفحه)رفته و type را از document به Makefile تغییر دهید.

پس‌از نوشتن برنامه در main.c، ازطریق یکی‌از دو گزینه‌ی Build -> Build Solution یا کلید میانبر F6، آن‌‌را کامپایل کنید. سپس فایل هگز ایجادشده را به‌وسیله AVRDUDE (موجود در پکیج winavr) روی میکروکنترلر یا برد آردوینو پروگرام کنید.

 

منابع:

1.انجمن های برق فارسی و انگلیس

2. www.instructables.com

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید