آموزش برنامه نویسی میکروکنترلر STM32 به روش Bare-Metal ویدئویی

0
164
آموزش برنامه نویسی میکروکنترلر STM32 به روش Bare-Metal ویدئویی

امروزه با پیشرفت دانش میکروالکترونیک، کمتر دستگاهی را می‌توان یافت که در آن نشانه‌ای از وجود یک سیستم نهفته یا بخشی از آن وجود نداشته باشد. قلب تپنده سیستم‌های نهفته را پردازنده‌های به کار رفته در آنها تشکیل می‌دهند که در این بین میکروکنترلرهای خانواده STM32 به دلیل گستردگی منابع طراحی موجود برای آنها و همچنین در دسترس بودن بسیاری از آموزش‌های مرتبط با راه اندازی بخش‌های مختلف آنها، به جایگاه ویژه‌ای دست یافته‌اند. در این دوره به معرفی برنامه‌نویسی میکروکنترلرهای STM32 به شیوه Bare-Metal خواهیم پرداخت.

 

چرا روش Bare-Metal

چالشی که همواره متخصصان حوزه سیستم‌های نهفته با آن دست به گریبان بوده‌اند، محدودیت‌های موجود در منابع سخت افزاری در دسترس این سیستم‌ها (همچون حجم حافظه‌ها و قدرت پردازشی) می‌باشد که باعث شده تلاش‌های بسیاری در جهت بهینه سازی برنامه‌ها به منظور استفاده حداکثری از این منابع صورت گیرد. از طرفی رویکرد دیگری که در این زمینه به تازگی مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از شیوه‌های جدید برنامه نویسی است که می‌تواند سبب ایجاد افزایش چشمگیر در سرعت اجرای برنامه و نیز کاهش حجم حافظه اشغال شده داشته باشد. برنامه نویسی میکروکنترلرهای STM32 به روش Bare-Metal یکی از همین روش‌هاست که در بین برنامه نویسان حرفه‌ای میکروکنترلرها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 

در این دوره چه می آموزیم

در این آموزش ضمن بررسی مقدمات و پیش نیازهای لازم، در فصل‌های مختلف به بررسی نحوه پیاده سازی واحدهای مختلف میکروکنترلرهای خانواده STM32 با کمک این روش پرداخته‌ایم. انتظار می‌رود در پایان این آموزش مخاطب علاوه بر یادگیری مفاهیم مطرح شده، مهارت کسب اطلاعات مورد نیاز در انجام یک پروژه از طریق منابعی همچون اینترنت، کتاب‌ها، برگه‌های داده و… را به دست آورده باشد.

دوره آموزشی STM8 را نیز از دست ندهید:
آموزش stm8

چگونه می آموزید

در این دوره آموزشی سعی شده تا بیان مطالب به دور از پیچیدگی و با بیان مثال‌های مختلف صورت بگیرد تا انتقال مطالب به مخاطب به درستی انجام شود. همچنین سعی شده تا ضمن حفظ چهارچوب‌های اصلی دوره‌های آموزشی، از بیان مطالب به صورت خشک و بی روح دوری شود تا مخاطب این دوره بدون احساس خستگی مطالب را دنبال نماید. امیدواریم که این دوره آموزشی برای تک تک شما مفید واقع شود!

 

ویدئو های آموزشی STM32 Bare-Metal

در این روش به‌جای استفاده از کتابخانه‌های آماده به‌صورت مستقیم با استخراج اطلاعات لازم از دیتاشیت، برنامه‌نویسی را انجام می‌دهیم. چنانچه لازم باشد در پروژه‌ای بهره‌وری یا Performance سیستم را افزایش دهیم و یا با منابع محدود حافظه و پردازش دست‌به‌گریبان باشیم، این روش برتری زیادی نسبت به سایر روش‌ها خواهد داشت. همچنین به سبب کار مداوم با دیتاشیت میکروکنترلر در این روش، اطلاعات بسیار ارزنده‌ای از ساختار داخلی و سخت‌افزار میکروکنترلر کسب خواهیم کرد که در طراحی می‌تواند بسیار مورداستفاده واقع شود.

 

برنامه نویسی میکروکنترلر STM32 به روش Bare-Metal | قسمت اول  – معرفی دوره

 

برنامه نویسی میکروکنترلر STM32 به روش Bare-Metal | قسمت دوم – نصب نرم افزارها

برنامه نویسی میکروکنترلر STM32 به روش Bare-Metal | قسمت سوم – سخت افزار

برنامه نویسی میکروکنترلر STM32 به روش Bare-Metal | قسمت چهارم – GPIO

 

 

برنامه نویسی میکروکنترلر STM32 به روش Bare-Metal | قسمت پنجم – UART

 

 

 

 

منبع:سیسوگ

 

 

 

 

مطلب قبلیآموزش جامع و کاربردی STM8
مطلب بعدیپیاده سازی هوش مصنوعی شطرنج – قسمت اول – الگوریتم MinMax

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید