تعویض و نگهداری فیلتر HVAC در خانه شما

0
97
تعویض و نگهداری فیلتر HVAC در خانه شما
تعویض و نگهداری فیلتر HVAC در خانه شما

چرا باید فیلتر AC خود را تغییر دهم؟

فیلترهای هوا ممکن است به نظر جعبه های کوچکی از مقوا با مواد شبیه به فیلتر قهوه در داخل آنها باشد ، اما در واقع نقش زیادی در کیفیت هوای داخلی خانه شما ایفا می کنند. بدون آنها ، ذرات ریز معلق در هوا می توانند آزادانه شما را در معرض ذرات مضر و آلرژن ها قرار دهند که می تواند در طولانی مدت منجر به بیماری شود. اطمینان از تهویه مناسب خانه و دفع آلاینده ها می تواند کیفیت هوای خانه شما را بهبود بخشد و از شرایطی که بعداً ظاهر می شوند ، مانند بیماری های تنفسی مانند آسم جلوگیری کند. [1،3] امروز ما نگاهی به اهمیت فیلترهای تهویه مطبوع می اندازیم:

عملکرد فیلترهای تهویه مطبوع در خانه شما

فیلتر هوا درست مانند هر فیلتر هوا عمل می کند: هوا وارد تجهیزات تهویه مطبوع می شود و پس از مطبوع کردن آن مجدداً در خانه شما توزیع می شود. هنگامی که هوا از طریق فیلتر هدایت می شود ، مواد چین دار ذرات و سایر آلودگی هایی را که ممکن است در هوا جریان داشته باشند ، حذف می کند. معمولاً وقتی به “آلودگی” فکر می کنیم ، به فضای بیرون فکر می کنیم. اما هوای خانه شما نیز می تواند آلوده باشد. منابع اصلی آلودگی هوای داخل ساختمان عبارتند از:

 • کپک و گرده
 • دود
 • محصولات خانگی و آفت کش ها
 • گازها
 • آزبست ، فرمالدئید و سرببه طور معمول ، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این آلاینده ها فقط منجر به ناراحتی می شود و پس از خارج شدن از محیط داخلی می توانید احساس بهتری داشته باشید. با این حال ، در موارد جدی تر ، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده های داخلی می تواند منجر به بیماری لژیونر شود (نوعی شدید از ذات الریه: التهاب ریه که معمولاً توسط عفونت ایجاد می شود).

 

 

فیلترهای هوا از چه چیزی ساخته شده اند؟

برای چیزی که نقش مهمی در کیفیت هوای داخلی منزل شما ایفا می کند ، فیلتر هوا چیز زیادی ندارد. آنها معمولاً از جنس فایبرگلاس ، کاغذ چین دار یا پارچه ای در یک قاب مقوایی ساخته می شوند.

 

از کجا می دانم زمان تعویض فیلتر هوای من فرا رسیده است؟

میزان نیاز به تعویض فیلتر هوا به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولاً سازندگان توصیه می کنند که آنها را هر 30 تا 60 روز تغییر دهید ، اما اکثر متخصصان تهویه مطبوع پیشنهاد می کنند که آنها را به صورت فصلی (هر سه ماه یکبار) تغییر دهید. همچنین باید فیلتر هوای خود را بر اساس عوامل دیگری مانند:

 • نوع فیلتر هوای مورد استفاده شما
 • چند حیوان خانگی در خانه شما وجود دارد
 • تعداد افراد خانه شما
 • میزان آلودگی هوا و ساخت و ساز در اطراف خانه شما

اگر در خانه خود حیوانات خانگی دارید ، ممکن است لازم باشد فیلتر خود را زودتر تغییر دهید – هر 60 روز یکبار. اگر کسی در خانه شما آلرژی دارد ، ممکن است لازم باشد هر 45 روز یکبار آن را تغییر دهید. اگر صاحب خانه ای برای تعطیلات هستید یا تنها زندگی می کنید و حیوان خانگی ندارید ، ممکن است نیازی به تعویض فیلتر هوای خود نداشته باشید ، اما هر شش تا دوازده ماه!

اگر فیلتر در HVAC خود را تغییر ندهم چه اتفاقی می افتد؟

اگر احتمال آلرژی و بیمار شدن برای متقاعد کردن شما برای تغییر فیلترهای AC کافی نیست ، فقط به هزینه تغییر نکردن آنها فکر کنید. مطمئناً به خاطر سپردن تعویضشان و مجبور به خرید مرتب فیلترهای بیشتر می تواند ناراحت کننده باشد ، اما در واقع در بخش بزرگی از تغییرات صرفه جویی می کند. برآورد شده است که سیستم های تهویه مطبوع با فیلترهای تمیز می توانند 5 تا 15 درصد کارآمدتر از سیستم هایی با فیلترهای کثیف باشند. تعویض فیلتر هوای شما می تواند حدود 9 تا 22 دلار در ماه برای شما صرفه جویی کند. [8]

فیلتر هوای کثیف می تواند منجر به کاهش جریان هوا شود و در نتیجه باعث ناکارآمدی فیلتر هوا می شود که در نتیجه منجر به  کار بیشتر کولر گازی شما شده تا بتواند خانه شما را خنک (یا گرم) نگهدارد و در نتیجه قبض برق بیشتری دریافت کنید. علاوه بر این ، می تواند منجر به خرابی زودرس تجهیزات شود و شما را مجبور به تعمیر یا تعویض دستگاه تهویه مطبوع خود کند. [1]

یک فیلتر AC که در معرض هر نوع تراکم قرار دارد نیز مستعد رشد کپک است که می تواند از طریق سیستم تهویه مطبوع شما در خانه شما پخش شود و منجر به مشکلات سلامتی شود. بسته به شدت رطوبت ، ممکن است نیاز به سرویس یا حتی تعویض دستگاه خود نیز داشته باشید. [1] بنابراین ، بهتر است با تعویض منظم فیلتر هوای خود از همه این مشکلات جلوگیری کنید.
از کجا تشخیص بدهم کدام فیلتر هوا را می توانم بخرم؟

این مهم است که بدانید دستگاه تهویه مطبوع شما به چه فیلتری نیاز دارد تا مطمئن شوید کار خود را به درستی انجام می دهد. شما باید از فیلتری استفاده کنید که اندازه مناسب داشته باشد. برای بررسی اندازه فیلتر هوای خود ، کافی است نگاهی به فیلتر فعلی واحد تهویه مطبوع خود بیندازید و اندازه آن در کناره های قاب چاپ و یا حک می شود. اگر در حال حاضر فیلتر ندارید ، می توانید طول و عرض هر دریچه بازگشت را اندازه گیری کنید. همچنین باید رتبه MERV فیلتر خود را در نظر داشته باشید.

MERV Rating چیست؟

MERV مخفف Minimum Efficiency Reporting Value رتبه بندی مِرو (چارت رتبه بندی فیلتر هوا) است. این توسط انجمن مهندسان گرمایش ، تبرید و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) توسعه یافته است. ارزش رتبه بندی از 1 تا 16 است و هرچه امتیاز MERV بیشتر باشد ، فیلتر کارآمدتر خواهد بود. ASHRAE فیلتری را توصیه می کند که دارای رتبه MERV 6 یا بالاتر باشد.

اگرچه فیلترهایی با درجه MERV بالاتر از 16 وجود دارد ، توصیه می شود قبل از خرید یا نصب فیلتر ، مطمئن شوید که تجهیزات گرمایش و سرمایش شما می توانند از عهده فیلترهای MERV بالاتر بر بیایند. آنها بسیار ضخیم هستند و می توانند با جریان هوا در داخل سیستم تهویه مطبوع شما تداخل داشته باشند و باعث شود که دستگاه شما سخت تر کار کند و در دراز مدت هزینه بیشتری برای شما داشته باشد.

رتبه بندی های مختلف MERV

 • MERV 1-4: فیلترهای استاندارد معمولی که سطح اولیه فیلتراسیون را با هزینه کم ارائه می دهند.
 • MERV 6-8: این نوع فیلترها فیلتراسیون خوبی را ارائه می دهند و رایج ترین فیلترهای مورد استفاده در خانه ها هستند. آنها معمولاً از پارچه یا کاغذ چین دار ساخته می شوند تا سطح بیشتری را برای جذب ذرات ایجاد کنند.
 • MERV 9-12: فیلترهای میان رده با کیفیت بالاتر از متوسط ​​و می توانند ذرات کوچکتر از 1 میکرون یا بزرگتر را ضبط کنند.
 • MERV 13-16: فیلترهای با کارایی بالا که بهترین فیلترهای استاندارد موجود هستند. آنها می توانند ذرات کوچک به اندازه 0.3 میکرون را حذف کنند. [9]

آیا می توانم فیلترهای AC خود را به صورت آنلاین سفارش دهم؟

امروز می توانید هر چیزی را به صورت آنلاین سفارش دهید. فیلترهای AC یکی دیگر از مواردی هستند که تحویل آنها بسیار راحت شده است. شما می توانید فیلتر دلخواه خود را انتخاب کنید ، اندازه مورد نیاز شما و تعداد دفعاتی که می خواهید فیلتر تغییر کند.

چگونه می توانم فیلتر HVAC خود را تغییر دهم؟

تعویض فیلتر هوای HVAC برای اکثر خانه ها سریع و آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فیلتر قدیمی را در آورده و فیلتر جدید را داخل آن قرار بدهید. اگر از فیلتر الکترواستاتیک استفاده می کنید ، آن را بیرون آورده و بشویید ، سپس آن را در جهت مشابه به عقب بکشید. اگر دریچه های ورودی شما در سقف قرار دارند ، استفاده از نردبان چالش برانگیزترین قسمت است. [1]

هنگامی که دستگاه روشن و در حال کار است فیلتر خود را تغییر دهید. اگر در حال بالا رفتن از نردبان هستید ، دستگاه خود را روشن نگه دارید و فیلتر را در جای خود نگه دارد تا بتوانید با اطمینان پوشش دریچه ورودی را ببندید و محکم کنید.

فقط از فیلترهای سالم استفاده کنید و مراقب شکاف های اطراف قاب باشید. شکاف های موجود در اطراف قاب نشان می دهد که اندازه اشتباه خرید کرده اید. گرد و غبار باقی مانده روی دریچه را با یک پارچه تمیز کنید. برای دفعه بعد که نیاز به تغییر فیلتر دارید ، یک هشدار تقویم درست کنید. توصیه می کنیم ماهی یکبار فیلتر خود را بررسی کنید.

چگونه می توانم فیلتر هوای HVAC خود را حفظ کنم؟

همانطور که گفته شد ، لازم نیست فیلتر هوای خود را بیشتر از سه ماه عوض کنید ، اما اگر ماهانه بازرسی خود را انجام دهید و ببینید که فیلتر شما کثیف یا مسدود است ، ممکن است زمان تعویض آن فرا برسد. فیلترهای کثیف هوا می توانند جریان هوای سیستم تهویه مطبوع شما را کاهش داده و باعث شوند که فن ها بیشتر کار کنند و زودتر فرسوده شوند. آنها همچنین می توانند باعث تجمع آلاینده ها در مجرای سیستم تهویه مطبوع شما شوند و اجازه دهند موادی که باید از هوای شما فیلتر شوند به خانه شما بازگردانند. در صورت شک و تردید ، فیلتر خود را در جلوی یک چراغ نگه دارید. اگر نوری را از فیلتر نمی بینید ، زمان تعویض آن فرا رسیده است. [1]

اگر زمان تعویض فیلتر من هنوز تمیز به نظر برسد ، چطور؟

اگر فیلتر شما مدت زمان توصیه شده خود را دارد و هنوز تمیز به نظر می رسد ، چند نکته را باید بررسی کنید:

 • آیا فیلتر به درستی نصب شده است؟ اگر برای فضا خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد ، ممکن است هوا به جای آن در اطراف آن جریان داشته باشد.
 • وارونه است؟ جهت صحیح فیلترها جهت جریان هوا وجود دارد. به دنبال فلش های روی قاب باشید و آن را طوری نصب کنید که فلش ها به طرف پنکه نشان دهند.
 • آیا فیلتری که استفاده می کنید برای کاری که می خواهید انجام دهد مناسب است؟ به یاد داشته باشید ، اگر از فیلتر با درجه MERV 1-5 استفاده می کنید ، گرد و غبار و سایر ذرات معلق زیاد را جذب نمی کند. [10]
  نکات کلی برای کیفیت خوب هوای داخل ساختمان

  به غیر از نگهداری فیلترهای هوای خود ، راه های زیادی وجود دارد که می توانید کیفیت هوای داخلی خانه خود را حفظ کنید.

 • خانه خود را به جایی بدون دخانیات تبدیل کنید.
 • خانه خود را از نظر رادون آزمایش کنید.
 • میزان رطوبت را با استفاده از دستگاه رطوبت گیر کنترل کنید.
 • رفع تمام نشتی ها و چکه ها.
 • مواد غذایی را کنار بگذارید و به جای آفت کش ها از طعمه ها برای کنترل آفات استفاده کنید.
 • از سوزاندن چوب در داخل خانه خودداری کنید.
 • برای پنهان کردن بوها از شمع های معطر استفاده نکنید. در عوض ، علت بوی بد را بیابید و آن را از بین ببرید.
 • از مواد پاک کننده سمی کمتر استفاده کنید و مواد شیمیایی خطرناک را در خانه خود ذخیره نکنید.
 • گیاهان تمیز کننده هوایرا در خانه خود قرار دهید.

 

 

منبع: برنیکا

مطلب قبلیبرق آبی
مطلب بعدی6 نکته ای که قبل از خرید خودرو برقی باید بدانید

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید