تفاوت بین اینورتر و یو پی اس

0
15
تفاوت بین اینورتر و یو پی اس
تفاوت بین اینورتر و یو پی اس

اینورتر چیست؟

اینورتر یا اینورتر قدرت، یک دستگاه الکترونیکی قدرت است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می‌کند. می توان از آن به عنوان یک دستگاه مستقل که قادر به دریافت برق از منابع DC مانند انرژی خورشیدی و باتری و تبدیل آن به منبع AC استفاده می شود، یا یک اینورتر تعاملی کاربردی که بخشی از یک مدار بزرگتر مانند واحد منبع تغذیه یا یو پی اس است. . اینورتر برق تولید یا ذخیره نمی کند، اما می توان آن را به منابع تغذیه، معمولاً باتری ها، برای پشتیبانی از منابع تغذیه متصل کرد.

یو پی اس چیست؟

یو پی اس به منبع تغذیه بدون وقفه اشاره دارد. UPS یک دستگاه سخت افزاری است که منبع تغذیه پشتیبان را در صورت قطع برق منبع تغذیه اولیه یا افت قابل توجه برق فراهم می کند. یک سیستم یو پی اس شامل تعدادی مولفه است. برای یک سیستم UPS پایه، شامل باتری، شارژر باتری، اینورتر و سوئیچ انتقال است. در این سیستم پایه یو پی اس، از اینورتر به عنوان وسیله ای برای تبدیل DC به AC استفاده می شود، زیرا برق از باتری از جریان DC استفاده می کند، اما باید به شکل AC توزیع شود.

یو پی اس چیست

 اینورترها از نظر زمان تعویض طولانی و عدم حفاظت از بار دارای اشکالات عمده ای هستند. اگرچه اینورتر می‌تواند به عنوان منبع تغذیه پشتیبان نیز در هنگام ترکیب با یک سیستم ذخیره‌سازی انرژی استفاده شود،  در حالی که به دلیل مدار پیچیده تر و با توجه به اجزا و عملکردهای اضافی، یو پی اس به طور کلی گرانتر از اینورتر است.

آیا باید یک یو پی اس انتخاب کنم یا یک اینورتر؟

از آنجایی که هم یو پی اس و هم اینورتر امتیازات خود را دارند، چگونه بین آنها یکی را انتخاب کنیم؟ شاید پس از بررسی نمودار مقایسه اختلاف UPS و اینورتر در بالا، پاسخ های خود را دریافت کرده باشید. عواملی مانند هزینه ها، نیاز برق و حفاظت و غیره برای محصول در نظر گرفته می شود. برای ساده‌تر کردن، همه چیز به نیازهای پشتیبان شما برمی‌گردد و مهم‌ترین چیزی که باید در نظر گرفته شود تأخیر طولانی در منبع تغذیه است.

کدام یک را برای خانه/کسب و کار خود انتخاب کنم: یو پی اس یا اینورتر؟

اگر هیچ یک از آنها را مستقر نکرده اید، این بخش برای شما مناسب است. برای برنامه های تجاری و سازمانی بزرگ که دارای الزامات بالایی از نظر قابلیت اطمینان سیستم قدرت هستند، بدون شک باید دستگاه را با حداقل تاخیر انتخاب کنید—UPS برای اطمینان از امنیت داده ها و سود. برای مصارف خانگی، اگر نمی‌خواهید برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از اینورتر به عنوان UPS استفاده شود، پاسخ می‌تواند این باشد: همه چیز بستگی دارد. اگر از اینورترها برای وسایل برقی خانگی استفاده کنید که عملکرد آنها تحت تأثیر زمان طولانی سوئیچینگ قرار نگیرد، امکان پذیر است. به عنوان مثال، برای اکثر وسایل برقی خانگی مانند لامپ و تلویزیون، تاخیر قابل تحمل است. با این حال، برای آن دسته از دستگاه‌های حیاتی مانند رایانه‌ها، توصیه می‌شود در صورت از دست دادن اطلاعات، به جای آن از UPS استفاده کنید.

کدام یک را برای خانه/کسب و کار خود انتخاب کنم: یو پی اس یا اینورتر؟

اگر از قبل یک اینورتر برای خانه خود داشته باشم، آیا به UPS نیاز دارم؟

برخی ممکن است نگران این باشند که آیا اینورتر می تواند با قطع برق رایانه شخصی به درستی کنار بیاید و قصد اضافه کردن یک یو پی اس را دارند. اگر نمی خواهید از رایانه شخصی روی اینورتر اصلی استفاده کنید اما می خواهید به یک UPS متصل شوید، مشکلی ندارد. اما توجه داشته باشید که گاهی اوقات واحدهای یو پی اس به خوبی با اینورتر کار نمی کنند (مانند یک یو پی اس سنتی و یک اینورتر خروجی موج مربعی/مثلثی قدیمی)، امواج سینوسی ممکن است عواقب وحشتناکی داشته باشند. اما اگر اینورتر همراه با یو پی اس یک اینورتر موج سینوسی خالص باشد و یو پی اس بتواند موج سینوسی را مدیریت کند، به طور منطقی عملی است. برای تجربه بهتر، به شما توصیه می شود با فروشنده اینورتر تماس بگیرید و از کارکنان تکنسین آنها کمک بگیرید.

اگر از قبل یک اینورتر برای خانه خود داشته باشم، آیا به UPS نیاز دارم؟
اینورتر

اینورتر که برق متناوب را به تجهیزات الکتریکی در زمانی که برق در دسترس نیست تامین می کند. برای کنترل سرعت موتور استفاده می شود. در یک سیستم قدرت الکتریکی، اینورتر برق را به سیستم توزیع تغذیه می کند. همچنین برای گرمایش القایی استفاده می شود زیرا توان فرکانس پایین را به توان فرکانس بالا تبدیل می کند.

انواع اینورتر:

اینورتر Stand Alone

اینورتر گرید تای.

اینورتر Stand Alone نوع اصلی اینورتر است که DC را به AC تبدیل می کند. خروجی اینورتر مستقل موج سینوسی است، اما گاهی اوقات به دلیل اعوجاج، ممکن است شکل آنها به هم بخورد. شبکه اتصال شبکه برق AC را به شبکه بزرگ سیستم قدرت تامین می کند.

اینورتر انرژی الکتریکی را ذخیره نمی کند. برای ذخیره انرژی الکتریکی از باتری استفاده می شود. باتری انرژی را به شکل DC ذخیره می کند. اینورتر به ذخیره برق AC که از منبع در باتری ها می رسد کمک می کند. باتری جریان را به صورت DC ذخیره می کند که دوباره با کمک اینورتر به AC تبدیل می شود و به لوازم خانگی می رسد. تبدیل مورد نیاز است زیرا تجهیزات الکتریکی با برق AC کار می کنند.

تفاوت های کلیدی بین یو پی اس و اینورتر

UPS دستگاه الکتریکی است که دارای یکسو کننده برای تامین برق پشتیبان سیستم است در حالی که اینورتر DC را به AC تبدیل می کند.

عملکرد اصلی یو پی اس ذخیره منبع برق است در حالی که اینورتر برق AC را به برق DC تبدیل می کند.

در طول قطع برق، UPS بلافاصله از منبع تغذیه اصلی به باتری سوئیچ می کند در حالی که اینورتر دارای تاخیر زمانی است.

UPS برق پشتیبان الکتریکی را تامین می کند و اینورتر منبع تغذیه پشتیبان الکترونیکی را تامین می کند.

Offline، Online و Line Interruptive انواع UPS هستند در حالی که اینورتر دو نوع است، یعنی اینورتر آماده به کار و اینورتر گرید تای.

 

یو پی اس مستقیماً به لوازم خانگی متصل می شود در حالی که اینورتر ابتدا به باتری و سپس به مدار لوازم خانگی متصل می شود.

یو پی اس در مقایسه با اینورتر گران تر است.

یکسو کننده و باتری در مدار UPS تعبیه شده است. یکسو کننده جریان AC را به DC تبدیل می کند و انرژی را به باتری ذخیره می کند در حالی که اینورتر یک باتری خارجی برای ذخیره برق DC دارد.

UPS منبع بک آپ را برای مدت زمان بسیار کوتاهی فراهم می کند در حالی که اینورتر برق را برای مدت طولانی تامین می کند.

UPS نوسان ولتاژ ندارد زیرا ورودی آنها مستقل از منبع تغذیه خروجی است در حالی که اینورتر دارای تغییرات ولتاژ است.

یو پی اس برای مصارف خانگی در ادارات و صنایع استفاده می شود در حالی که اینورتر در ادارات استفاده می شود.

نتیجه:

یو پی اس در مقایسه با اینورتر کارایی بیشتری دارد. یو پی اس پشتیبان برقی لوازم خانگی را بدون تاخیر و نوسان فراهم می کند. و اینورتر یک واسطه بین منبع تغذیه اولیه و باتری است. باتری به ذخیره انرژی کمک می کند و در هنگام قطع برق، AC ذخیره شده را به DC تبدیل می کند و برق اینورتر الکتریکی را تامین می کند.

 

 

 

منبع: برنیکا

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید