تکرار پذیری و رانش سنسور

0
91
تکرار پذیری و رانش سنسور
تکرار پذیری و رانش سنسور

فهرست مطالب

  1. تکرار پذیری و رانش سنسور
  2. رانش سنسور (Drift)

فاصله ی خروجی های یکسنسور به ازای ورودی های کاملا یکسان در شرایط کاملا یکسان را تکرار پذیری سنسور (Repeatability) می‌گوییم.

تکرارپذیری اکثرا به‌طور مستقیم با دقت(Accuracy) سنسور مرتبط است. اما یک حسگر، ممکن است دقت درستی نداشته‌باشد؛ اما در انجام مشاهدات تکرارپذیر باشد. خطای تکرارپذیری (قابلیت تکثیر)، به‌علت عدم توانایی سنسور در نمایش مقدار یکسان در شرایط یکسان، ایجاد می‌شود. مقدار این خطا به‌عنوان حداکثر اختلاف بین قرائت‌های خروجی که توسط دو سیکل کالیبره‌کننده، تعیین می‌شود؛ بیان می‌شود ( شکل ۱)، مگراینکه طور دیگری، مشخص‌شده باشد. مقدار این خطا معمولاً به صورت درصدی از FSنشان داده می شود:

تکرار پذیری و رانش سنسور

تکرار پذیری و رانش سنسور
1. سیگنال خروجی S1 یکسان مربوط به دو سیگنال ورودی متفاوت

رانش سنسور (Drift)

رانش یا دریفت سنسور (Drift)، تغییرات تدریجی خروجی سنسور با گذشت زمان است. رانش اغلب با بالارفتن سن الکترونیکی قطعات یا استانداردهای مرجع در سنسور همراه است. دریفت معمولا با افزایش سن سنسور و استفاده بیشتر از قطعات، کاهش می‌یابد. یک سنسور دریفت روان (Smooth) را می‌توان برای رانش، تصحیح کرد.

دریفت یا رانش سنسور
۲. دریفت یا رانش سنسور

برای مثال، سنسورهای دمای Sea bird (شکل 3)، که حدود 1m°C/yr رانش دارند ( و به آرامی در طول چندین سال، تغییر می‌کنند) این امکان را می‌دهند که رانش را تصحیح کرده و خروجی های دقیق‌تری را دریافت کنیم. رانش، اغلب به‌دلیل رسوب زیستی ایجاد می‌شود؛ که نمی‌توان آن را به‌درستی اصلاح کرد، اما ما همواره سعی خود را می‌کنیم.

سنسورهای دمای Sea Bird
3. سنسورهای دمای Sea Bird

 

 

 

منبع: ردرونیک

 

 

 

مطلب قبلیاشباع و هیسترزیس سنسور
مطلب بعدیغیرخطی بودن سنسور

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید