رایج ترین عیوب برق و نحوه رفع آنها

0
44
رایج ترین عیوب برق و نحوه رفع آنها
رایج ترین عیوب برق و نحوه رفع آنها

خطای الکتریکی برای ما که بسیاری از چیزها در زندگی روزمره خود به برق وابسته هستیم، دردسر بزرگی است اما همیشه این مسئه نباید جدی بوده و یا برای رفع عیب های آن زمان طولانی صرف کرد. از آنجایی که ما برقکار حرفه ای نیستیم و ممکن است نیازی به تماس با آنها نباشد، خوب است که ایده های اساسی داشته باشیم تا بفهمیم مشکل از کجاست.

کدام ایراد مربوط به برق منجر به قطعی برق می شود؟

1-جریان غیر عادی برق:
این چیزی است که همه ما می دانیم. در خانه ما حداکثر توان الکتریکی منقبض را داریم. وقتی از این توان بیشتر شد، ولتاژ الکتریکی افزایش می یابد، فیوزها فعال می شوند، منبع تغذیه دیگر کافی نیست و قطع می شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که همزمان تعداد بیشتری از وسایل برقی را به برق وصل می‌کنیم تا همه کارها را همزمان انجام دهیم، یا اگر وسایل برقی را با توان بالاتر روشن کنیم. ICP (سوئیچ کنترل برق) خاموش خواهد شد.

2-ایراد در دیگ های برقی:
اینها عیب های بسیار رایجی هستند که باعث می شوند سوئیچ دیفرانسیل در تابلو برق قطع شود و جریان برق قطع شود. یکی از رایج ترین عیب ها تماس آب با المنت گرمایشی است.

3-مشکلات کابل های توزیع:
این به دلیل خراب شدن یا قدیمی شدن کابل های شبکه است. این کابل ها برق را از محل تولید به نقاط مصرف منتقل می کنند.

4-از بین رفتن عایق:
بار دیگر خراب شدن مصالح عامل این عیب الکتریکی است که کاملاً رایج است. در این مورد این مواد عایق جریان هستند که دیگر آنطور که باید از تاسیسات الکتریکی محافظت نمی کنند. علت کهنگی یا عدم نگهداری صحیح است و اغلب ممکن است در وسایل قدیمی رخ دهد. نشانه آن همان جرقه است که می تواند هنگام دست زدن به دوشاخه یا یک وسیله برقی ایجاد شود.

5-اتصال کوتاه:
این یک افزایش شدید و غیرمنتظره در شدت جریان الکتریکی است که می تواند باعث آتش سوزی شود یا بر نصب تأثیر بگذارد. این می تواند ناشی از طوفان الکتریکی، سیم کشی آسیب دیده یا گرم شدن بیش از حد در یک پریز باشد، اگر چندین چیز به برق وصل باشد.

6-خطای برق شبکه:
در این مورد خطا کلی است و می تواند به دلایل زیادی خارج از کنترل ما باشد، مانند آب و هوای بد یا تصادف رانندگی. باید صبور باشید و منتظر باشید تا تکنسین ها راه حلی پیدا کنند.

7 – قطعی های برنامه ریزی شده:
این به خودی خود یک خطای الکتریکی نیست، بلکه یک قطع برق برای یک دوره زمانی مشخصی است که توسط شرکت کنترل می شود تا خدماتش را بهبود ببخشد یا تنظیمات لازم را انجام دهد. معمولاً آنها به ما اطلاع می دهند.

 قطعی های برنامه ریزی شده

 

نحوه رفع هر عیب الکتریکی

رفع نوسان برق آسان است. باید برخی از وسایل برقی را که بیشترین مصرف را دارند خاموش یا از برق بکشید، کلیدهای مدار را خاموش کنید و چند ثانیه صبر کنید تا دوباره آنها را روشن کنید، از راست به چپ و آخرین مورد کلید اصلی است. اگر پس از انجام این کار، برق برنگشت، باید با یک برقکار واجد شرایط تماس بگیرید که همه چیز را به درستی بررسی کند. علاوه بر این، اگر برق برگردد اما ICP قطع شود، اغلب کار منطقی این است که توان منقبض شده را افزایش دهیم.

در صورت اتصال کوتاه یا ایراد در سیستم الکتریکی یا سیم کشی، باید در اسرع وقت با یک تکنسین تماس بگیرید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. قبلاً بارها گفته ایم، اما یک خطای برق می تواند منجر به آتش سوزی خانه شود. متخصصی که به ما مراجعه می کند باید نصب برق را بررسی کند تا ببیند آیا نیازی به تعویض یک کابل، چند کابل یا کل شبکه وجود دارد یا خیر. همچنین می‌توانید دستگاهی را که گمان می‌کنید فیوزهای آن قطع شده است را بررسی کنید. هر یک از این اقدامات پیچیده هستند و نیاز به دانش الکتریکی دارند، بنابراین ریسک نکنید.

بازدید یک تکنسین هزینه های خود را دارد: ایاب و ذهاب، خدمات و قطعات. ناگفته نماند که نرخ بستگی به روز و ساعت روز دارد. مهم است که خدماتی را با پاداش های جالب برای این تعمیرات در نظر بگیرید:

  • در صورت بروز اضطراری در تاسیسات برقی، یک متخصص در کمتر از سه ساعت به منزل شما می آید.
  • سفر و سه ساعت اول خدمات دهی رایگان است.
  • تعداد نامحدود تعمیرات تاسیسات برقی منزل.
  • خدمات در هر روز از سال و در تمام ساعات در دسترس است.
  • شامل یک تعمیر در سال یک دستگاه کالای سفید (ماشین لباسشویی، خشک کن، یخچال، فریزر، ماشین ظرفشویی، هود، اجاق گاز، اجاق سرامیکی یا اجاق برقی) و دو سرویس «دستکار برقی»، برای عملیاتی مانند تعویض پریز، کلید. یا نصب یراق آلات چراغ ها.

 

 

 

 

 

منبع: برنیکا

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید