رگولاتورهای ضریب قدرت ( خازن و متعلقات)

0
18
رگولاتورهای ضریب قدرت
رگولاتورهای ضریب قدرت

چکیده

این رگولاتورها تنظیم ضریب قدرت را با استفاده از میکرو پروسسور ، کاملا بصورت دیجیتال انجام می دهند.

مقدمه

متن مقاله

  • رگولاتورهای ضریب قدرت
  • رگولاتور نمونه
  • مزیت ها
  • اصول كار رگولاتور
  • عملکرد صحیح رگولاتور

 

رگولاتورهای ضریب قدرت

این رگولاتورها تنظیم ضریب قدرت را با استفاده از میکرو پروسسور ، کاملا بصورت دیجیتال انجام می دهند. قرائت دقیق و قابل اطمینان ضریب قدرت بدون تاثیر پذیری از خطاهای ناشی از وجود قطعات نیمه هادی که ایجاد هارمونیک می نمایند، نقش به سزایی در محاسبه و عملکرد رگولاتورها و قطع و وصل پله های خازنی دارد. همچنین در صورت مساوی بودن تعدادی از پله ها، از تعداد قطع و وصل خازن ها کاسته و از آنها به شکل همگن استفاده می کند. رگولاتور در صورت بروز هر نوع خطا یا غیر عادی بودن وضعیت با پیغام هشدار مناسب، اپراتور را آگاه می سازد.کاربرد این رگولاتورها در بانک های خازنی اتوماتیک می باشد و در پله های 4، 6، 8 و 12 عرضه می شوند.
رگولاتورهای ضریب قدرت
رگولاتورهای ضریب قدرت

اصول كار رگولاتور

فرض كنید بخواهیم بصورت دستی و به وسیله دستگاه های اندازه گیری توان اكتیو و راكتیو، ضریب توان را اصلاح نماییم همچنین فرض می‎نماییم كه 5 خازن هم ظرفیت q كیلوواری نیز در اختیار داریم روند تنظیم به شرح ذیل است :
مرحله 1) اندازه گیری توان اكتیو و راكتیو
مرحله 2) محاسبه ضریب توان با استفاده از رابطه
مرحله 3) محاسبه توان راكتیو مورد نیاز برای رسیدن به ضریب توان مطلوب
مرحله 4) تزریق Q كیلووار راكتیو به مدار
بعد از محاسبه مقدار Q تزریقی چنانچه این مقدار ما بین پله های تعبیه شده در بانک خازنی باشد راکتور به نزدیکترین مقدار پله ها گرد می کند و به تعداد آن پله خازنی وارد مدار می کند. چون كل راكتیو موردنیاز به مضربی ازكوچكترین پله گرد می‎شود هر چه این عدد كوچكتر باشد خطا كمتراست : ولی كوچك ساختن پله اول موجب استهلاک تجهیزات ، افزایش تعداد قطع و وصل ها ، ایجاد شوک و تنش های الكترومكانیكی و اختلالات الكترومغناطیسی می‎گردد.
اصول كار رگولاتور
اصول كار رگولاتور

عملکرد صحیح رگولاتور

رگولاتور ضریب قدرت، مرکز تصمیم گیری و در واقع مغز متمرکز بانک های خازنی اتوماتیک است. موفقیت یک رگولاتور در انجام اصلاح ضریب قدرت به 6 عامل اصلی بستگی دارد.
1- طراحی سخت افزاری دقیق
2- استفاده از قطعات مرغوب
3- نرم افزار مناسب با الگوریتم کنترل صحیح
4- استفاده از ابزار نمونه های ولتاژ و جریان
5- نصب صحیح
6- تنظیمات درست که سه عامل اول به شرکت سازنده رگلاتور و عوامل بعدی نیز در هنگام نصب و راه اندازی می بایست مورد نظر قرار گیرند.

 

رگولاتور نمونه

رگولاتورهای ZEZ Silko نسل جدیدی از رگولاتورهای اصلاح ضریب توان هستند.این رگولاتورها با داشتن تکنولوژی بالا و کاربری ساده با بررسی دقیق وضعیت سیستم قدرت و بدون اتلاف وقت اقدام به وصل یا قطع پله های خازنی با هدف رساندن ضریب توان فعلی به ضریب توان هدف می کنند. میکروپروسسور این رگولاتور با اتصال به ترانسفورمر ولتاژ و جریان وضعیت کل شبکه را با محاسبه ارتباط مابین توان اکتیو و توان راکتیو مورد بررسی قرار می دهد.این رگولاتور ضریب هارمونیک اصلی مولفه های اکتیو و راکتیو جریان را با استفاده از الگوریتم FFT مورد محاسبه قرار می دهد.بنابراین این اندازه گیری و کنترل دقیق حتی در صورت اعوجاج شکل موج جریان و آلودگی آن با هارمونیک های مراتب بالا به راحتی صورت می پذیرد.

 

رگولاتور نمونه
رگولاتور نمونه

مزیت ها

مزیت ها: 1-اندازه گیری THD2-خروجی آلارم
3-سیستم FCP (برنامه ریزی تصمیم گیری سریع) که باعث می شود تعداد قطع و وصل ها به حداقل برسد
4-تمامی مقادیر اندازه گیری شده روی یک صفحه نمایش نشان داده می شوند
5-نمایش Step های وصل شده
6-قابلیت تنظیم پارامترها در وضعیت در حال کار(Run Time)
7-اصلاح ضریب توان چهار ربعی

 

 

 

 

منبع: برنیکا

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید