سنسور القایی

0
58
سنسور القایی
سنسور القایی

 

سنسورهای القایی ، سنسورهای بدون تماس هستند که تنها درمقابل فلزات عکس العمل نشان می دهند و می توانند فرمان مستقیم به رله ها،شیرهای برقی،سیستم های اندازه گیری و مدارات کنترل الکترونیکی (مانند PLC) ارسال نمایند . این سنسورها اساسا بر مبنای مدارهای مغناطیسی بنا نهاده شده اند، از این رو به آنها سنسورهای الکترومغناطیسی نیز می گویند.

سنسورهای القایی
سنسورهای القایی
ساختمان سنسورهای القایی و اساس کار آنها:

ساختمان این سنسورها از سه طبقه تشکیل می شود: اسیلاتور، اشمیت تریگر، تقویت خروجی.قسمت اساسی این سنسورها از اسیلاتور با فرکانس بالا تشکیل یافته که می تواند توسط قطعات فلزی تحت تاثیر قرار گیرد. این اسیلاتور باعث به وجود آمدن میدان الکترومغناطیسی درقسمت حساس سنسورمی شود. نزدیک شدن یک قطعه فلزی باعث بوجود آمدن جریانهای گردابی در قطعه گردیده و این عمل سبب جذب انرژی میدان می شود و در نتیجه دامنه اسیلاتور کاهش می یابد. از آنجا که طبقه دمدولاتور آشکارساز دامنه اسیلاتور است در نتیجه، کاهش دامنه اسیلاتور توسط این قسمت به طبقه اشمیت تریگر منتقل می شود. کاهش دامنه اسیلاتور باعث فعال شدن خروجی اشمیت تریگر گردیده و این قسمت نیز به نوبه خود باعث تحریک طبقه خروجی می شود.

ساختمان سنسورهای القایی و اساس کار آنها
ساختمان سنسورهای القایی
نحوه نصب سنسورهای القایی:

سنسور های القایی با توجه به اینکه از نوع Flush یا Non-Flush باشند نصب متفاوتی دارند. ۱– نحوه نصب سنسورهای القایی Flush : سنسورهای Shielded) Flush) سنسورهایی هستند که قسمت حساس سنسور توسط پوسته فلزی محصور شده است. هرگاه دو یا چند عدد از این سنسورها هم سطح روی بدنه فلزی دستگاه نصب شوند ، رعایت فواصل نصب الزامی می باشد. ۲– نحوه نصب سنسورهای القائی Non-Flush : در سنسورهای Unshielded) Non-Flush) قسمت حساس سنسور خارج از پوسته فلزی آن می باشد. فاصله سوئیچینگ این نوع سنسورها بیشتر از سنسورهای Flush می باشد، اما فرکانس سوئیچینگ آن در مقایسه کمتر است.

نحوه نصب سنسورهای القایی

مزایای سنسور القایی:

– سرعت سوئیچینگ زیاد: برخی ازسنسور های القایی، با سرعت سوئیچینگ تا۲۵KHz کارمی کنند. – طول عمر زیاد: به دلیل نداشتن کنتاکت مکانیکی و عدم نفوذ آب، روغن، گرد و غبار و … – عدم نیاز به نیرو و فشار: با توجه به عملکرد سنسور هنگام نزدیک شدن قطعه، به نیرو و فشار نیازی نیست. – قابل استفاده در محیط های مختلف با شرایط سخت کاری: در محیط های با فشار زیاد، دمای بالا، اسیدی، روغنی، آب و … قابل استفاده می باشند. – عدم ایجاد نویز در هنگام سوئیچینگ: به دلیل استفاده از نیمه هادی ها در طبقه خروجی، نویزهای مزاحم ایجاد نمی شود. کاربرد سنسور القایی در کنترل صنعتی: * اندازه گيری فاصه از قطعه. * جدا سازی قطعات با ابعاد مختلف. * اندازه گيری ضخامت قطعات فلزی. * تشخیص قطعات فلزی شکسته دستگاه های مختلف صنعتی. * جداسازی قسمت فلزی قطعات. * آشکار سازی هر گونه تغییر در دندانه چرخ دنده های فلزی. * اندازه گيری و كنترل سرعت و آشكار سازی حركت های مكانيكی.

 

 

 

 

 

 

منبع: برنیکا

مطلب قبلیتقویت کننده عملیاتی Op-Amp
مطلب بعدیابر خازن

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید