سنسور چیست ؟

0
115
سنسور چیست ؟
سنسور چیست

فهرست مطالب

  1. سنسور چیست ؟

 

سنسور چیست؟

سنسور یا حسگر المانی‌ست که کمیت‌های گوناگون محیط پیرامون خود را اندازه‌گیری و آن را به داده‌هایی قابل فهم و تفسیر برای انسان یا ماشین تبدیل می‌کند. بیشتر حسگرها الکترونیکی هستند (به این معنا که داده‌ها، به داده‌های الکترونیکی تبدیل می‌شوند).

سنسور نوعی قطعه است که برای تشخیص یا اندازه گیری ورودی، با توجه به کاربرد و هدفی که برای آن طراحی شده است، به‌کار می‌رود. پارامتر ورودی سنسورها می‌تواند طیف گسترده‌ای مانند فشار، نور، دما و رطوبت یا … باشد، اما خروجی آنها معمولاً یک کمیت قابل خواندن توسط انسان یا ماشین است.

 شماتیک ساده عملکرد یک سنسور
۱. شماتیک ساده عملکرد یک سنسور

نقطه مقابل حسگر، عمل‌گر (Actuator) است که سیگنال را به عکس‌العملی (معمولا مکانیکی) تبدیل می‌کند و یک مبدل (Transducer) وسیله‌ای است که انرژی را از یک شکل به شکل دیگر تبدیل می‌کند.

سنسور و مبدل اغلب به صورت مترادف به‌کار می‌روند. موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) در تعریفی، مبدل را این‌گونه تعریف کرده است:  “المانی ‌ست که نسبت به یک کمیت خاص، خروجی قابل استفاده‌ای را فراهم می‌کند“. خروجی به صورت یک کمیت الکتریکی و کمیت اندازه‌گیری شده به صورت یک کمیت فیزیکی، خاصیت یا وضعیتی که اندازه‌گیری می‌شود، تعریف می‌شود.

سنسور و مبدل
۳. سنسور و مبدل

ما می‌توانیم سنسورها را در همه‌جا پیدا کنیم و تمام دنیا پر از حسگرها و کاربردهای آن‌هاست. انواع مختلفی از حسگرها در اطراف ما وجود دارند و می‌توان آن‌ها را در انواع و اقسام مکان‌ها مانند آفیس ها، باغ‌ها، مراکز تجاری و خرید، خانه‌ها، ماشین‌ها، اسباب‌بازی‌ها و غیره یافت.

سنسورها زندگی ما را بسیار آسان‌تر، سریع‌تر و بهینه تر کرده‌اند؛ از اپلیکیشن‌هایی مانند روشن‌ و خاموش کردن چراغ‌ها، پنکه‌ها، تلویزیون، تنظیم خودکار دمای اتاق با تهویه هوا (AC) گرفته تا سیستم های اعلام حریق، تشخیص موانع در هنگام دنده عقب ماشین و بسیاری از موارد دیگر. در واقع همان دنیای جدیدی که اینترنت اشیا (IOT) می نامیم و در آن تقریبا تمام دستگاه‌ها و وسایل مورد استفاده‌ی ما به یک شبکه متصل هستند و می‌توانیم از آنها به صورت مشترک برای رسیدن به هدف‌های پیچیده‌ای استفاده کنیم که به هوشمندی، نیاز زیادی دارند.

اینترنت اشیا

 

 

 

منبع :

Bhagwati Charan Patel, G R Sinha and Naveen Goel. Advances in Modern Sensors. ۲۰۲۰

 

 

منبع: ردرونیک

مطلب قبلیخودتان هدربرد ماژول SIM900 بسازید (فایل PCB هدربرد ماژول SIM900)
مطلب بعدیآناتومی سنسور

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید