سوال های رایج الکترونیک پایه

0
40
سوال های رایج الکترونیک پایه
سوال های رایج الکترونیک پایه

فهرست مطالب

  1. سوال های رایج الکترونیک پایه
  2. قانون پایه الکتریسیته چیست؟
  3. الکتریسیته چگونه تولید می‌شود؟
  4. جریان الکتریکی چیست؟
  5. یک مثال از جریان الکتریکی
  6. تفاوت بین ولتاژ و جریان چیست؟
  7. یک مدار ساده الکتریکی چست؟
  8. یک مدار ساده الکتریکی چگونه کار می‌کند؟
  9. نیروی الکتریسیته چگونه داخل سیم حرکت می‌کند؟

قانون پایه الکتریسیته چیست؟

در الکتریسیته، یک قانون پایه وجود دارد که در همه حالات درست است و آن قانون اهم نام دارد. این قانون به افتخار نام فیزیکدان کاشف آن، جورج اهم، نامگذاری شده‌است. جورج اهم کشف کرد که شدت جریان الکتریکی (I) عبوری از یک رسانا، نسبت مستقیم با مقدار ولتاژ (V)، تقسیم بر مقاومت (R) آن دارد. این کشف منجر به ایجاد فرمول معروف اهم شد که رابطه بین ولتاژ، جریان و مقاومت را بیان می‌کند.

قانون پایه الکتریسیته چیست
قانون اهم

الکتریسیته چگونه تولید می‌شود؟

به لطف مطالعات دانشمند دیگری به نام مایکل فارادی می‌دانیم که چه چیزی باعث تولید الکتریسیته می‌شود. در دهه سوم قرن نوزدهم میلادی، فارادی مصمم بود که می‌تواند با حرکت دادن یک حلقه‌ فلزی رسانا بین قطب‌های یک آهنربا، الکتریسته تولید کند.

چون الکترون‌ها (دارای بار منفی) می‌توانند آزادانه داخل یک سیم مسی حرکت کنند، فارادی متوجه شد که به دلیل نیروی جاذبه بین پروتون‌ها  با بار مثبت) و الکترون‌ها (با بار منفی)، می‌تواند انرژی تولید کند. نیروی بین پروتون‌ها و الکترون‌ها چیزی است که به یک جسم معین نیرو وارد می‌کند.

 

الکتریسیته چگونه تولید می‌شود
تولید الکتریسیته
الکتریسیته چگونه تولید می‌شود
مایکل فارادی

جریان الکتریکی چیست؟

یک جریان الکتریکی همان بار الکتریکی در حال حرکت است. اما می‌تواند به شکل کنترل‌شده‌تری از الکتریسیته نیز مثل سلول‌های سوختی، ژنراتورها، باتری‌ها، سلول‌های خورشیدی و … اشاره داشته باشد.

جریان الکتریکی چیست
تعریف جریان الکتریکی

یک مثال از جریان الکتریکی

با توجه به نوع جریان الکتریکی می‌توان مثال‌های گوناگونی زد. با این حال، چند گونه مختلف که احتمالا آنها را دیده‌اید عبارتنداز: رعد و برق، الکتریسیته ساکن یا همان جرقه ناگهانی‌ای که هنگام تماس با اجسام جدید حس می‌کنید.

یک مثال از جریان الکتریکی
رعد و برق – مثالی از جریان الکتریکی

تفاوت بین ولتاژ و جریان چیست؟

 

اگر قانون اهم را به یاد آورید می‌توانید تفاوت جریان و ولتاژ را متوجه شوید.

قانون اهم به این شکل نوشته شده بود:

I = V/R

در این معادله، ولتاژ و جریان را به ترتیب با V و I نشان می‌دهند. ولتاژ به صورت اختلاف پتانسیل بین دو نقطه به دست می‌آید در حالی که جریان، شدت بار الکتریکی عبوری تعریف می‌شود و از تقسیم ولتاژ بر مقاومت به دست می‌آید.

 

یک مدار ساده الکتریکی چست؟

یک مدار ساده الکتریکی ( مانند شکل زیر) یک مسیر حلقه بسته سیمی است که اجازه عبور جریان الکترون‌ها از یک منبع تغذیه (باتری) به یک المان دیگر (مانند لامپ)  را می‌دهد.

 

یک مدار ساده الکتریکی چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه یک مدار ساده الکتریکی بسازید، تنها چیزی که نیاز دارید یک منبع تغذیه است، (مثلا یک باتری) که بتواند به الکترون‌ها نیرویی وارد کند تا بتوانند حرکت کنند. ابزار بعدی مورد نیاز چیزی است که بتواند انرژی الکتریکی را دریافت کند. به عنوان مثال می‌توان به لامپ اشاره کرد. مدار ساده الکتریکی به الکترون‌های شارژ شده توسط باتری اجازه عبور از سیم و رسیدن به لامپ را می‌دهد که در نتیجه لامپ روشن خواهد شد.

یک مدار ساده الکتریکی
یک مدار ساده الکتریکی

نیروی الکتریسیته چگونه داخل سیم حرکت می‌کند؟

باتری ها منابع انرژی رایجی هستند که انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. آنها دو ترمینال دارند که به بقیه مدار متصل می شوند. در یک پایانه بارهای منفی زیادی وجود دارد، در حالی که همه بارهای مثبت در سمت دیگری با هم ترکیب می‌شوند که این همان اختلاف پتانسیل الکتریکی است.
حالا اگر سیم مسی که دارای اتم‌های مس رسانا است را به باتری وصل کنیم، میدان الکتریکی (که در اطراف هر بار الکتریکی وجود دارد) روی الکترون‌های آزاد با بار منفی اتم‌های مس تأثیر می‌گذارد و همزمان با فشار در ترمینال منفی و کشیده شدن توسط پایانه مثبت، الکترون های مس از اتمی به اتم دیگر حرکت می‌کنند و جریان باری را ایجاد می‌کنند که ما آن را الکتریسیته می‌شناسیم (الکترون ها حرکت می کنند.)

هنگامی که یک الکترون از اتم خارج می شود و با الکترون دیگری جایگزین می‌شود، هر اتم از یک بار خنثی به یک بار مثبت تغییر می‌کند و دوباره برمی‌گردد. اما خود اتم‌های یک سیم حرکت نمی کنند.

نیروی الکتریسیته چگونه داخل سیم حرکت می‌کند

نیروی الکتریسیته چگونه داخل سیم حرکت می‌کند

 

 

 

منبع:ردرونیک

 

مطلب قبلیارسال دما و رطوبت با پیامک (دریافت دما و رطوبت خانه و گلخانه از راه دور)
مطلب بعدیمقاومت چیست

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید