سورپرایز شرکت ST – نرم‌افزار STM32CubeIDE

0
761
نرم‌افزار STM32CubeIDE
نرم‌افزار STM32CubeIDE

معرفی

تقریبا ۱۰روزپیش بود که به سایتST رفته‌بودم تا نسخه‌ی جدید STM32CubeMX را دانلود کنم. اسم نرم‌افزار را که جستجو کردم با گزینه‌ی جدیدی به اسم STM32CubeIDE نیز روبه‌رو شدم!

تا قبل‌از این فقط همون STM32CubeMX وجود داشت، و حتما می‌دونید که در این نرم‌افزار فقط می‌تونستیم سخت‌افزار مربوطه را به‌صورت گرافیکی پیکره‌بندی کنیم، و درنهایت کدهای مربوط به این پیکره‌بندی را در یک محیط کدنویسی داشته‌باشیم، چون خود این نرم‌افزار محیطی برای نوشتن کد ندارد. معمولا در ایران افراد برای کار با میکروکنترلرهای ARM غالبا از IDEهای IAR یا Keil استفاده می‌کنند. البته درصد خیلی‌کمی از افراد هم از محیط زیبا و پرکاربرد Eclipse استفاده می‌کنند و غالیا هم با کامپایلر GCC.

ظاهرا شرکت ST قصد داره با این کار جدیدش، یک حال‌اساسی به کاربرانش بده، به‌نظر‌من این‌کار میتونه دو‌تا مزیت زیر را داشته‌باشه؟

  • مزیت‌اول اینکه بسیاری‌از IDEهایی که در این زمینه وجود دارند رایگان‌نیستند و متاسفانه در ایران، ما این نرم‌افزارها را برای استفاده، کرک می‌کنیم. خب حالا شرکت‌ST زحمت‌کشیده و نرم‌افزار STM32CubeIDE را رایگان دراختیارما قرارداده، چه چیزی بهتر از این.
  • اما مزیت‌دوم، قبلا ما می‌بایست سخت‌افزار را در STM32CubeMX پیکره‌بندی می‌کردیم، سپس در یک نرم‌افزار دیگر مثل IAR شروع‌به کدنویسی می‌کردیم. ولی با وجود نرم‌افزار STM32CubeIDE دیگر نیازی‌به این کار نیست، و همه‌ی کارها در یک نرم‌افزار صورت می‌گیرد.

STM32CubeIDE

STM32 CubeIDE
STM32 CubeIDE

 

در سایت ST گفته‌شده‌است که این نرم‌افزار یک پلت‌فرم توسعه‌یافته کامل ++C/C با قابلیت پیکره‌بندی قسمت‌های مختلف میکروکنترلر، تولید و ویرایش کد، کامپایل کد و دیباگ یا اشکال‌زدایی کد می‌باشد.

این نرم‌افزار بر‌اساس فریمورک Eclipse، و کامپایلرGCC برای توسعه و دیباگر(GNU Debugger (GDB برای دیباگ‌کردن می‌باشد. ما قبلا مقاله‌ای درمورد کامپایلر GCC منتشرکردیم که این مقاله درمورد قابلیت‌های فوق‌العاده این کامپایلر توضیحات جالبی می‌دهد.

STM32CubeIDE درواقع یک مجموعه نرم‌افزاری می‌باشد، که همه‌ی نرم‌افزارهایی که ما برای کار با میکروکنترلر‌های ST نیاز داریم، را در یک مجموعه گنجانده است و شما دیگر نیاز نیست با صرف وقت زیاد به نصب نرم‌افزارهای مختلف بپردازید. همچنین اولین نسخه این نرم‌افزار (۱.۰) در تاریخ۱۹-Apr-۲۰۱۹ منتشرشده‌است.

با همه این تفاسیر حدس‌زده می‌شود که این نرم‌افزار در آینده‌ای نه‌چندان‌دور، کاربران زیادی را به خود جذب کند، چون هم محیط جذابی دارد و هم شرکت ST آن‌را پیشنهاد داده‌است و مهمتر اینکه رایگان می‌باشد.

از حق نگذریم، اگر نگوییم بهتر از این امکان نداشت، بایستی گفت که این‌کار ST فوق‌العاده و بی‌نظیر بود. پیشنهاد می‌کنیم شما نیز هرچه زودتر به این محیط جدید کوچ کنید تا از بقیه عقب نمانید.

 

نرم‌افزار را می‌توانید از این آدرس که نسخه‌های مختلفی نیز برای سیستم‌عامل‌ها متفاوت دارد دانلود نمایید.

برای اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید به این آدرس در وب‌سایت‌رسمی شرکتST مراجعه کنید، در این آدرس چندین داکیومنت درباب این موضوع نیز وجود داره، و همچنین یک ویدئوی آموزشی برای کار با Eclipse که می‌توانید در زیر مشاهده‌کنید.

امیدوارم که شماهم مثل ما از این نرم‌افزار جدید و جذاب لذت ببرید.

درضمن با این اوصاف فکر میکنم بزودی باید شاهد جایگزینی این IDE به جای Keil و IAR باشیم!

دانلود فایل‌های موردنیاز

لینک‌های دانلود
دانلود رایگان نرم‌افزار STM32CubeIDE نسخه ویندوز (نسخه ۱.۵.۱)- حجم ۶۲۴.۸۸ مگابایت
اسم فایل
st-stm32cubeide_1.5.1_9029_20201210_1234_x86_64.exe.zip

 

لینک‌های دانلود
دانلود رایگان نرم‌افزار STM32CubeIDE نسخه لینوکس (نسخه ۱.۵.۱)- حجم ۷۰۸.۷۲ مگابایت
اسم فایل
st-stm32cubeide_1.5.1_9029_20201210_1234_amd64.sh.zip

 

 

منبع: سیسوگ

مطلب قبلیآموزش RTOS قسمت دوم : آشنایی با مفهوم چندوظیفگی
مطلب بعدیهر آنچه نیاز است درمورد JTAG و SWD بدانید!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید