سیستم مدیریت ساختمان (BMS) چیست

0
71
سیستم مدیریت ساختمان (BMS) چیست
سیستم مدیریت ساختمان (BMS) چیست

سیستم مدیریت ساختمان (BMS) یا Building Management System سیستمی است که به فعالیت ها و امور ساختمان ها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به تغییرات شرایط محیطی، تغییرات لازم را بطور خودکار اعمال می­ نماید. این سیستم می ­تواند با توجه به کاربری ساختمان ( مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان و … ) طراحی و اجرا شده و بر کلیه فعالیت­ های اعم از باز و بسته شدن درب، ورود و خروج افراد، سیستم ­­های روشنایی، سیستم ­های تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاق ها، صوتی و تصویری و … نظارت داشته باشد. ساختمانی که مجهز به سیستم مدیریت BMS باشد اصطلاحاً ساختمان هوشمند گویند. این سیستم به افراد ساکن این امکان را می ­دهد که از تجهیزات، بطور کارآمدتری استفاده نموده و احساس امنیت و آسایش را در آن ها افزایش می­ دهد و همچنین می­ تواند موجب صرفه جویی انرژی گردد.

سیستم مدیریت ساختمان (BMS)
سیستم مدیریت ساختمان (BMS)

این ساختمان ها با استفاده از یک پارچه نمودن چهار عنصر اصلی سیستم ­ها، ساختار، سرویس و مدیریت و با برقراری ارتباط میان آنها، محیطی پویا و مقرون به صرفه بوجود آورند.

تجهیزاتی که از طریق BMS قابل کنترل هستند:

1- روشنایی با استفاده از سیستم BMSمی توان روشنایی بخش ­های مختلف ساختمان را هوشمند نمود . کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکارآنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می­ باشد.

2 – سیستم­های حفاظتی و امنیتی می توان سیستم­های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مدار بسته و نشتی آب و آبگرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را نیز به سیستم BMS متصل نموده و بوسیله آن کنترل نمود.

3- در، پنجره، پرده و سایبان بوسیله سیستم BMS می­ توان این تجهیزات کنترل و وضعیت آنها مشاهده نموده و فرمامین لازم را در این خصوص صادر نمود و حتی می­توان با استفاده از حسگر اثر انگشت یا کارت مغناطیسی علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر به امکان طبقه بندی و زمان­بندی دسترسی نیز اعمال نمود.

4- سیستم­ های سرمایشی و گرمایشی ( تهویه مطبوع) سیستم­ های سرمایشی و گرمایشی می ­تواند شامل تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی می ­باشند تجهیزات مرکزی که در موتورخانه واقعند مانند چیلر، دیگر آبگرم ، پمپ­های سیستم ، برج خنک­کن و … می ­باشد و تجهیزات محلی نیز مانند فن­کوئل­ ها، کولرهای پنجره ه­ای و هواسازها می­ باشند. از طریق سیستم BMS می­ توان تجهیزات مرکزی را در زمان های مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و همچنین با تغییرات شرایط محیطی تغییرات لازم مورد نیاز را اعمال نمود و همچنین این سیستم می ­تواند دمای اتاقها را بصورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام نماید.

5-– سیستم­های صوتی و تصویری، تجهیزات اداری با استفاده از BMS می ­توان امکان استفاده از یک آرشیو مرکزی صوتی را انتخاب و یا جهت مراسم ­های مختلف حالت­های از قبل تعریف شده را انتخاب و اجرا نمود و یا تجهیزات اداری را نیز از طریق این سیستم کنترل نمود.

6- – سیستم آیفون تصویری و ورود و خروج مهمانان یا مراجعه کنندگان در مورد ساختمان های اداری این سیستم می­ تواند ورود و خروج کلیه مهمانان را ثبت وحتی تصویر آنها را ضبط نمود و در ساختمانهای مسکونی نیز امکان دریافت تصویر مراجعه کننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود داشته و حتی در صورت وجود اینترنت امکان برقراری ارتباط با مهمان از راه دور را مهیا سازد.

7- کنترل تأسیسات استخر، سونا و جکوزی این سیستم می تواند بطور هوشمند این تجهیزات را روشن و خاموش نموده و دستگاه های تصفیه، دما را کنترل و سایر کنترل­ های لازم را انجام دهد.

8-سیستم­های ارتباطی پشتیبانی خطوط تلفنی، پیامگیر، تلفن سانترال نیز از ویژه­گی­ های این سیستم به شمار می ­رود.

9- وسایل الکتریکی ساختمان در ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و کنترل آنها وجود دارد.

10-سیستم آبیاری آبیاری گیاهان موجود در حیاط و یا داخل ساختمان را بطور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده انجام شود.

در نتیجه با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان می­ توان ساختمانها را تا سطح مورد نظر هوشمند نمود هزینه این کار نیز بسته به سطح هوشمند سازی می­ تواند بسیار متفاوت بوده ولی امکان­پذیر می­ باشد.

فواید استفاده از سیستم BMS
فواید استفاده از سیستم BMS
فواید استفاده از سیستم BMS مزایای اصلی استفاده از BMS را می­توان به 3 محور اصلی زیر تقسیم نمود:

1- صرفه­ جویی انرژی و کاهش هزینه ­های نگهداری 2- ایمنی 3- افزایش سطح رفاه و آسایش 4-صرفه جویی مصرف انرژی و کاهش هزینه­ های تعمیر و نگهداری مطالعات نشان داده است که استفاده از سیستم هوشمند می ­تواند بطور متوسط 20 درصد از مصرف انرژی و هزینه ­های جاری ساختمان می­ کاهد. این سیستم علاوه بر کاهش مصرف انرژی با خاموش نمودن و کنترل آنها موجب کاهش استهلاک و افزایش طول عمر دستگاه ­ها و کاهش هزینه ­های مربوطه می گردد. 2- ایمنی در شرایط بحرانی با ارسال سریع و به موقع اعلام خطر می ­تواند در جلوگیری از حوادث و کاهش اثرات آن نقش مؤثری داشته و به طور خودکار پیام های اضطراری را به افراد یا ارگان های ذی­صلاح ارسال نماید. همچنین کنترل درب و مبادی ورودی و اتصال آن به دوربین ­های مدار بسته و دستگاه­ های ثبت ورود می ­تواند ایمنی سیستم را بطور قابل ملاحظه ­ای افزایش دهد. 3- راحتی این سیستم می ­تواند بسیاری از کارهای تکراری و بازرسی ­های مورد نیاز را بطور هوشمند انجام دهد. بطور مثال با حضور افراد نسبت به روشن­ شدن روشنایی و فن­کوئل اقدام نماید و یا آبیاری فضای سبز و باغچه را بطور خودکار انجام دهد و یا با تنها فشار یک دکمه حالت­های از پیش تعریف شده­ ای را اجرا نماید و یا دما و نور و رطوبت مکان ها را در حد مطلوب تنظیم نماید.

BMS

اجزای سیستم BMS: 1- سیستم کنترل مرکزی2- خطوط ارتباطی (BUS) 3- نقاط دسترسی و کنترل کننده (Access Point) 4 – سنسورها 5-دیمرهای روشنایی 6 – تایمرها 7- پریزها 8 – نرم افزار سیستم 9- Web Server

 

 

منبع: برنیکا

مطلب قبلیمیکروسوئیچ
مطلب بعدیاینترلاک

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید