طراحی و ساخت روبات لیفتراک با قابلیت کنترل از راه دور

0
42
طراحی و ساخت روبات لیفتراک با قابلیت کنترل از راه دور
طراحی و ساخت روبات لیفتراک با قابلیت کنترل از راه دور

کلیات طرح طراحی و ساخت روبات لیفتراک با قابلیت کنترل از راه دور

پروژه مورد نظر، طرح یک ربات لیفتراک با قابلیت کنترل از راه دور است.

مدار فوق از دو قسمت تشکیل شده است:

1) قسمت فرستنده :

این قسمت که در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و شامل چهار کلید برای هدایت ربات در چهار جهت و دو کلید برای بلند کردن و پایین گذاشتن بار و یک ماژول فرستنده برای فرستادن اطلاعات می‌باشد‌.

2) قسمت گیرنده :

این قسمت که شامل یک ماژول گیرنده ودو موتور گیربکس دار همراه با چرخ های تانکی در طرفین برای به حرکت در آوردن موتور و یک موتور گیربکس دار در جلو دستگاه برای حرکت دادن قسمت لیفت به سمت بالا و پایین و قسمت مکانیکی حرکت ربات می‌باشد. ربات فوق درچهار جهت حرکت کرده و توسط کاربر کنترل می‌شود و در زمانی که کار بر موتور را به جلوی بار مورد نظر (که بر روی سکوی مخصوص قرار دارد) هدایت کرد می‌تواند آن را به سمت بالا هدایت کرده و به مکان مورد نظر ببرد و بر روی زمین قرار دهد.

مجموع فرستنده و گیرنده در دو پکیج جدا از هم قرار دارند.

كاربردهای صنعتی روبات ها را در زمان كنونی می‌توان به سه گروه زیر دسته بندی كرد‌:
1) حمل مواد‌، تخلیه و بار گیری‌: در این حالت كار روبات ها‌، جابه جه كردن مواد و قطعات از جایی به جایی دیگر است‌.
2) كاربردهای فرایندی‌: این كاربرد ها عبارتند از نقطه جوشكاری‌، جوش كاری قوسی‌، رنگ پاشی و عملیاتی كه در آنها وظیفه روبات كاربرد ابزاری خاص برای انجام برخی كارهای تولیدی در كارگاه هاست.
3) مونتاژ و بازرسی: هر دو كارهای متمایز در این گروه قرار می‌گیرند. مونتاژ با روبات توجه بسیاری را به خود جلب كرده است، زیرا امكانات بالقوه زیبادی دارد. روبات های بازرسی نیز با استفاده از حساسه ها، مشخصات محصول را اندازه گیری می‌كنند‌.
در این میان ربات های بار بر و لیفتراک به دلیل اینکه هم فشار بار را از دوش انسان بر می‌دارند و هم در صورت قابل کنترل بودن‌، دیگر نیازی به شخص برای کنترل دستگاه ندارند‌، اهمیت زیادی در صنعت یافته اند.

 

طراحی و ساخت روبات لیفتراک با قابلیت کنترل از راه دور
طراحی و ساخت روبات لیفتراک با قابلیت کنترل از راه دور

اطلاعاتی که در این پروژه کسب می شود:

شبیه سازی یک ربات لیفتراک  به صورت بی سیم و کنترل از راه دور که در طول این پروژه با مواردی مانند ارتبات سریال میکرو ها، کار با فرستنده و گیرنده های ASK و FSK، کنترل موتور DC، موتور های گیربکس دار، آشنایی با درایور L298، آی سی ULN2803 و در نهایت نحوه ساخت قسمت های مکانیکی آشنا شدم.

و کار بیشتر با نرم افزار هایی مانند پرتیوس و کدویژن.

 

دانلود ها ::    دانلود فایل ها

 

منبع:  میکرودیزاینرالکترونیک

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید