طرز تهیه مدار چاپی به روش لامینت

0
95
آموزش لامینت و برد PCB
آموزش لامینت و برد PCB

در گام اول تهیه فیبر مدار چاپی با لامینت باید ابتدا نقشه شماتیک پروژه را در محیط نرم افزار پروتل ترسیم نموده و نمای پشت فیبر مدار را تهیه نمود. سپس آن را نگاتیو نمود.
نگاتیو یعنی اینکه خطوط مدار را که مطلوب ما است به صورت سفید رنگ و جاهایی از مدار که مورد نیاز نمی باشد سیاه رنگ نمود.

لامینت

لامینت ماده‌ای است حساس به نور که برای تهیه فیبرهای مدار چاپی، کارهای خیلی ظریف و پیچیده و دقیق می‌توان از ان استفاده کرد.

روش کار با لامنیت

روش کار با لامینت بطور خیلی خلاصه چنین است که ابتدا فیبر را توسط لامینت، حساس به نور کرده و سپس فیلم نگاتیو طرح و کار مورد نظر خود را روی فیبر حساس شده با لامینت قرار داده و نور میدهیم، حالا جاهایی از فیبر حساس شده با لامینت، نور خورده (یعنی جاهایی در فیلم نگاتیو که سفید رنگ است و از خود نور را عبور می دهد) محکم به فیبر می چسبد و جاهایی که نور نخورده در محلول مخصوص، ظهور لامینت، از بین می رود و در نهایت اسید کاری و سوراخکاری انجام می‌شود.
لامینت ماده‌ای است ژلاتینی که برای راحتی کار، بین دو لایه پلاستیک مانند طلقی قرار گرفته است.
لامینت بدلیل داشتن کیفیت بالا و دقت فوق العاده زیاد، برای کارهای حرفه‌ای و ظریف، نمونه سازی و یا تعداد انبوه مناسب ترین و حتی در برخی موارد تنها روش چاپ خواهد بود.

مراحل لامینت کاری

کار با لامینت دارای چهار مرحله است که عبارتند از:

 • مرحله اول: حساس کردن فیبر به کمک لامینت
  ابتدا در تاریک خانه (اتاقی تاریک که نور خفیف زرد رنگ داشته باشد) به اندازه سطح فیبر مدار چاپی خود، از لامینت با کمک قیچی جدا می‌کنیم. همانطور که قبلا گفته شد لامینت بین دو ورق طلقی قرار گرفته است که یکی از این لایه های پلاستیکی، نازکتر و نرمتر از دیگری می‌باشد.
  ابتدا آن را شناسایی کرده و سپس آن را به آرامی از یک گوشه لامینت شروع به برداشتن نموده و در همان زمان لامینت را از همان طرفی که به لایه فوق چسبیده بود روی سطح مسی فیبر مدار چاپی خود به آرامی و به دقت قرار داده و با دست، آن را ماساژ داده تا هم هیچ حبابی زیر زیر آن باقی نماند و هم با حرارات ایجاد شده توسط مالش دست، لامینت بطور کامل و یک دست به سطح مسی مدار چاپی بچسبد.
  البته برای نتیجه بهتر و اطمینان از چسبندگی کامل لامینت به فیبر، می توان پارچه ای نخی و تیره رنگ روی لامینت و فیبر گذاشته و روی آن را با اتوی ولرمی (داغ نباشد) کمی گرم و اتو نمود.
  فیبر مدار چاپی هم اکنون، توسط لامینت حساس به نور شده و آماده کار بعدی می‌باشد.
 • مرحله دوم: نوردهی
  حال برای نور دادن کافیست فیلم نگاتیو مدار را که قبلا آماده نموده‌ایم روی فیبر حساس شده به نور قرار داده و یک شیشه شفاف و تمیز روی نگاتیو و فیبر مدار چاپی برای جلوگیری از تکان خوردن نیز قرار می‌دهیم، سپس فیبر مدار چاپی را به همراه شیشه و فیلم به طوری که هیچ تکانی نخورد از تاریکخانه خارج کرده و با نور مستقیم خورشید در ظهر فقط به مدت 2 الی 5 دقیه نوردهی می‌کنیم و سپس مجددا به تاریکخانه بر می‌گردیم.
  توجه ! ! !
  نوردهی علاوه بر نور خورشید، توسط لامپهای فلوروسنت مخصوص از نوع پرتو ماوراء بنفش نیز امکان پذیر می‌باشد، البته بدیهی است که متناسب با هر شدت نوری، میزان زمان نوردهی و هم چنین فاصله تا لامپ را باید مود توجه قرار داد.
  حال شیشه و فیلم را از روی فیبر بر داشته، سپس لایه طلقی دوم را که روی لامینت قرار داشته و هنوز هم روی آن است باید بر داشته شود. (این لایه از لایه قبلی کمی ضخیم تر و بسیار شفافتر است)
 • مرحله سوم: ظهور
  برای ظهور کردن طرح، روی فیبر مدار چاپی باید از پودر سفید رنگ مخصوص ظهور لامینت استفاده نمود. مقدار 10 گرم از پودر سفید رنگ را در یک لیتر آب سرد ریخته و خوب بهم می‌زنیم، سپس در تاریک خانه فیبر نور داده شده در مرحله قبل را درون این محلول ظهور غوطه ور کرده و به آرامی تکان می‌دهیم تا کم کم شاهد ظاهر شدن تدریجی طرح مورد نظر شویم.
  به محض اینکه طرح بطور کامل و واضح ظاهر شد یعنی لامینت در قسمت‌ها و نقاط خارج از خطوط مدار بطور کلی پاک شد، فیبر را از محلول ظهور بیرون آورده و سریعا آنرا با آب فراوان بشویید و با دست به آرامی روی طرح فیبر بکشید تا محلول ظهور و لیزی آن کاملا از روی سطح فیبر و از روی طرح ظاهر شده پاک شود.
  توجه ! ! !
  مدت زمان لازم برای ظهور حدودا کمتر از یک دقیقه است.
 • مرحله چهارم: چاپ و اسیدکاری و پاک کردن لامینت
  برای چاپ کردن فیبر مدار چاپی، یعنی حل کردن مسهای اضافی، از اسید مخصوص مدار چاپی یعنی محلول پرکلرودوفر و آب جوش استفاده می‌کنیم بدین صورت که محلول اسید و آب را در ظرف غیر فلزی ریخته، سپس فیبر مدار چاپی ظاهر شده را درون آن غوطه ور نموده و به آرامی تکان می دهیم تا به تدریج مسهای اضافی از بین بروند. پس از اتمام کار فیبر را با آب شستشو می دهیم. ( مدت زمان تقریبی حل شدن مسهای اضافی در اسید کمتر از 15 دقیقه می باشد )
  حال باید مواد لامینت را نیز از روی سطح خطوط مسی فیبر پاک نمود، این کار به کمک محلول غلیظ سود سوز آور امکان پذیر است بطوری‌که کافیست حدود 20 تا 30 گرم سود را در یک لیتر آب سرد ریخته و پس از حل کردن کامل سود درآب، فیبر چاپ شده خود را درون محلول انداخت. کلیه مواد لامینت از روی فیبر مدار چاپی جدا می‌شود.

…اکنون فیبر آماد سوراخکاری و لحیم کاری می باشد…

و اما کلیه مراحل تهیه مدار چاپی در فایل زیر به صورت تصویری ارائه شده
دانلود فایل PDF لامینت کاری

 

منبع: وب سایت تخصصی مدار منطقی

مطلب قبلیدانلود پایان نامه پروژه تابلوروان تک رنگ با mmc
مطلب بعدیطرز ساخت فیبر مدار چاپی به روش اسپری پزتیو 20

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید