فیلم متالیزه (خازن و متعلقات)

0
19
فیلم متالیزه
فیلم متالیزه

چکیده

فیلم های مصرف شده در این خازن های از جنس پلی پروپیلن هستند که یک طرف آنها در شرایط خلاء فلز اندود شده است. عمده فلز مصرفی روی (تقریبا 95%) و آلومینیوم تقریبا (5%) هستند.

متن مقاله

  • خازن با فیلم های پلی پروپیلن متالیزه
  • فیلم متالیزه
  • موارد مصرف
  • مزایای خازن های فیلم متالیزه

 

خازن با فیلم های پلی پروپیلن متالیزه

در فیلم های متالیزه برای تولید خازن های AC از فیلم پلی پروپیلن بعنوان دی الکتریک استفاده می شود که یک سمت آنها با فلزات روی و آلومینیوم پوشانده می شود. ضخامت فیلم ها متناسب با ولتاژ کاری خازن ها از 4 تا 12 میکرو متر می باشند که در عرض های مختلف برروی قرقره های مخصوص پلاستیکی تهیه میگردند.مهمترین ویژگی خازنهایی که با این نوع فیلم تولید می شوند، خاصیت خود ترمیم کنندگی (Self-healing) میباشد و در مقایسه با خازنهای غیر خود ترمیم کننده از ابعاد و وزن کمتری برخوردارند.
خازن با فیلم های پلی پروپیلن متالیزه
خازن با فیلم های پلی پروپیلن متالیزه

فیلم متالیزه

فیلم های مصرف شده در خازن های نسل جدید از جنس پلی پروپیلن می باشند که یک طرف آنها در شرایط خلاء فلز اندود شده است. عمده فلز مصرفی روی (تقریبا 95%) و آلومینیوم تقریبا (5%) هستند. فلز روی باعث ثابت ماندن ظرفیت و مشخصات خازن در طول زمان بوده و فلز آلومینیوم از اکسید شدن سطح فلز جلوگیری می کند. ترکیب دوفلز موجب ثابت ماندن تقریبی مشخصات الکتریکی و شیمیایی خازن می شود. روی یک لبه فیلم فلز بیشتری اندود میگردد و لبه دیگر فلز اندود نمیشود. لبه بدون فلز را فلز آزاد (Free Margeen) و لبه تقویت شده را لبه ضخیم (Heave Edge) می نامند.برای تولید خازن، دولایه روی یکدیگر قرار گرفته و دور یک محور پیچیده می شوند. فیلمهای پلاستیک به عنوان یک عایق و سطح فلز اندود شده به عنوان الکترود استفاده میشود.مهمترین مشخصه خازن های تولیدی با فیلم های متالیزه خود ترمیمی آن ها می باشد.
فیلم متالیزه
فیلم متالیزه

موارد مصرف

موارد مصرف خازن های تولید شده با فیلم متالیزه:
1-خازنهای اصلاح ضریب قدرت
2-خازنهای مدارات روشنایی و موتوری
3-خازنهای مدارات فیلتر
4-سایر خازن های تولیدی با تکنولوژی خود ترمیم کننده

 

مزایای خازن های فیلم متالیزه

از جمله مزایای خازن های فیلم متالیزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-فلز روی موجب کمترین کاهش ظرفیت در طول زمان خواهد شد.
2-لایه فلز آلومینیوم باعث جلوگیری از اکسید شدن سطح فیلم شده و زمان نگهداری فیلم درانبار را افزایش می دهد.
3-ضخامت بسیار کم لایه فلز، خاصیت خود ترمیمی خازن را تقویت می کند.
4-لبه ضخیم فیلم باعث چسبندگی بهتر ذرات فلز به لبه خازن در پروسه اسپری و در نتیجه پائین آمدن تلفات خازن می شود. 5-قیمت این فیلم ها به خاطر مصرف کم مواد، اقتصادی است.

 

در زیر نمونه ای از خازن های شرکت ZEZ Silko که در آن ها از جدیدترین تکنولوژی فیلم متالیزه استفاده شده نمایش داده شده است .
مزایای خازن های فیلم متالیزه
منبع: برنیکا

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید