قسمت دوم:معرفی بردهای Discovery میکروکنترلر STM8

0
558
بردهای Discovery میکروکنترلر STM8
بردهای Discovery میکروکنترلر STM8

دوستان اگر تا اینجا با ما همراه بوده‌باشید در قسمت اول از مجموعه آموزشی میکروکنترلر STM8 توضیحات ابتدایی را درباره خانواده STM8 و پروگرامر St-Link قرار دادیم و گفتیم که این خانواده را می‌توان به ۳ دسته شامل STM8S ،STM8A و STM8L تقسیم‌بندی نمود. که گروه میکروکنترلرهای STM8S قابل استفاده برای بیشتر مصارف هستند. حال در این مقاله بردهای Discovery که شرکت ST تولید نموده را معرفی می‌کنیم.

برای شروع کار با STM8 ، شرکت STM بردهای آماده Discovery را تولید کرده‌است. که این بردها از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند. ما برای یادگیری و پروژه‌های تحقیقاتی استفاده از این بردها را توصیه می‌کنیم. دلایل مختلفی برای این توصیه وجود دارد، یکی‌از دلایل اصلی این است شما برای پروگرام‌کردن STM8 نیازبه پروگرامر دارید، تمامی بردهای Discovery دارای یک بخش پروگرامر ST-Link هستند که شما را از داشتن این پروگرامر به‌صورت مجزا بی‌نیاز می‌کند. یکی‌دیگر از مزایای مهم این بردها قیمت ارزان آن‌ها می‌باشد. شکل‌زیر نمای بالایی برد STM8S را نشان می‌دهد.

نمای بالایی برد STM8S
نمای بالایی برد STM8S

 

یکی‌از بردهایی که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد میکرو STM8S003K3T6 است. این میکروکنترلر دارای ۳۲پین ورودی، ۸کیلوبایت حافظه برنامه (flash) و ۱ کیلو بایت حافظه موقت (RAM) و ۱۲۸بایت Eeprom می‌باشد. همچنین سخت‌افزارهای دیگری نیز روی این برد قرار دارد، یک عدد LED که به پایه PD0 متصل و یک دکمه‌ی فشاری که به PB7 وصل‌شده‌است. همان‌طورکه قبلاً بیان‌شد یک قسمت پروگرامر ST-Link V2 قابل جداشدن از برد نیز وجود دارد، که توصیه می‌شود قسمت پروگرامر از برد جدا نشود. اندازه این بردها کمی کوچکتر از یک کارت اعتباری است. نمونه‌های مختلفی از بردهای STM8 Discovery مانند STM8S105 Discovery وجود دارد.

برد STM8S105 Discovery
برد STM8S105 Discovery

 

نمونه های دیگری از این بردها، بردهای راه انداز چینی هستند که امکانات برد توضیح‌داده‌شده در بالا را ندارند و قطعه استفاده‌شده روی آنها با STM8 متفاوت است. به‌طورکلی، برد ها و تراشه‌ها بسیار ارزان هستند، زیرا بسیاری‌از بردهای کوچک براساس میکروکنترلر STM8 در چین تولید می‌شوند.

برد و میکروکنترلر STM8
برد و میکروکنترلر STM8

 

همانطورکه بیان‌شد بردهای دیسکاوری مختلفی در بازار وجود دارد، ما نیز برد زیر را مورداستفاده قرار دادیم. همانطورکه مشخص‌است این برد دارای قسمت پروگرامر نبوده و نیاز‌به پروگرامر ST-Link به‌صورت مجزا داریم. تراشه قرارگرفته‌شده روی این برد STM8S003F3P می‌باشد. آموزش‌های بعدی روی این برد صورت می‌گیرد.

برد STM8S003F3P
برد STM8S003F3P

 

برخی‌دیگر از محصولات ارزان قیمت براساس STM8 در زیر نشان‌داده شده‌است:

راست: پنل DC-meter چپ:‌ برد LC-meter 100
راست: پنل DC-meter چپ:‌ برد LC-meter 100

 

تصویر سمت چپ یک برد LC-meter 100 آمپر است و تصویر سمت راست یک پنل DC-meter ساده است. اینها نمونه‌های ساده‌ای بر اساس STM8 هستند.

درقسمت‌سوم قصد داریم تا سخت‌افزارها و نرم افزارهای موردنیاز برای کار با STM8 را به شما معرفی‌کنیم و سپس برنامه‌نویسی‌های مختلف برای این خانواده را آموزش می‌دهیم. پس تا پایان آموزش‌ها و یادگیری STM8 با ما همراه باشید.

 

 

 

منبع: سیسوگ

مطلب قبلیآموزش میکروکنترلر STM32 قسمت اول: نرم افزار CubeMx
مطلب بعدیآموزش میکروکنترلر STM32 قسمت دوم: نرم‌افزار Keil

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید