قسمت سوم: کامپایلر و پروگرامر

0
570
کامپایلر و پروگرامر
کامپایلر و پروگرامر

در مقالات قبلی شما را با خانواده میکروکنترلر STM8 و دسته‌بندی این خانواده آشنا کردیم و بردهای Discovery را معرفی نمودیم، همچنین بیان کردیم که در این‌سری از مقالات از برد Discovery دارای تراشه STM8003F3P استفاده می‌کنیم. در این‌مقاله قصد داریم ابزارهای موردنیاز برای کار با برد STM8 ازجمله کامپایلر و پروگرامر را به‌شما معرفی‌کنیم.

با ما همراه باشید.

پروگرامر میکروکنترلر STM8

لیست وسایل موردنیاز برای کار با STM8 چندان طولانی نیست. در ابتدا یک برد STM8 نیاز است که باتوجه‌به مقاله‌ی قبلی بهتر است از بردهای Discovery استفاده‌شود. همان‌طورکه قبلاً توضیح داده‌شد، این بردها دارای یک قسمت پروگرامر ST-Link هستند که کار با برد را راحت‌تر می‌کنند. اگر شما از بردهای دیگری استفاده‌کنید، به یک پروگرامر ST-Link مجزا نیاز دارید. در تصویرزیر، دو نوع پروگرامر ST-Link را که برای کار با برد STM8 مناسب است، می‌بینیم:

برد STM8
برد STM8

 

پروگرامرهای ST-Link به‌وسیله‌ی رابط SWIM با میکروکنترلر STM8 ارتباط برقرار می‌کنند که این رابط، استانداردی برای تمام میکروکنترلرهای STM8 است. این رابط از چهارسیم تشکیل‌شده که دوتا از این سیم‌ها VDD و GND است که برای تغذیه رابط مورداستفاده قرار می‌گیرند. دو سیم دیگر Reset I/O و SWIM I/O هستند. در پروگرامر ST-Link V2 برخلاف دیگر پروگرامرهای ST-Link، یک پورت اختصاصی برای STM8 در نزدیکی پروگرامر تعبیه‌شده‌است. نوع‌دیگری‌از پروگرامر ST-Link به‌صورت دانگل USB در بازار موجود است که حتی می‌تواند به‌خوبی مدل‌های رسمی پروگرامر باشد. در شکل‌زیر این نوع از پروگرامر نشان‌داده شده‌است:

پروگرامر
پروگرامر

 

حین انجام پروژه‌های گوناگون ممکن‌است به وسایل دیگری نیاز پیدا کنید که عبارت‌اند از: کابل usb به سریال، سیم، LED، کلید، سون سگمنت، LCD و سنسورهای مختلف که می‌توان این‌ها را در کیت‌های آموزشی آردوینو پیدا کرد.

 کیت آموزشی آردوینو
کیت آموزشی آردوینو

 

بهتراست که یک اسیلوسکوپ، یک مولتی‌متر دیجیتال خوب و منبع تغذیه DC نیز داشته‌باشید. اگر منبع تغذیه در دسترس ندارید به‌جای‌آن می‌توانید از شارژر تلفن‌همراه نیز استفاده نمایید.

اسیلوسکوپ ،مولتی متر،منبع تغذیه
اسیلوسکوپ ،مولتی متر،منبع تغذیه

 

ابزارهای نرم‌افزاری

راحت‌ترین و مناسب‌ترین زبان برای برنامه‌نویسی، زبان C است. میکروکنترلر STM8 نیز با زبان C بهینه‌سازی شده‌است. یکی‌از دلایل استفاده‌از زبانC این است که STM کتابخانه استاندارد محیطی SPL را فراهم کرده‌است که این موضوع کارکردن با آن را راحت‌تر می‌کند. وقتی‌از SPL استفاده‌شود دیگر نیازی‌به کار با رجیسترها نیست، زیرا همه‌چیز تحت SPL انجام می‌شود، تمامی توالی‌ها داخل SPL قرار می‌گیرند. چیزی‌که نیاز آن احساس می‌شود، مفهوم واضح هر بلوک سخت‌افزار، اصول کار، قابلیت‌ها و محدودیت‌ها است.

ابزار دیگری که به آن نیاز است، یک ویرایشگر مناسب (Integrated Development Environment) زبانC است. بهترین ابزار رایگانی که می‌توانید استفاده‌کنید(STVD (ST Vesuial Develop و کامپایلرCosmioc C است. هردوی این نرم‌افزارها رایگان هستند اما شاید راه‌اندازی آن‌ها در ابتدا کمی دشوار باشد. نرم‌افزار STVD با پروگرامر (STVP (ST VIsual Programmer پک شده‌است که برای آپلود‌کردن برنامه روی STM8 از STVP استفاده می‌شود.

Cosmic نرم‌افزاری است که مانند خیلی از نرم‌افزارهای دیگر باید برای استفاده‌از آن هزینه پرداخت‌شود، اما خوشبختانه تیم Cosmic این نرم‌افزار را برای خانواده STM8 کاملاً رایگان قرارداده‌است. بااین‌وجود، برای استفاده‌از آن باید در سایت ثبت‌نام و لایسنس دریافت‌کنید. معمولاً این روند ثبت‌نام و دریافت لایسنس توسط سرور شرکت‌ها به‌صورت خودکار انجام می‌شود اما برای Cosmic داستان متفاوتی است. شما برای دریافت لایسنس باید منتظر پاسخ یکی‌از اپراتورهای شرکت Cosmic شوید که ممکن‌است چند دقیقه یا حتی یک روز به‌طول بیانجامد.

ممکن‌است باخود بگویید، رایگان‌بودن چه فایده‌ای دارد وقتی‌که می‌توانیم از IAR قفل‌شکسته استفاده کنیم؟ ساده‌ترین دلیل ممکن احترام گذاشتن به حقوق یکدیگر است.

نرم افزار Cosmic
نرم افزار Cosmic

 

شما می‌توانید STVD را از لینک زیر:

دانلود نرم افزار STVD

و همچنین کامپایلر Cosmic C را از این لینک دانلود کنید:

دانلود نرم‌افزار Cosmic C Compiler

برای دانلود هرکدام از نرم‌افزارها ابتدا باید در سایت آن‌ها ثبت‌نام کنید. برای دانلود Cosmic شما علاوه‌بر ثبت‌نام باید یک لایسنس رایگان برای کار با آن دریافت نمایید. برای دریافت لایسنس کافی‌است اطلاعات خواسته‌شده را در سایت وارد کنید.

دریافت لایسنس رایگان
دریافت لایسنس رایگان

 

در ابتدا لازم‌است که STVD را نصب‌کنید. نصب این نرم‌افزار ساده و مانند دیگر نرم‌افزارهاست. فقط کافی‌است تا پایان به‌ترتیب دکمه‌های Next را بزنید. بعداز آن نرم‌افزار Cosmic C compiler را نصب‌کنید. کلیدهای Next را در هرمرحله بزنید تا به صفحه‌ی زیر برسید:

نصب نرم‌افزار Cosmic C compiler
نصب نرم‌افزار Cosmic C compiler

 

پس‌از نصب، از شما لایسنس درخواست می‌کند. اگر قبلاً ثبت‌نام نکرده‌باشید، باید لایسنس خود را ثبت‌نام کنید.:

ثبت نام لایسنس
ثبت نام لایسنس

 

در اولین اجرای برنامه، صفحه‌ی زیر برای جستجوی لایسنس معتبر باز خواهد شد:

جستجوی لایسنس معتبر
جستجوی لایسنس معتبر

 

شما باید قسمت‌های ستاره‌دار ( * ) را پرکنید. گزینه “Write to File” را انتخاب و فایل را به‌عنوان فایل( Text (.txt ذخیره کنید. نام فایل باید “CM8_license.txt” باشد. فایل ذخیره‌شده را باعنوان “STM8FSE, STM32 32K License Request” به آدرس stm8_Free@cosmic.fr ایمیل کنید. اکنون باید صبرکنید تا تیم Cosmic به‌شما پاسخ‌دهد. ایمیل حاوی لایسنس الکترونیکی برای شما ارسال می‌شود. فایل ارسالی به نام “license.lic”خواهد بود.

پس‌از آن صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که اسم کامپیوتر شما را برای دریافت لایسنس می‌پرسد. اگر نام دقیق کامپیوتر خود را فراموش کرده‌اید می‌توانید از منوی Control Panel در قسمت Device Manager نام کامپیوتر خود را در این قسمت کپی کنید:

 

در پایان این مراحل می‌توان بدون هیچ محدودیتی از کامپایلر استفاده‌کرد و لذت‌برد.

توصیه می‌کنیم نرم‌افزار Sublime Text و یا نرم‌افزار ++Notepad را نیز دانلود کنید تا کد خود را به‌راحتی مشاهده‌کنید. استفاده‌از این نرم‌افزارها ضروری نیست.

نرم‌افزار Sublime Text
نرم‌افزار Sublime Text

 

در قسمت چهارم قصد داریم روش‌های برنامه‌نویسی و راه‌اندازی STM8 را آموزش دهیم. پس ما را گام‌به‌گام تا پایان آموزش‌ها همراهی کنید.

 

 

 

منبع: سیسوگ

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید