مانیتورینگ دما و فشار داخل تایر اتومبیل TPMS

0
68
مانیتورینگ دما و فشار داخل تایر اتومبیل TPMS
مانیتورینگ دما و فشار داخل تایر اتومبیل TPMS

مانیتورینگ دما و فشار داخل تایر اتومبیل TPMS. مسئله تنظیم نبودن فشار لاستیک‌های اتومبیل، به خصوص در مسافرت‌های طولانی همراه برای رانندگان و سرنشینان خودرو مشکل ساز بوده است. حتی در مواردی‌، تغییرات زیاد فشار تایر، باعث ترکیدن لاستیک خودرو و در مواردی‌، مرگ سرنشینان خودرو شده است.

برسی به موقع فشار لاستیک‌های خودرو،علاوه بر کاهش مصرف سوخت، باعث بهبود عملکرد ترمز و کاهش مسافت خط ترمز و نیز با عث افزایش عمر لاستیک خودرو می‌گردد. در سال‌های اخیر تلاش‌های گسترده‌ای برای حل این مشکل انجام گرفته‌ است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا به طراحی و ساخت مدارات مجتمع مخصوص این کار دست زده‌اند، که از موفق‌ترین این شرکت‌ها می‌توان شرکت موتورلا را نام برد. که سنسور‌های Tire Pressure Monitoring System تولید کرده است.

در این پروژه ما توسط میکروکنترلر شرکت Atmel  و سنسور شرکت Motorola و یک ماژول فرستنده و گیرنده مداری را طراحی نموده‌ایم که در داخل تایر ماشین قرار می‌گیرد و در زمان روشن بودن اتومبیل، اطلاعات مربوط به فشار و دمای تایر را بدست می‌آورد و از طریق فرستنده، کد‌های حاصله را ارسال می‌کند. درسوی دیگر مداری را قرار داده‌ایم که به عنوان مدار مستر در داخل کابین اتومبیل قرار می‌گیرد که اطلاعات فرستاده را دریافت نموده و پس از عملیات ریاضی که داخل پردازنده آن انجام می‌شود مقدار حققی فشار و دمای هر کدام از تایرها را، نمایش داده می‌شوند. اگر فشار و دما از مقدار استاندارد تجاوز کند و یا اینکه فشار از مقدار استاندارد تعریف شده کمتر شود، این سیستم به راننده هشدار می‌دهد که نسبت به تنظیم فشار لاستیک اقداماتی را انجام دهد.

مانیتورینگ دما و فشار داخل تایر اتومبیل TPMS
مانیتورینگ دما و فشار داخل تایر اتومبیل TPMS

 

TPMS سیستم بازبینی فشار لاستیک برای خودروها می‌باشد. در سال 2000 در همایشی تصمیم بر این گرفته شد که وسایل نقلیه مجهز به سیستم TPMS شوند. در سال 2006 بیست درصد خودرو‌ها مجهز به این سیستم شدند.

TPMS  چگونه کار می کند ؟

امروزه 2 سیستم مختلف وجود دارد :

TPMS  مستقیم

TPMS  غیر مستقیم

درنوع مستقیم از یک سنسور که در چرخ نصب شده استفاده می‌شود . این سنسور داده‌ها را به کامپیوتر وسیله نقلیه انتقال می‌دهد. این سنسور در نوع مستقیم فشار هوای هر لاستیک را می‌سنجد و زمانی که فشار هوا می‌افتد 25% پایین تر از سطح تعریف شده کارخانه به شما هشدار می‌دهد.

مزایای TPMS استفاده از چیست ؟

بازبینی و نگهداری مناسب فشار لاستیک امنیت راننده را افزایش می‌دهد و کارایی وسیله نقلیه را در جاده‌ها بهتر می‌کند. بررسی بموقع تایرهای باد شده فرسودگی لاستیک را کم و مصرف سوخت را کاهش می‌دهد و همچنین مسافت ترمز را می‌کاهد و بهبود می‌بخشد.

 

دانلود فایل

 

منبع:  میکرودیزاینرالکترونیک

 

مطلب قبلیپروژه کشف چهره با استفاده از LBP و SVM
مطلب بعدیاجرای RTOS بر روی میکرو کنترلر ARM

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید