مدار فیوز الکترونیکی و تشریح کامل عملکرد مدار

0
174
مدار فیوز الکترونیکی و تشریح کامل عملکرد مدار
مدار فیوز الکترونیکی و تشریح کامل عملکرد مدار

احتمالا شما هم از اهمیت محافظت در برابر اتصال کوتاه با خبر هستید. خب روشی که در بیشتر منابع تغذیه استفاده می‌شود گذراندن جریان از یک مقاومت کم اهم و پروات م‌ باشد ولی این کار باعث تلفات توان می‌شود. در اینجا می‌خواهیم مداری جایگزین برای محافظت از منابع تغذیه حتی سیستم‌های دیگر را به شما معرفی کنیم در کل می‌توان گفت این مدار را هرجا نیاز باشد با کمی تغییرات می‌توان استفاده کرد.

در مرحله اول وقتی که جریان مدار از تغذیه ۱۲ ولت تامین می‌شود SCR1 خاموش می‌باشد و رله RL1 انرژی خود را از مسیر polyfuse تامین می‌کند و جریان بار LOAD تامین می‌شود. خب این مدار نسبت به جریانی که ما می‌خواهیم حساس می‌باشد، برای این‌کار از یک رید رله استفاده شده. رید رله به میدان مغناطیسی حساس می‌باشد و با تغییر دور سیم‌پیچ روی رید رله می‌توانیم حساسیت مدار را تغییر دهیم.

و البته در حالتی که مدار جریان زیاد می‌کشد: وقتی جریان مدار از حد مشخص زیاد شد رید رله وصل می‌گردد و پایه گیت تریستور تریگر می‌شود، و رله RL1 مسیر جریان را قطع می‌کند، در این حالت مقاومت polyfuse زیاد می‌شود (PTC) و تا زمانی که رید رله قطع نشده در این حالت می‌ماند و ال‌ای‌دی قرمز روشن و بازر صدا می‌کند. بعد از رفع مشکل اتصال کوتاه مدار به حالت اولیه خود برمیگردد. از کلید S1 هم برای ریست دستی مدار استفاده می‌گردد.

دانلود کتاب مرجع کامل الکترونیک قدرت

منبع: میکرودیزاینرالکترونیک

مطلب قبلیدانلود کتاب مرجع کامل الکترونیک قدرت
مطلب بعدیدانلود کتاب الکترونیک فلوید انگلیسی

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید