مفهوم پسیو و اکتیو شبکه

0
69
مفهوم پسیو و اکتیو شبکه
مفهوم پسیو و اکتیو شبکه

اگر بخواهیم مبحث کلی شبکه را تقسیم بندی کنیم، بهدو۲ بحث کلی خواهیم رسید، اول پسیو شبکه و دوم اکتیو شبکه. 


 

مفهوم پسیو شبکه

پسیو شبکه درواقع ظاهر یک شبکه را نمایش می‌دهد، تمام اتصالات و ارتباطات یک شبکه را تشکیل می‌دهد و هر شبکه سریع و قدرتمندی نیاز به یک سیستم پسیو قوی و با کیفیت دارد. اجرای یک شبکه تنها به اجزا و تجهیزات خوب و با کیفیت نیاز ندارد، بلکه رعایت استاندارها و نصب صحیح شبکه‌‌ کابلی و ارائه بالاترین سرعت و پهنای باند با کمترین هزینه در کوتاه‌ترین زمان، یک شبکه کامپوتری بی عیب و نقص را تشکیل خواهد داد. طراحی یک دیتا سنتر بی نقص به عنوان مرکز اصلی یک شبکه شاید مهم‌ترین موضوع در راه اندازی یک شبکه کامپیوتری است. هر شبکه دارای تجهیزات و اجزایی مانند کابل، رک، سوئیچ، ترانک، داکت، پریزهای شبکه است که توسط فردی به نام پسیو کار یا تکنسین پسیو شبکه نصب و راه اندازی خواهند شد.
نصب صحیح و بدون عیب تمام تجهیزات شبکه اولین نیازی است که یک شبکه با کیفیت و کارآمد دارد. شخصی که امور پسیو شبکه را انجام می‌دهد باید فردی فنی باشد و در کار با انواع ابزار و یراق مسلط باشد. او باید به تمام استانداردهای شبکه تسلط داشته باشد و کار خود را با نقشه راه و برنامه پیش ببرد. پسیو شبکه تنها بحث کابل کشی نیست، امروزه و با پیشرفت‌های صورت گرفته بیشتر شبکه‌ها به سمت فناوری‌های بی‌سیم و وای‌فای هدایت شده‌اند، در نتیجه نصب و راه اندازی شبکه‌های بی سیم نیز از ملزماتی است که نیاز است در بخش پسیو شبکه پیش بینی و رعایت شود. بخش پسیو شبکه نیز روز به روز درحال پیشرفت و به روز شدن هستند. یکی از این پیشرفت‌ها کابل‌های فیبرنوری است، پس باید پسیو شبکه مجهز به آن باشد و پسیو کار شبکه نیز درباره آن علم لازم را داشته باشد.

مفهوم اکتیو شبکه

همانطور که پیش‌تر گفتیم هر شبکه از دو بخش اصلی تشکیل شده است که بخش دوم آن اکتیو شبکه است. اگر بخواهیم معنای لغتی اکتیو را بیان کنیم، به لغت فعال می‌رسیم. اگر بخواهیم معنای آن را در بحث شبکه به کار ببریم، به تمام فعالیت‌های نرم افزاری و پیکربندی و ایجاد امنیت در شبکه خواهیم رسید. تجهیزات در اکتیو شبکه به صورت فیزیکی نیستند و تمام مجموعه اعمال و تغییراتی که بر روی یک داده رخ می‌دهد تا از مبدا به مقصد برسد وظیفه بخش اکتیو شبکه است. در قسمت اکتیو شبکه‌های کامپیوتری مجموعه‌ای از خدمات وجود دارد که بارزترین و مهم‌ترین آن‌ها همان تنظیم و پیکربندی شبکه است که به کانفیگ شبکه نیز معروف می‌باشد که این تنظیمات می‌تواند روی اجزایی مانند سوئیچ، روتر، مودم، اکسس پوینت و یا دیگر تجهیزات شبکه نیز صورت گیرد. از دیگر اعمال اکتیو شبکه، می‌توان به نصب سیستم عامل کلاینت و سرور اشاره کرد. نصب انواع سرویس‌های تحت شبکه، نصب انواع نرم افزارهای تحت شبکه، راه اندازی و مدیریت کل شبکه، اینترنت و تمامی استفاده کنندگان از شبکه و ایجاد امنیت در شبکه را نیز می‌توان از دیگر مواردی که در بخش اکتیو شبکه به چشم می‌خورد، نام برد.

منبع:

مطلب قبلیترانکینگ شبکه
مطلب بعدیعملکرد یکسو ساز تمام موج ( پل دیودی )

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید