ملاحظات خط AC درایو-نوسانات ولتاژ خط

0
79
ملاحظات خط AC درایو-نوسانات ولتاژ خط
ملاحظات خط AC درایو-نوسانات ولتاژ خط
ملاحظات خط AC درایو-نوسانات ولتاژ خط

 

الف ) تغییرات ولتاژ

ولتاژ خط باید بین تلورانس ۱۰ درصدی ولتاژ نامی موتور (معمولاً ۴۶۰ ، ۲۳۰ یا ۲۰۰ ولت) حفظ شود. شما باید تأیید کنید که ولتاژ خط AC در این محدوده باقی می ماند. تغییرات ولتاژ بیشتر از این ممکن است عملکرد گشتاور موتور را تحت تاثیر قرار دهد. موتورهای AC توسط استاندارد NEMA برای تولید گشتاور ۱۰۰ بار کامل خروجی در ۱۰ درصد ولتاژ نامی اعمال شده به ترمینال موتور تنظیم شده اند. عملکرد گشتاور موتور ممکن است تحت این شرایط کاهش یابد ، اگر چه بعضی از طراحی های AFC می توانند بیش از ± ۱۰درصد ولتاژ نامی کار کنند. اگر ولتاژ ورودی بیشتر از ولتاژ نامی AFC باشد گشتاور موتور  می تواند همچنان حفظ شود.

 

ب ) اضافه ولتاژ های گذرا در خط[۱]  تولید شده از AFC

یکی دیگر از پدیده خط AC، که می تواند عملکرد AFC را تحت تاثیر قرار دهد، گذراهای ولتاژ خط AC است. گذرای ولتاژ خط ممکن است بر روی AFC بسته به دامنه گذرا و طراحی AFC تاثیر داشته یا نداشته باشد. موتورهای دو سرعته می توانند باعث بروز گذراهای بیش از حد شوند، به ویژه هنگامی که خازن ها با یک موتور شارژ می شوند. کلید زنی خازن های اصلاح ضریب توان در یک سیستم قدرت، معمولاً امری رایج است و می تواند موجب ضربه های ولتاژ و ایجاد خسارت به تجهیزات شود. اقدامات اصلاحی باید در منبع برای به حداقل رساندن این گذرگاه ها، از قبیل استفاده از کنترل های پیش تنظیم خازن انجام شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد انتقال ولتاژ، به اطلاعات محصول C-882 مراجعه کنید. اقدامات اساسی برای اصلاح باید در منابع ، برای به حداقل رساندن این گذراها، از قبیل استفاده از کنترل های از پیش شارژ شده در خازن انجام شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد گذراهای ولتاژ، به اطلاعات محصول C-882 مراجعه کنید.

  • برای AFC های متشکل از کلید های تریستوری گذرا های ولتاژ می تواند باعث اخلال در عملکرد و خرابی تریستور ها شود، مگر اینکه با فیوزهای نیمه هادی محافظت شود. نقص و خرابی های احتمالی از گذراهای اضافه ولتاژ می تواند با بکارگیری ترانسفورماتورهای ایزوله که موجب کاهش ولتاژهای گذرا می شود، به حداقل برسد. ترانسفورماتورهای ایزوله برای اکثر PWM (پهنای مدولاسیون پالس) AFCs لازم نیست. یک ترانسفورماتور ایزوله اگر به نادرستی اعمال شود ممکن است علاوه بر گذرا ، ringing یا نوسانی شدن ولتاژ را به دلیل سلف موجود در تراس ایجاد شود.
  • برای AFC های متشکل از کلید های دیودی : در این AFC ها ، گذراهای ولتاژ نمی تواند موجب نقص در کارکرد ادوات الکترونیک قدرت شوند. اگرچه این گذراها می توانند شرایط اضافه ولتاژ در لینک DC و شاید خستگی و اخلال در کار AFC ایجاد کنند. اضافه کردن یک راکتور در خط موجب عملکرد صحیح AFC بدون هیچ trip نابجا و اخلال در عملکرد آن خواهد شد. البته باید توجه داشت که گذراها نباید خیلی بزرگ باشند.

[۱] Transient Overvoltages

 

منبع :گروه الکترونیک قدرت دانشگاه تهران

مطلب قبلیاثر هارمونیک ها بر خازن ها
مطلب بعدیجلسه۱: میکروکنترلرهای STM32

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید