موتور جستجوی آی‌سی، از رؤیا تا واقعیت

0
26
موتور جستجوی آی‌سی، از رؤیا تا واقعیت
ISEE

موتور جستجوی آی‌سی، از رؤیا تا واقعیت

اگر از همراهان قدیمی ما بوده باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که در چند ماهه اخیر خیلی کم فعالیت کردم (البته به ظاهر) و پست‌های کمی نوشتم.

البته از نظر خودم یکی از پر فشارترین ماه‌های کاری رو پشت سر گذاشتم، کنار کار اصلی خودم توی الکترونیک که مثل هر شخص دیگه ای که بخواد زنده بمونه باید پول در بیاره، نگهداری و مراقبت از سرورهای ما هم بود و گاهی هم هرچند کم وقت گذاشتن برای جواب دادن چند تایی کامنت. اما بیشتر وقتم در حالی گذشت که داشتم برای عملی کردن یکی از رؤیاهایی که داشتم تلاش می‌کردم. بگذارید یکم به قبل برگردم، وقتی که هنوز اینترنت چنین نبود!

فلاش‌بک غم انگیز

فلاش‌بک غم انگیز

در دورانی که هنوز اینترنت فراگیر و خانگی نشده بود و تمام دسترسی ما به اینترنت از طریق کافی‌نت بود، شرکت اتمل میکروکنترلر AT89S51 رو معرفی کرده بود. خوبی این میکروکنترلر این بود که برای پروگرام کردن آن نیازی به بأس پارالل نبود و می‌شد از طریق ۴ رشته سیم این کار را انجام داد و دیگر لازم نبود هی میکروکنترلر را از مدار جدا و کرد و روی مدار سوار کرد. واقعاً برای آن روزها و آن امکانات اتفاق بزرگی بود.

اون موقع توی شهرستان کوچک ما قطعه فروشی بزرگی نبود که چنین قطعاتی داشته باشد و برای همین، بعد از مدت زیادی چشم انتظاری بالاخره تابستان سر رسید و فصل سفر شروع شد! و ما هم مثل خیلی دیگر از خانواده‌های ایرانی عازم سفر شدیم. در تمام مدت سفر دل توی دلم نبود که به اصفهان یا تهران برسیم و بتونم برم بازار قطعه و میکروکنترلر و پرواگرامر مربوطه رو خریداری کنم.

بعد از کلی چشم انتظاری بالاخره داشتم وسط بازار الکترونیک قدم می‌زدم و نگاهم محو دستگاه‌ها و قطعات چیده شده در ویترین مغازه‌ها شده بود. واقعاً قابلیت این را داشتم که ساعت‌ها و ساعت‌ها بدون خستگی در این بهشت الکترونیک بدون ذره‌ای خستگی قدم بزنم اما متأسفانه زمان کم بود و باید بیشترین استفاده از آن را می‌بردم، این شد که مغازه به مغازه شروع کردم دنبال این میکروکنترلر و پروگرامر گشتن.

شاید بالای ۲۰ یا ۳۰ مغازه رو پرس و جو کردم هیچ کدام نداشتند و نمی‌دانستند که چه کسی ممکن است این قطعه را داشته باشد. نا امید و خسته از شنیدن مکرر نه!

با خودم فکر می‌کردم چی می‌شد اگر دفترچه‌ای وجود داشت که مثل دفترچه تلفن که مغازه‌ها قطعات خود را در آن یادداشت می‌کردند و آدم هر آنچه را می‌خواست در آن بدون فوت وقت می‌توانست بیاید و مستقیم سراغ مغازه مورد نظر می‌رفت.

 

این اتفاق جرقه ایده‌ای بود که هیچ وقت فراموشش نکردم.

قسمت غم انگیز ماجرای من این بود که بعد از کلی پرس و جو بالاخره پروگرامر و آی‌سی را خریدم وقتی به خانه بازگشتم به دلیل خط و خش‌هایی که سی دی آن داشت عملاً غیر قابل استفاده شده بود. هیچ حسی بدتر از حس من در زمانی که فهمیدم بعد از این همه انتظار و هیچان نمی‌توانم از آن پروگرامر استفاده نبود.

 

عصر دیجیتالی سر رسید

بالاخره عصر دیجیتالی سر رسید اما با دردسرهای دیجیتالی خودش.

متأسفانه خیلی دیرتر از بقیه اصناف، صنف الکترونیک شروع به دیجیتالی کردن بازار کرد. حالا که دانشجو هستم و در شهر بزرگی تحصیل می‌کنم و اینترنت این‌قدرها هم چیز عجیبی نیست! اما باز هم اکثر مغازه‌ها و توزیع کننده‌های قطعات، سایت ندارند یا اگر دارند هم برای سفارش آنلاین هزار و یک اما و شاید و اگر دارند.

بارها و بارها به یکی از عرضه کننده‌های بزرگ پیشنهاد دادم که وب‌سایتی برای فروشگاهش ایجاد کند، حتی حاضر بودم خودم سایت را راه اندازی کنم، چرا که به خوبی می‌فهمیدم دوستانی که در شهرستان زندگی می‌کنند با چه مکافات و سختی‌ای باید قطعات مورد نیاز خود را تأمین کنند، تازه اگر بتوانند در فرصت کوتاهی که دارند قطعه را در بازار الکترونیک پیدا کنند بله فقط پیدا کنند بحث‌های قیمت و جزییات کیفیت و … همه به کنار!

از من اصرار و از دوست قطعه فروش ما انکار نمی‌دانم چرا موافقت نکرد، نمی‌داند چرا آدم‌ها این همه در مقابل تغییرات مقاومت می‌کنند، اما این مقاومت‌ها زیاد دوام نیاورد و تغییرات راه خودش را باز کرد و به پیش شتافت.

 

از دربه‌دری تا آوارگی مجازی

تقریباً می‌شود گفت اواخر دوره تحصیل هستم و تعداد فروشگاه‌های آنلاین الکترونیک به تعداد قابل قبولی رسیده است، به نحوی که قطعات مورد نیاز پروژه پایانی رو به کل توانستم به شکل آنلاین سفارش دهم. اما فکر نکنید به سادگی این مهم دست یافتنی شد.

در واقع از دربه‌دری بین مغازه‌های بازار الکترونیک رسیدیم به آوارگی مجازی در سایت فروش آنلاین قطعات! فلان قطعاً را کدام فروشگاه دارد، آیا بهترین قیمت و کیفیت را ارائه می کنه؟

حتی گوگل هم جواب آن را نمی‌داند!. چرا که سایت ساختار مناسبی برای خزش گوگل ندارند، چرا که فروشگاه‌ها اصول سئو را رعایت نکرده‌اند، چرا که هر اسمی که دوست گذاشته‌اند روی قطعه گذاشته‌اند، و هزار و یک دلیل دیگر که نهایتاً مجبور می‌شوید در به در بین سایت‌هایی که می‌شناسید و نمی‌شناسید دنبال قطعه‌ای که یکم متعارف نیست بگردید شاید فروشگاهی را پیدا کنید آن قطعاً را داشته باشد.

دوباره ایده دفترچه در ذهنم جرقه زد. چرا جایی نیست که بشود به سادگی آنچه را می‌خواهم پیدا کنم؟ چرا نباید چنین چیزی وجود داشته باشد. موتور جستجوی قطعات الکترونیک!

 

وقتی که پارت‌جو آمد

حالا یک گروه بودیم. تازه کار را شروع کرده بودیم و درگیری بسیاری داشتیم هم برای کارهای فنی سایت و هم برای تهیه و ویرایش مقاله، تا این که پارت‌جو آمد. ما هم معرفی‌اش کردیم و استفاده کردیم و چشم انتظار ارتقاءهای بعدی بودیم، سرعت بیشتر،‌ امکانات جدیدتر، تجربه کاربری بهتر و ….

ولی متأسفانه هیچ کدام محقق نشد، انگار پارت‌جو در زمستان طراحی و گرفتاری گیر کرده باشد و فریز شده باشد!! شایدم درگیر ارتباطات سخت و جمود برخی فروشندگان قطعات الکترونیک بود…

بالاخره اوایل امسال وقتی داشتیم دنبال قطعه‌ای می‌گشتیم و از پیدا نکردنش کلافه شده بودیم و از این که حداقل فروشگاه‌هایی را می‌شناسیم که در پارت‌جو پشتیبانی نمی‌شود، فکر کردم باید کاری کرد!

و آن کار چیزی نبود جز موتور جستجوی آی‌سی. همان دفترچه تلفن دوران نوجوانی – حالا کمی هم مدرن‌تر. کمی هم کاربردی‌تر…

 

موتور جستجوی آی‌سی

 

موتور جستجوی آی‌سی

در واقع حدود یکی، دو هفته فقط به خیال پردازی در مورد ایده پرداختیم، چیزهایی که نیاز داشتم، کارهایی که باید می‌کردم! کم نبودند، ساده نبودند و راستش را بخواهید حتی ترسناک بودند!

اما بالاخره بعد از ماه‌ها تلاش و شکست‌های پی در پی بالاخره موفق شدیم که نمونه اولیه‌ای را آماده کنیم که امکان جستجو در آن تا جای ممکن سریع باشد، تا جای ممکن هوشمند باشد، تنها یک موتور جستجو نباشد بلکه در پیدا کردن قطعات با قیمت و کیفیت مناسب بتواند جوابگو باشد.

بشود دیتاشیت و مستندات فنی قطعات را از آن دانلود کرد (هرچند که فعلاً لیست ما کامل نیست ولی کم کم کامل‌ترش خواهیم کرد). و تعداد زیادی امکانات دیگر، آموزش کار کردن با موتور جستجوی آی‌سی را می‌توانید در مقاله آموزش کار با موتور جستجوی قطعات الکترونیکی ISee آی سی مطالعه کنید.

فکر می‌کنم موتور جستجو آی‌سی یه سامانه خیلی باحال و البته کاربردی است که بعد از چند ماه بررسی و تحقیق و البته زحمت زیاد ایجاد کردیم. خوشحال میشم نظرتون رو در موردش بدونم و اگر ایرادی دیدید حتماً با ما در میان بگذارید تا سریعاً رفع کنیم.

با آمدن موتور جستجو آی‌سی اتفاق‌های هیچان انگیز تمام نشده و تازه اول راه اتفاق‌های جالب و هیچان انگیز هستیم.

 

منبع:سیسوگ

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید