مینی پروگرامر CH341A

0
2410
مینی پروگرامر CH341A
مینی پروگرامر CH341A

مقدمه

مینی پروگرامر CH341A یک پروگرامر ساده، اما درحین سادگی بسیارکاربردی و مفید می‌باشد بطوریکه این پروگرامر قابلیت پروگرام چندین هزار تراشه مختلف را دارد. در این مقاله فایل پی‌سی‌بی‌(PCB) و شماتیک این پروگرامر را در نرم‌افزار آلتیوم دیزاینر برای شما آماده کرده‌ایم، اما قبل‌از هرگونه توضیحی در رابطه با این فایل‌ها اجازه‌بدهید کمی در‌مورد خود پروگرامر بحث کنیم.

تراشه‌ای که این پروگرامر از آن استفاده می‌کند، تراشه‌ی CH341A می‌باشد که توسط یک شرکت چینی تولید می‌شود و به نسبت تراشه‌هایی که در بازار با همین کاربرد و عملکرد وجود دارند بسیار ارزان‌تر است. کاربرد عمده و اصلی این تراشه تبدیل USB به سریال است و در بعضی‌از مبدل‌های USB به سریال موجود در بازار نیز می‌توانید این تراشه را مشاهده‌کنید.

خبر‌خوب اینکه پروگرامر پیشنهادی‌ما علاوه‌بر اینکه کار پروگرام را انجام می‌دهد، به‌عنوان مبدل USB به سریال نیز می‌تواند استفاده‌شود. شما می‌توانید تنها با یک جامپر عملکرد پروگرامر را تغییر دهید.

پروگرامر CH341A می‌تواند انواع تراشه‌هایی که پروتکل I2C و SPI را پشتیبانی می‌کنند، را پروگرام‌کند. همچنین می‌تواند تراشه‌هایی که برای بایوس کامپیوتر به کار می‌رود را نیز پروگرام کند.

نحوه اتصالات و همچنین تصویر واقعی پروگرامر به شرح زیر می‌باشد:

 

همانطورکه در تصویربالا مشاهده می‌کنید قطعات اصلی این پروگرامر شامل تراشه‌ی CH341A، رگولاتور ۳.۳ولت، کریستال ۱۲مگاهرتز، سوکت USB و یک زیف سوکت(zif socket) می‌باشد. در تصویر‌بالا یک جامپر نیز مشاهده می‌کنید، نحوه‌ی عملکرد به اینگونه است که اگر جامپر را قرار دهید این سخت‌افزار به‌عنوان پروگرامر، و اگر جامپر را بردارید این سخت‌افزار به‌عنوان مبدل USB به سریال عمل می‌کند. زیف سوکت استفاده‌شده در پروگرامر بالا از نوع ۱۶پین می‌باشد که شما باید برای پروگرام تراشه‌هایی با پروتکل I2C از ۸پین بیرونی سوکت استفاده‌کنید و تراشه را در این قسمت قرار دهید و برای تراشه‌هایی با پروتکل SPI از قسمت داخلی و مجاور آی‌سی CH341A استفاده‌کنید و این تراشه‌ها را در این قسمت از زیف سوکت قرار دهید. سخت‌افزار آماده‌شده توسط ما نیز به شرح‌زیر می‌باشد:

 

به دلیل اینکه زیف سوکت ۱۶پین در بازار موجود نبود، ما از نوع ۲۰پین استفاده‌کردیم و عملا ۴پین از این زیف سوکت بلااستفاده است، این ۴پین در قسمت داخلی و در مجاورت تراشه CH341A قرار دارد. همچنین نوع سوکت USB استفاده‌شده کمی متفاوت است.

نرم‌افزار پروگرامر ch341a و درایورهای آن

برای کار با این پروگرامر ابتدا باید دو درایور مختلف نصب‌کنیم، یک درایور برای مبدل USB به سریال و یکی‌دیگر برای پروگرام‌کردن. سپس باید نرم‌افزار مربوطه را نصب‌کنیم. البته نرم‌افزاری که ما برای شما در‌نظر‌گرفتیم portable می‌باشد و نیازی به نصب ندارد. پس‌از نصب درایورها باید به بخش Device Manager کامپیوترتان بروید تا از صحت نصب مطمئن‌شوید. همانطور‌که گفتیم چون دو درایور نصب‌کرده‌ایم پس در بخش Device Manager باید طبق تصاویر زیر دو درایور شناخته‌شود.

 

پس‌از نصب درایورها نرم‌افزار را اجرا کرده تا با محیط زیر روبه‌رو شوید:

نرم‌افزار پروگرامر ch341a
نرم‌افزار پروگرامر ch341a

 

بخش‌های متفاوتی در نرم‌افزار برای پروگرام، خواندن، دادن فایل ورودی و… وجود دارد که ما در ادامه قصد داریم یک فایل text که یکسری داده در آن است را به‌عنوان ورودی به نرم‌افزار بدهیم تا داده‌ها پروگرام شوند. ما مشخصات تراشه‌ای که در اختیار داریم را به نرم‌افزار می‌دهیم و سپس یک فایل را به‌عنوان ورودی نیز به نرم‌افزار خواهیم‌داد و در‌نهایت با کلیک بر روی program داده‌ها بر روی آی‌سی نوشته‌خواهند‌شد. شما نیز همانند تصویر زیر تنظیمات را انجام‌دهید و بر روی پروگرام کلیک‌کنید.

نرم‌افزار پروگرامر ch341a
نرم‌افزار پروگرامر ch341a

 

برای دانلود درایورها و نرم‌افزار ازطریق لینک‌های زیر اقدام کنید: دانلود درایور اول دانلود درایور دوم دانلود نرم‌افزار فایل PCB و شماتیک را می‌توانید ازطریق لینک زیر دانلود نمائید:

لینک‌های دانلود

دانلود رایگان مستندات مینی پروگرامر CH341A– حجم ۱.۱۹مگابایت

اسم فایل

ch341a_programer.rar

 

منبع:‌سیسوگ

مطلب قبلیچگونه دیتاشیت بخوانیم؟ قسمت اول: قطعات آنالوگ
مطلب بعدیاجرای ملودی موسیقی به وسیله آردوینو و بازر (Buzzer)

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید