نحوه تغییر به لامپ های LED

0
61
نحوه تغییر به لامپ های LED
نحوه تغییر به لامپ های LED

تقریباً همه لامپ هایی که در خانه استفاده می کنید می توانید با لامپ های LED جایگزین کنید. با این حال ، مرور همه آنچه که باید برای دستیابی به بهترین نتایج در زمینه روشنایی و صرفه جویی بدانید ، ارزشمند است.
اولین چیزی که باید با آن آشنا شوید تغییراتی است که لامپ های LED در مقایسه با انواع دیگر لامپهای خانه (رشته ای ، هالوژنی یا فلورسنت) ارائه می دهند.

چه نوع لامپ LED را برای خانه خود انتخاب کنید؟

وقتی تصمیم می گیریم به لامپ های LED تغییر دهیم ، که انتخاب مناسبی است ، باید مجموعه ای از ویژگی ها یا مشخصات مهم را در نظر بگیریم؛ شما باید تن ، زاویه و قدرت را برای به دست آوردن نوع مناسب نورپردازی با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید.

تن با واحد Kelvins اندازه گیری می شود

وقتی صحبت از لامپ های LED می شود ، رنگ یا تن در Kelvins (K) اندازه گیری می شود. دامنه این محدوده از 1500 کلوین برای رنگهای گرمتر تا 9000 کلوین برای سفیدهای طبیعی است.
برای انتخاب تن مناسب و دستیابی به سایه نوری که به دنبال آن هستیم ، باید به مقدار کنار حرف “K” بسیار دقت کنیم.

    تن های گرم بین 1500 K تا 3000 K: این لامپ های LED دارای رنگ زرد مشابه لامپ های رشته ای سنتی هستند.
  تن های خنثی بین 3000 K تا 5500 K: نور را با رنگ سفید خنثی بسیار شبیه به تن ارائه شده توسط لامپ های کم مصرف ارائه می دهد.
رنگ های سرد بالای 5500K: این لامپ های LED دارای رنگ سفید طبیعی هستند که بیشترین شباهت را به نور روز دارد.

زاویه تابش نور

زاویه ای که به زاویه جامد نیز معروف است ، زاویه ای است که لامپ در آن نور ساطع می کند و بر حسب درجه نشان داده می شود. لامپهای LED نسبت به لامپهای معمولی ، پرتوی جهت دار تری از نور ساطع می کنند ، به عبارت دیگر ، زاویه انتشار کمتری دارند.

زاویه تابش نور
زاویه تابش نور

اگر به دنبال یک نور متمرکز و شدید هستید ، باید یک لامپ LED با زاویه کم را انتخاب کنید. از سوی دیگر ، اگر به دنبال نور بیشتر هستیم ، زاویه بزرگتری را انتخاب کنید یا چندین نقطه نور را نصب کنید.

معادل قدرت لامپ ها و LED ها

میزان نوری که یک لامپ ارائه می دهد با واحد لومن (lm) اندازه گیری می شود و مستقیماً با قدرت آن در وات (W) ارتباط دارد. با استفاده از لامپ های سنتی ، محاسبه تقریبی لومن ها آسان بود ، شما به سادگی باید وات لامپ را در 10 ضرب کنید زیرا لامپ های LED شدیدتر هستند ، ما باید از جدول معادل سازی استفاده کنیم.

معادلات بین وات و لومن در لامپ های LED و لامپ های معمولی.

 

معادلات بین وات و لومن در لامپ های LED و لامپ های معمولی.

تغییر از لامپ های سنتی به LED ها همان مقدار نور را با قدرت بسیار کمتر وات به ما ارائه می دهد. این امر باعث صرفه جویی در انرژی از لحاظ روشنایی در خانه می شود.

 

     “لامپ های LED در مقایسه با لامپ های معمولی می توانند در صرفه جویی بیش از 80 درصد انرژی به شما کمک کنند.”

نحوه تعویض لامپ های رشته ای با LED

تعویض لامپ های رشته ای با لامپ های LED ساده ترین آن در بین انواع لامپ ها می باشد. نیازی به تغییر پریزهایی که نصب کرده اید نیست ، زیرا سرپیچ لامپ های LED با سوکت های معمولی سازگار است. علاوه بر این ، بلافاصله متوجه خواهید شد که مصرف برق شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد ، زیرا با استفاده از برق بسیار کمتر ، شدت یکسانی از نور را به دست می آورید.

تغییر در مصرف نور هنگام خاموش کردن لامپ های رشته ای برای لامپ های LED

به عنوان مثال ، یک لامپ معمولی در خانه ببرید که 800 لومن روشن می کند و هر روز 3 ساعت کار می کند. در این مورد ، فرض می کنیم که شما تعرفه برق با قیمت ثابت ، 0.173941 یورو/کیلووات ساعت ساعت در هر ساعت از روز دارید. با استفاده از یک لامپ معمولی ، برای به دست آوردن 800 لومن به یک لامپ 80 واتی معادل 0.08 کیلو وات نیاز دارید. اگر 3 ساعت کار کنید ، 0.24 کیلو وات هزینه خواهید داشت و برق مورد استفاده ما 4.17 سنت هزینه دارد. هنگام تعویض لامپ معمولی برای لامپ LED ، فقط باید از لامپ LED هفت وات استفاده کنید. با انجام محاسبات مشابه ، هزینه برق آن 3 ساعت تقریباً 0.37 سنت است ، 90 درصد کمتر.

     “پس از یک سال ، می توانید تا 14 یورو در یک لامپ صرفه جویی کنید.”

نحوه جایگزینی لامپ های کم مصرف با لامپ های LED

همین امر در مورد لامپهای کم مصرف مانند لامپهای معمولی یا رشته ای صدق می کند. شما به سادگی می توانید آنها را با لامپ های LED جایگزین کنید بدون اینکه نیازی به تغییر در سیستم روشنایی خود داشته باشید.
اگرچه زمانی در مقایسه با لامپ های رشته ای به عنوان لامپ های کم مصرف شناخته می شدند ، اما نسبت به لامپ های LED برق بیشتری مصرف می کنند و عمر مفید کوتاه تری دارند. بنابراین ، جایگزینی لامپ های کم مصرف با لامپ های LED یک ایده عالی است.

جدول برق معادل بین لامپ های کم مصرف و لامپ های LED:

جدول برق معادل بین لامپ های کم مصرف و لامپ های LED

“جایگزینی لامپ های کم مصرف با لامپ های LED می تواند تا 50 درصد در مصرف روشنایی صرفه جویی کند.”

نحوه تعویض لامپ های هالوژن با لامپ های LED

تعویض لامپ های هالوژن برای لامپ های LED می تواند به آسانی خاموش کردن مستقیم لامپ های هالوژن برای لامپ های LED باشد. با این حال ، در انواع خاصی از تاسیسات ، برخی تغییرات اضافی ممکن است مورد نیاز باشد.

نحوه تعویض لامپ های هالوژن با لامپ های LED

بیایید نگاهی به گزینه ها به صورت موردی بیندازیم و ببینیم هنگام تغییر از لامپ های هالوژنی به لامپ های LED چه گزینه های دیگری در دسترس است.

جایگزینی هالوژن های دو سر با LED ها

هالوژن های دو سر را می توان مستقیماً با لامپ های LED GU10 جایگزین کرد. اتصالات سوکت لامپ یکسان هستند و بدون نیاز به ترانسفورماتور در یک ولتاژ (220 – 240 ولت) کار می کنند.

این نوع هالوژن بیشتر در لامپ ها یافت می شود ، اگرچه در حال حاضر از آنها در برخی از سقف های فرو رفته استفاده می شود.

جایگزینی هالوژن های دو پین با LED ها

هالوژن های دو پین دارای کانکتور MR16 هستند که با نام GU5.3 نیز شناخته می شود. آنها بیشتر در حمام و راهروها یا اتاق نشیمن استفاده می شوند. به عنوان بخشی از نصب الکتریکی این چراغ ها ، یک ترانس وجود دارد که ولتاژ معمولی خانه (220 – 240 ولت) را به 12 ولت تبدیل می کند.

با توجه به وجود این ترانسفورماتور ، هنگام تعویض این نوع لامپ های هالوژنی با لامپ های LED ، دو گزینه موجود است:

1 .  حذف ترانسفورماتور 12 ولت از مدار: این بهترین گزینه توصیه شده است ، اگرچه احتمالاً به کمک برق نیاز خواهید داشت. هنگام جدا کردن ترانسفورماتور ، می توانید اتصالات را با لامپهای دو سر (GU10) تغییر دهید.
2 . استفاده از لامپ های LED سازگار با لامپ های 12 ولت: دو پین (MR16) در حال حاضر در بازار برای جایگزینی لامپ های هالوژنی موجود است. این به شما امکان می دهد تا ترانسفورماتور را حفظ کرده و در مصرف خود در زمینه روشنایی صرفه جویی کنید.

ترانسفورماتور جریان 12 ولت نیز علاوه بر ایجاد صدای سبک ، مقدار کمی باقیمانده (بین 3 تا 5 وات) مصرف می کند.

بنابراین ، همانطور که نشان داده شد ، اولین گزینه همیشه ارجح می باشد ، جایگزینی لامپهای هالوژن با لامپهای LED دو سر GU10.

با تغییر از لامپ های هالوژنی به لامپ های LED چقدر می توانید پس انداز کنید؟

برای تولید همان مقدار نور (لومن) ، لامپ های LED تقریباً 20-25 w وات کمتر نیاز دارند. به عبارت دیگر ، با خاموش کردن لامپ های هالوژنی برای لامپ های LED ، می توانید بیش از 20 درصد از هزینه خود را در زمینه روشنایی صرفه جویی کنید.

با تغییر از لامپ های هالوژنی به لامپ های LED چقدر می توانید پس انداز کنید

تعویض لوله فلورسنت با لوله LED

تهیه لامپ مهتابی فلورسنت برای کار با چراغ های مهتابی LED پیچیده ترین سناریو است. اگر لامپ مهتابی فلورسنت دارید ، ممکن است متوجه شده باشید که گاهی لوله چراغ مهتابی ذوب می شود ، در حالی که سایر مواقع باید استارت را تغییر دهید یا بالاست را بررسی کنید.

چراغ های مهتابی LED بدون آغازگر و بالاست کار می کنند ، به این معنی که قبل از استفاده از لامپ LED باید از مدار جدا شوند.

مراحل تعویض لوله فلورسنت با لوله LED:

  1. برای احتیاط چراغ را خاموش کرده و برق را قطع کنید.
  2. لوله فلورسنت را از لامپ خارج کنید.
  3. مدار را به استارت لغو کنید.
  4. گذر از بالاست را از مدار خارج کنید.
  5. لوله LED را نصب کرده و برق را دوباره برقرار کنید.

برای ایمنی بیشتر و اجتناب از تغییر مدارهای الکتریکی ، همیشه توصیه می شود که لامپ فلورسنت را با یک لامپ که قبلاً ثابت شده است با لوله های LED کار می کند ، جایگزین کنید.لامپ های LED علاوه بر صرفه جویی در قبض برق ، بین 3 تا 50 برابر بیشتر از سایر لامپ های موجود در بازار ، نور را برای شما فراهم می کند.

    “روشنایی با لامپ های LED کارآمدترین است ، زیرا مصرف وات (W) کمتری برای تولید همان مقدار نور (لومن) مانند سایر انواع لامپ ها دارد.”

منبع:برنیکا

مطلب قبلیمزایای انرژی موج
مطلب بعدیفواید انرژی خورشیدی

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید