نصب و ساختار سازگار با EMC برای یک سیستم درایو قدرت (قسمت اول)

0
66
نصب و ساختار سازگار با EMC برای یک سیستم درایو قدرت (قسمت اول)
نصب و ساختار سازگار با EMC برای یک سیستم درایو قدرت (قسمت اول)

مقدمه

این راهنما برای رسیدن به سازگاری با الزامات فرکانس رادیویی EMC در سیستم‌ها و تأسیسات در هنگام استفاده از درایوهای AC است که به کارکنان طراحی و نصب این سیستم‏ها کمک می‌کند. محدوده فرکانس رادیویی از ۹ کیلوهرتز شروع می‌شود. بااین‌حال، در حال حاضر اکثر استانداردها فرکانس‌هایی که بیش از ۱۵۰ کیلوهرتز دارند را به‌عنوان فرکانس رادیویی تلقی می‌کنند.محدوده فرکانسی زیر ۹ کیلوهرتز، یعنی هارمونیک‏ها، و این محدوده در حوزه‏ی راهنمای فنی شماره ۶ شرکت ABB «راهنمای هارمونیک در درایو AC» مطرح می‌شود.

هدف این راهنما

هدف از این راهنما این است که در طراحی یا نصب محصولات درایو AC و اجزای کمکی آن‌ها در تأسیسات و سیستم‌های خود، سازندگان تجهیزات اصلی، سازندگان سیستم و سازندگان پنل (اسمبلر) را راهنمایی کند. ادوات جانبی (auxiliaries) شامل کمپرسورها، سوئیچ‌ها، فیوزها و غیره می‌باشند. با پیروی از این دستورالعمل‏ها می‌توان الزامات EMC و الزامات CE (الزامات اتحادیه اروپا) را برآورده نمود.

دستورالعمل مربوط به درایو

سه دستورالعمل مربوط به درایوهای سرعت متغیر وجود دارد. این دستورالعمل‌ها شامل دستورالعمل ماشین، دستورالعمل ولتاژ پایین (Low Voltage) و دستورالعمل EMC هستند که عبارات انگلیسی آن به شکل زیر است:

  • Machinery Directive
  • Low Voltage Directive
  • EMC Directive

الزامات و اصول دستورالعمل‌ها و استفاده از مارک CE در دستورالعمل شماره ۲ “دستورالعمل شورای اتحادیه اروپا و سیستم‌های درایو الکتریکی قابل تنظیم” شرح داده شده است. این سند تنها با دستورالعمل EMC (EMC Directive) کار دارد.

تعاریف

استاندارد EMC برای سیستم‌های درایو قدرت، EN 61800-3 (یا IEC 61800-3) به‌عنوان استاندارد اصلی برای درایوهای سرعت متغیر استفاده می‌شود. اصطلاحات و تعاریف استفاده‌شده در این استاندارد نیز در این راهنما استفاده می‌شود.

تأسیسات و سیستم‌های عملیاتی

این راهنما، نمونه راه‌حل‌های EMC را ارائه می‌دهد که در دستورالعمل‌های خاص توضیح داده نشده است. این راه‌حل‌ها می‌توانند به‌طور مستقیم توسط سازندگان تجهیزات اصلی (OEM) یا سازندگان پانل استفاده شوند.

اصول زمین کردن

اصول زمین کردن و کابل‌کشی درایوهای سرعت متغیر در کتابچه راهنمای “زمین و کابل‌کشی سیستم درایو”، کد ۳AFY61201998 شرح داده شده است. این سند تنها شامل یک توصیف کوتاه از پدیده تداخل است.

دستورالعمل‌های خاص محصول

اطلاعات دقیق در مورد نصب و استفاده از محصولات، اندازه کابل و غیره را می‌توان در دستورالعمل‌های خاص محصول یافت می‌شود. این راهنما برای این منظور در نظر گرفته شده است که همراه با دستورالعمل‌های خاص محصول مورداستفاده قرار گیرد.

 

در قسمت بعد به تعاریف اولیه اشاره می شود.

 

 

 

منبع:گروه الکترونیک قدرت دانشگاه تهران

مطلب قبلیقسمت نوزدهم: بخیه زدن در آلتیوم دیزاینر
مطلب بعدینصب و ساختار سازگار با EMC برای یک سیستم درایو قدرت (قسمت دوم)

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید