همه چیز درباره باتری ها قسمت پنجم : مشخصات و اصطلاحات

0
353
همه چیز درباره باتری ها
همه چیز درباره باتری ها

همه‌چیز درباره باتری‌ها

در مقاله چهارم همه‌چیز درباره باتری‌ها مبحث دسته‌بندی، مشخصات عمومی و اصطلاحات باتری‌ها را بیان کردیم. در این مقاله نیز به ادامه این مبحث می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

همیشه باتری‌ای را می‌خواهیم که یک ابرقدرت باشد. اما با چه قیمتی؟ با چه سایزی؟ و در چه وزنی؟ بگذارید با مشخصات و اصطلاحات باتری‌ها شروع کنیم.

خرابی باتری:

توجه‌داشته‌باشید که این اصطلاح شخصی من است. تا آنجاکه من توجه‌کردم، زمانی‌که باتری نمی‌تواند با‌توجه‌به مشخصات تولیدکننده کار کند، خراب شده‌است. علاوه‌بر این، وقتی به‌صورت غیرمنتظره و پیش‌ازموعد خراب شود، من این‌را یک خرابی فاجعه‌بار توصیف می‌کنم. توجه‌داشته‌باشید که درنهایت تمام باتری‌ها خراب خواهد‌شد. ما امیدواریم که پس‌از تحویل مقدار قابل‌توجهی انرژی مطابق با مشخصات تولیدکننده خراب شوند. لازم‌به‌ذکر است که اصطلاحات “خرابی” و “خرابی فاجعه‌بار” برای افراد مختلف معانی مختلفی دارد. برخی خرابی فاجعه‌بار را به‌صورت فرسایش قابل‌رویت مانند سوختگی، تغییر رنگ، تغییرات مکانیکی، نشتی و… توصیف می‌کنند.

باتری مرده:

باتری مرده
باتری مرده

 

برای انواع قابل شارژ، این به‌معنای بی‌فایده‌بودن باتری نیست بلکه نشان‌دهنده این است که ما به حالت شارژ رسیده‌ایم، درحالیکه مقاومت داخلی در حداکثر و ولتاژ پایه در کمترین مقدار خود قرار دارد. برای انواع اولیه، این نقطه‌ای است که باتری نمی‌تواند قدرت مفید ارائه‌کند. (من اصطلاح بی‌فایده را اینگونه تعبیر میکنم که ولتاژ مدار باز یک باتری اولیه به کمتر از ۳٪ مقدار خود رسیده باشد.)

باتری تخلیه شده:

باتری تخلیه شده
باتری تخلیه شده

 

حالتی‌که باتری به ولتاژ قطع تعریف‌شده توسط تولیدکننده رسیده و یا از این حد گذشته است. از این نقطه به بعد ادامه عملیات (بدون شارژ مجدد) تضمین نمی‌شود. توجه‌داشته‌باشید که این امر لزوما به این معنی نیست که باتری‌تمام انرژی ذخیره‌شده خود را تحویل داده‌است؛ به‌عنوان‌مثال، موردی را درنظربگیرید که باتری به هیچ باری متصل نشده‌اشد.

باتری نو:

باتری نو
باتری نو

 

اشاره به این موضوع دارد که باتری اخیرا ساخته‌شده‌است. مدت زمان که باتری به‌عنوان باتری نو درنظر گرفته می‌شود توسط تولیدکننده تعیین‌شده‌است.

پروتکل نقطه شارژ باز (OCPP):

توسط اتحادیه شارژ باز(OCA)تعریف شده‌است. شارژ وسایل‌الکتریکی را شامل می‌شود و این پروتکل در بیش از ۱۰۰۰۰ ایستگاه شارژ در ۵۰ کشور پذیرفته شده‌است. (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید).

محدودیت دستورالعمل مواد خطرناک (RoHS):

این دستورالعمل که توسط اتحادیه اروپا در سال۲۰۰۳ تصویب شده، استفاده‌از مواد خطرناک خاصی را در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی محدود میکند. این امر در سال۲۰۰۶ در ایالات‌متحده به‌اجرا درآمد.

دستورالعمل زباله تجهیزات برق و الکترونیک (WEEE):

WEEE
WEEE

 

برخلاف دستورالعمل RoHS که تولیدکنندگان را برای تجهیزات الکترونیکی جدیدی که وارد بازار می‌کنند محدود می‌کند، دستورالعمل WEEE مجموعه‌های هدفمند جمع آوری، بازیافت و بازیابی را برای همه انواع کالاهای الکتریکی تعیین میکند.

ظرفیت:

ظرفیت باتری در آمپر ساعت (Ah) و یا وات ساعت (Wh) اندازه‌گیری می‌شود. توجه‌داشته‌باشید درحالیکه وات ساعت جزء مشخصات انرژی است، آمپر ساعت به‌خودی‌خود و بدون‌اشاره‌به ولتاژ جزء خصوصیات انرژی نمی‌باشد. برای تعیین ظرفیت باتری‌ها، تولیدکننده جریان دشارژ(Id amps) را از باتری می‌کشد تازمانیکه ولتاژ به ولتاژ قطع برسد و سپس زمان (Td hours) رایادداشت می‌کنند. ظرفیت = Id x Td در واحد آمپر-ساعت(Ah). توجه‌داشته‌باشید که نرمال‌سازی به یک ساعت اطلاعات مفیدی را حذف می‌کند. اگر درطول دشارژ شدن، ولتاژ اندازه‌گیری و میانگین‌گیری شود (Vd volts) ، ظرفیت = Vd x Id x Td در واحد وات ساعت (Wh). بعضی‌از تولیدکنندگان منحنی‌های تخلیه را برای بارهای ثابت نیز ارائه می‌دهند.جریان بار را می‌توان با یک اصطلاح عمومی بیان‌کرد، اصطلاح C-rate که در آن 1C تعداد آمپری است که به‌طورکامل در یک ساعت از باتری تخلیه می‌شود. بنابراین، C-rate نرخی‌است که در آن باتری نسبت‌به حداکثر ظرفیت آن تخلیه‌شده‌است. به‌طورمشابه، E-rate نشان‌دهنده قدرت تخلیه است. نرخ 1E قدرت تخلیه برای تخلیه کل باتری‌در مدت ۱ساعت است. در قسمت ششم همه‌چیز درباره باتری‌ها، قصدداریم مشخصات و اصطلاحات را گسترش‌دهیم و از شیمی خاصی شروع خواهیم کرد.

با ما همراه باشید.

 

 

 

منبع:‌سیسوگ

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید