هوشمند سازی کنتورهای قدیمی

0
2832
هوشمند سازی کنتور
هوشمند سازی کنتور

اصطلاحا به ایجاد ساختار جهت ارسال اطلاعات آنلاین کنتورهای ( آب، برق، گاز و…) هوشمندسازی کنتور گفته می‌شود. مطمئنا یکی‌از اهداف‌اولیه سیستم‌های حوزه IOT کنترل و مدیریت میزان مصرف انرژی، آب و… در لایه‌های مصرف میباشد. مدیریت منابع گاز و آب و برق و… احتیاج‌به کنتورهای هوشمند جدیدی دارد که بتواند اطلاعات مصرف را توسط سیستم‌های ارتباطی و از بسترهای مختلف مانند شبکه همراه, NB-IOT , Sigfox و… ارسال نماید. یکی‌از چالش‌های چنین مسیری لزوم تعویض کنتورهای قدیمی به جدید میباشد، کنتورهایی که هرچه ابعاد بزرگتری پیدا می‎کنند قیمتهای بسیار بیشتری هم پیدا خواهند نمود، و صدالبته تعویض آنها یک چالش پرهزینه و گاها غیرممکن خواهد بود. دلیل این تعویض هم عمدتا دیجیتال‌کردن اطلاعات مصرفی میباشد، اطلاعاتی که می‌تواند بصورت روزانه در سرور ثبت‌شود و ثبت اطلاعات مصرف و انرژی در سیستم‌های نرم‌افزاری، میتواند شرایط را برای انواع تجزیه و تحلیل‌‌ها مهیا نمود و صدالبته در اخر میتواند مدیریت مصرف انرژی را به ارمغان آورد. مطمئنا ایده‌هایی درمورد هوشمندسازی کنتورهای قدیمی وجود دارد که در ایران هم نمونه‌هایی پیاده‌سازی شده‌است که البته شخصا در اینترنت نتوانستم مستندات مناسبی درمورد ایران پیدا‌کنم. یکی‌از این ایده‌ها استفاده‌از کنتورهای قدیمی و اضافه‌کردن سخت‌افزار مناسب جهت خواندن اطلاعات کنتور به‌صورت تصویری و تبدیل آن به اعداد دیجیتال می‌باشد. در نمایشگاه IOTE شنزن یکی‌از شرکت‌های دانش‌بنیان چینی تقریبا سخت‌افزار جالبی برای اینکار طراحی‌نموده بود که سعی‌دارم در این پست ایده‌های ایجاد چنین سخت‌افزاری که به‌صورت صنعتی الان درحال‌استفاده در چین هم هست را به اشتراک بگذارم شاید بتواند باعث کمک به فعالان این صنعت شود. مهمترین برتری و فلسفه این ایده استفاده‌از همان کنتورقدیمی و هوشمندکردن آن می‌باشد که می‌تواند صرفه‌جویی مالی و زمانی فوق‌العاده‌ای را به ارمغان اورد.

هوشمند سازی کنتورهای قدیمی چطور انجام می شود؟

وجود یک سازه مکانیکی که سعی میکند نصب را سریع و ساده نماید و همچنین استفاده‌از دوربین برای این سخت‌افزار از ایده‌های جالب این پروژه هست.

کنتورها
کنتورها

 

البته طبق اطلاعات شرکت طراح، این سخت‌افزار فقط عکس را به سرور ارسال میکنه که در سرور با پردازش‌تصویر، عدد کنتور به‌دست‌امده و وارد الگوریتم‌های نرم‌افزاری مربوطه میشود و خبری‌از پردازش‌تصویر در خود سخت‌افزار نیست. مبتنی‌بر اطلاعات تولید کننده، باطری ۸۵۰۰میلی‌امپر ساعت Li-SOCl2 میتواند تا ۸۰۰ ارسال را بدون تعویض باطری انجام‌دهد که در بازه زمانی ۶ساله میتونه کارکرد داشته‌باشه که به‌نظر زیادی خوشبینانه هم هست چند‌سالی هست که در ایران طرحی به‌نام طرح فهام (فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی) شروع‌شده که مهم‌ترین هدف اون مدیریت انرژی مبتنی‌بر هوشمندکردن وسایل اندازه‌گیری میباشد.

 فهام
فهام

 

تعویض کنتور:

البته در این سامانه تعویض کنتورها به‌عنوان نقشه‌ی اصلی راه درنظرگرفته شده‌است که امیدوارم با پیاده‌سازی چنین ایده‌هایی هم سرعت کار و هم هزینه تعویض برخی کنتورهای خاص و پرهزینه را بتوان بهینه‌تر نمود.

 

 

منبع:‌سیسوگ

مطلب قبلیبرنامه‌نویسی میکروکنترلر AVR در محیط ویژوال استودیو (جلسه دوم)
مطلب بعدیهمه چیز درباره باتری ها قسمت پنجم : مشخصات و اصطلاحات

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید