وقتی برنامه‌نویسان ایرانی تحریم را با طعم جدیدتری چشیدند

0
663
گیت
گیت

پنجشنبه‌شب یکی‌از دوستان و همکاران سابق در شبکه اجتماعی پیامی به این مضمون ارسال‌کرد که گیت‌ هاب هم به جمع تحریم‌کنندگان پیوسته است و ایشان دیگر دسترسی‌به سورس کدهایش ندارد. من به این تصور که با وجود ضدتحریم‌های وطنی مثل شکن غمی از تحریم نداریم فقط دسترسی‌ام را به صفحه اول سایت چک کردم و در پاسخ به دوست و همکارم گفتم صفحه سایت برای من باز می‌‎شود که با پاسخ کامل‌ترش متوجه شدم که تحریم‌های هوشمند گریبانگیر برنامه‌نویسان بی آزار هم شده به نحوی که سایت گیت هاب تمام مخازن کد خصوصی کاربران کشورهای تحریم شده ازطرف آمریکا نظیر شبه‌جزیره کریمه، کوبا، کرهٔ شمالی، ایران و سوریه را نیز گرفته است.

گیت هاب
گیت هاب

 

این سبک تحریم در دنیای اینترنت نیز به نوبه خود جدید بوده و فقط دسترسی لحظه‌ای براساس IP محدود نیست بلکه هر کاربر حتی یکبار با آدرس آی‌پی یکی از این کشورها به سایت وارد شود همین محدودیت‌ها برای اکانت او اعمال خواهد شد. طبق قاعده طبیعی که درنتیجه اعمال محدودیت به نوع بشر می‌باشد بعضی افراد شروع به اعتراض به شیوه گیکی نمودند که با راه‌اندازی یک پروژه عمومی با هدف اعتراضی و نوشتن بیانیه در کد مخزن و دعوت از برنامه‌نویسان سایر کشورها برای الحاق به این حرکت صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان گیت هاب برسانند که تا این لحظه نزدیک به ۴۷۰۰نفر از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی به آن پیوسته‌اند.

سیاست گیت هاب github
سیاست گیت هاب github

 

توضیح تصویر: گرافیک طراحی‌شده توسط معترضین در گیت هاب. گروهی نیز که ماه‌ها قبل طعم تحریم را با تحریم سایت گیت لب چشیده بودند شروع به ایجاد مخازن کد بومی کرده‌بودند. طبق متن ایمیل ارسال‌شده ازطرف گیت هاب دسترسی محدود به مخازن رایگان و عمومی شده‌است. و اما چاره برای کسانی که می‌خواهند مخازن کد خصوصی رایگان یا با هزینه مناسب داشته‌باشند چیست؟

  • استفاده‌از نسخه گیت لب نصب شده در سایت پارس کدرز.
  • نصب گیت لب در سرور شخصی.
  • ایجاد سیستم مشابه ازطرف شرکت‌های خصوصی که دارای پلن‌های تجاری مقرون‌به‌صرفه باشند.
  • ایجاد سرویس توسط شرکت‌های داخلی بصورت اسپانسری و حمایت از تولیدکنندگان داخلی نرم‌افزار.

البته با ذکر همه این موارد امیدوارم همه انسان‌ها به مرحله‌ای از آگاهی برسند که لزومی به هیچ جنگ و تحریمی نباشد. آدرس مربوط به پروژه عمومی با مضمون اعتراضی در سایت گیت: https://github.com/1995parham/github-do-not-ban-us آدرس سرویس گیت لب که توسط سایت پارس کدرز برای حمایت از جامعه برنامه‌نویسان ایرانی ایجادشده‌است: http://git.parscoders.com

پ.ن: متاسفانه زمانی‌که مطلب‌بالا منتشر شد به‌نظر کار از کار گذشته و دسترسی اکثر کاربران قطع‌شده‌است. و خوشبختانه به‌نظر میاد حرفهایی مطرح هست که قسمتی از این محدودیتها داره برداشته میشه! چیزی که مشخصه به‌نظر‌من اینه‌که نمیشه به این سیستم دیگه اعتماد کرد.

 

 

منبع:‌سیسوگ

مطلب قبلیراه‌اندازی سنسور آلتراسونیک SR04 با آردوینو
مطلب بعدیرادیو آماتوری چیست و چرا به آن نیاز داریم؟(قسمت دوم–تجهیزات)

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید