ولت متر چیست (ولتمتر)

0
13
ولت متر چیست
ولت متر چیست

چکیده

ولت‌ سنج یا ولت‌متر دستگاهی است که برای اندازه‌گیری اختلاف پتانسیل الکتریکی و یا ولتاژ بین دو نقطه , در یک مدار الکتریکی بکار می‌رود . برخی از ولت مترها برای استفاده در مدارهای DC در نظر گرفته شده اند . و برخی دیگر برای بکارگیری در مدارات AC طراحی گردیده اند . و بعضی از ولت مترهای خاصی هستند که برای اندازه گیری در فرکانس رادیویی (RF) طراحی می شوند .

مقدمه

متن مقاله

  • ولت متر چیست

ولت متر چیست

ولت‌سنج یا ولت‌متر دستگاهی است که برای اندازه‌گیری اختلاف پتانسیل الکتریکی و یا ولتاژ بین دو نقطه , در یک مدار الکتریکی بکار می‌رود . برخی از ولت مترها برای استفاده در مدارهای DC در نظر گرفته شده اند . و برخی دیگر برای بکارگیری در مدارات AC طراحی گردیده اند . و بعضی از ولت مترهای خاصی هستند که برای اندازه گیری در فرکانس رادیویی (RF) طراحی می شوند . این دستگاه‌ها که روی یک صفحه دارای مقیاس نصب شده‌اند . و دارای مقیاس وسیعی از اندازه گیری می باشند . این دستگاه که در تابلوی برق نصب می گردد جهت نمایش وضعیت ولتاژی (مانیتور) ژنراتورها و دیگر وسایل به کار گرفته می شود .
مدل های قابل حمل این دستگاه که معمولا مجهز به سنجش مقاومت و جریان نیز می باشند و در قالب مولتی متر , مورد استفاده در کارهای برقی و الکترونیکی قرار می گیرند . هم چنین هر اندازه گیری که بتوان آن را به ولتاژ تبدیل نمود را می‌توان در ولت متر نمایش داد ، اما باید قبل از هر چیز آن را به طور مناسب کالیبره کرد . مانند : فشار ، دما ، سطح . هدف کلی از ولت مترهای آنالوگ ، دقت چند درصد از مقیاس کامل است . که از کسری از ولتاژ تا چند هزار ولت را شامل می شوند . میترهای دیجیتال که با دقت بالایی ، معمولا بیش از 1% ساخته می شوند . دستگاه های آزمایشگاهی که قادر به اندازه گیری با دقت های بالا هستند . و با استفاده از تقویت کننده ها می تواند ولتاژهای کوچک در حد میکرو ولت و یا کمتر را اندازه گیری کند . بخشی از مشکلات ساخت یک ولت متر با دقت بالا ، کالیبراسیون و بررسی دقت وصحت آن است .
ولت متر آنالوگ : ولت متر آنالوگ شامل یک گالوانومتر حساس است که در مجموعه ای با مقاومت بالا قرار دارد . مقاومت داخلی یک ولت متر باید زیاد باشد . در غیر این صورت بصورت قابل توجهی از جریان مدار را مصرف خواهد نمود و در نتیجه باعث ایجاد اختلال در عملکرد مدار تحت تست می شود . قابل ذکر است که حساسیت گالوانومتر و مقدار مقاومت سری آن ، رنج ولتاژی را که میتر توانایی نمایش آن را دارد ، تعیین می کند .

 

ولت متر
ولت متر

 

 

 

 

منبع: برنیکا

 

 

 

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید