ویزوینو(VISUINO) راحت‌تر از آردوینو(ARDUINO)

0
625
ویزوینو و آردوینو
ویزوینو و آردوینو

اگر در دنیای‌الکترونیک سیروسلوک می‌کنید، حتما تابه‌حال اسم موجودی به‌نام آردوینو به گوشتان خورده‌است. آردوینو هم شبیه هر موجود دیگه‌ای این اجازه را به ما میده که اونو نقد کنیم و خود را از این قاعده مستثنی نکرده‌است. پس اجازه‌بدهید نقدی کوتاه بر آردوینو داشته‌باشیم.

نقد آردوینو

بیایید از اینجا شروع‌کنیم، آردوینو چرا ساخته‌شد؟ به گفته خود آردوینو، که میگه من ساخته‌شدم برای اینکه غیرالکترونیکی‌ها توهم این را داشته‌باشند که فکرکنند الکترونیک هم بلد هستند، یا فکرکنند جز اون دسته از افرادی هستند که در دانشگاه به‌جای رشته‌ای که خوانده‌اند، اگر الکترونیک می‌خواندند، فرقی نمی‌کرد که هیچ، چه‌بسا در دوران‌دانشگاه عذاب کمتری می‌کشیدند(خب بالاخره آردوینو داره این حس را به دیگران القا میکنه که الکترونیک راحته). خب اینو شوخی‌کردم تا حساب‌کار دست غیرالکترونیکی‌ها بیاد و از توهم خود بیرون بیان و نظرشون را درمورد الکترونیک عوض‌کنند. اما در وب‌سایت‌رسمی آردوینو اشاره شده‌است که این موجود برای کسانی‌که الکترونیکی نیستند، ولی می‌خوان کارهایی از این قبیل انجام‌بدن ساخته‌شده‌است.

خوبی آردوینو این است که شما می‌توانید در مدت‌زمان خیلی‌کوتاهی ایده الکترونیکی خود را در عمل پیاده‌کنید. خب اینکه خیلی خوبه مشکل‌ما با اون چیه؟ مشکل زمانی شروع میشه که دانشجویی که رشتش الکترونیک است، قبل‌از اینکه گیت‌های منطقی را بجوید یا یه زبان برنامه‌نویسی سطح‌پایین کار کند، اومده یه آردوینو با یه کابل آبی(چون معمولا کابلی که برای پروگرام آردوینو استفاده‌میشه، رنگش آبی است) گرفته دستش و خدا را هم بنده نیست. دقیقا مثل این میمونه که به یک بچه دبستانی قبل‌از اینکه ۴عمل‌اصلی را خوب یادگرفته‌باشه، یک ماشین‌حساب بدیم دستش و اون بچه هم بهمون بگه من توانایی این‌را دارم که ضرب چندین عدد nرقمی را درعرض چندثانیه به شما بگم، درصورتیکه همه ما می‌دانیم اون بچه اگه فردا روزی خدایی‌نکرده آموزگاری چیزی نشه که صدنفر شبیه خودشو تربیت کنه، قطعا خودش در زمینه ریاضیات نمیتونه آدم موفقی باشه چون اصول و مبنا را به‌خوبی طی‌نکرده‌است. اما ما بااینکه یه آدم بزرگسالی که حتی استاد دانشگاه باشد و اتفاقا ریاضیات هم تدریس می‌کند و از ماشین‌حساب استفاده می‌کند هیچ مشکلی نداریم و همچنین به‌طبع همین موضوع با دانشجوی الکترونیکی که مقدمات لازم را انجام‌داده‌باشد و درنهایت آردوینو دستش‌گرفته باشد نیز مشکلی‌نخواهیم‌داشت.

آقا اینا را بیخیال، کمتر گیربدیم به این آردوینو بدبخت. یه موجود دیگه به اسم ویزوینو (Visuino) اومده و میگه راحتی‌های قبل‌از من سوءتفاهم بود. آردوینو که سهل، من از راحت هم راحت‌ترم.

ویزوینو (Visuino) چیست؟

ویزوینو یک نرم‌افزاری است به‌قول خودشان نوآورانه، که محیط برنامه‌نویسی گرافیکی را برای شما فراهم می‌کند، تا بتوانید بااستفاده‌از آن، برد‌های آردوینو را برنامه‌ریزی کنید بدون‌اینکه بخواهید کد بنویسید. درحال‌حاضر نیز از اکثر برد‌های آردوینو پشتیبانی می‌کند.

ویزوینو
ویزوینو

 

قطعات موجود در نرم‌افزار ویزوینو، اجزای سخت‌افزاری خودشان را نشان می‌دهند و شما می‌توانید بااستفاده‌از کشیدن و رهاکردن یا به قول معروف drag and drop برنامه خود را ایجاد و طراحی‌کنید. تنها کاری که شما انجام خواهید داد این است که سخت‌افزار موردنظر را به پروژه اضافه‌کرده و درنهایت تجسم ذهنی خود را در نرم‌افزار سیم‌کشی خواهید کرد.

ویزوینو
ویزوینو

 

در کل ویزوینو ادعا کرده، افرادی که در نوشتن کد قوی نیستند یا افرادی که در قسمت توسعه‌ی سخت‌افزار فعالیت می‌کنند و وقت زیادی برای متخصص‌شدن در حوزه‌ی نرم‌افزار را ندارند، می‌توانند از این نرم‌افزار استفاده‌کنند. و در آخر با این ترفند که اگر از پیچیدگی طراحی کد برای سخت‌افزار خود راضی نیستید، شما را راغب به استفاده‌از ویزوینو می‌کند.

ما در اینجا نقدی برای ویزوینو ارائه ندادیم و این نقد را برعهده خودتان گذاشتیم. اما اگر قرار بر نقد باشد، قطعا نقدی سخت‌گیرانه‌تر از نقد آردوینو، در انتظار ویزوینو خواهد بود.

همچنین نرم‌افزار ویزوینو را می‌توانید از این لینک دانلود نمائید.

 

منبع: سیسوگ

مطلب قبلیآموزش استفاده‌از نرم‌افزار Eclipse برای میکروکنترلر ARM STM32
مطلب بعدیآموزش FPGA قسمت ششم: شبیه‌سازی ساختار ارجاع شرطی در ISIM

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید