پالس الکتریکی تندگذر (EFT) چیست

0
95
پالس الکتریکی تندگذر (EFT) چیست
پالس الکتریکی تندگذر (EFT) چیست

بارهای القایی مانند رله ها، سوئیچ ها یا موتورهای سنگین در هنگام خاموش شدن (de-energized شدن) موجب ایجاد یک رگباره (brust) از پالسهای باریک با فرکانس بالا در سیستم توزیع برق می شوند. این گذارهای سریع همچنین می تواند زمانی ایجاد شود که سازنده ابزار، تجهیزات اصلاح ضریب توان را وصل یا قطع کند. یک علت شایع در مورد ایجاد حالتهای گذرای خطوط برق، جرقه زدن (sparking) است که از جمله دلایل آن زدن سیم برق AC سیستم به شبکه، تجهیزاتی که خاموش می شوند و یا هنگامی که کلیدها باز یا بسته می شوند. شکل ۱ نشان می دهد که چگونه گذراها (transients) تولید شده و به تجهیزات متصل به خطوط برق کوپل میشود.

شکل ۱-EFT

استاندارد IEC 61000-4-4، مشخصات شکل موج ولتاژ تستی را تعریف می کند که به منظور شبیه سازی گذراهای ایجاد شده ناشی از کلیدزنی بارهای القایی در خطوط برق AC در نظر گرفته شده است. این مشخصات همچنین الزامات مصونیت در برابر پالسهای الکتریکی تندگذر تکراری و روش های تست لازم برای سیستم را تعریف می کند.

شکل موج EFT، همانطور که توسط استاندارد IEC 61000-4-4 تعریف شده است، برای استفاده سازندگان به منظور تست عملکرد تجهیزات خود در برابر گذراهای سریع (پالسهای الکتریکی تندگذر) در نظر گرفته شده است. در ابتدا، تست شامل تزریق پالس EFT به خطوط برق AC تجهیزات است. شکل موج EFT همچنین می تواند به خطوط سیگنال و کنترل و اتصالات زمین تزریق شود تا کوپلینگ نویز این حالات گذرا را به این خطوط شبیه سازی کند. شکل موج پالس دارای دامنه بالای (۰٫۵ تا ۴ کیلو ولت)، زمان صعود (rise time) کوتاه، سرعت تکرار بالا و مقدار انرژی پایین است. استاندارد IEC 61000-4-4 همچنین سطوح آزمون را بر اساس دامنه شکل موج پالس تعریف می کند. شکل ۲، فرم شکل موج را نشان می دهد که در مشخصات استاندارد IEC 61000-4-4 تعریف شده است. این شکل موج شامل یک رگباره (brust) از ۷۵ پالس الکتریکی تکرار شده در هر ۳۰۰ میلی ثانیه برای مدت یک دقیقه است. هر دو پالس EFT مثبت و منفی در طول تست تزریق می شود.

شکل ۲

بنابراین این تست برای نشان دادن مصونیت دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی هنگام مواجه با چنین گذرهای سریعی است. استانداردهای بین المللی وجود دارد که الزامات عملکرد مصونیت در برابر پالسهای الکتریکی تندگذر را با توجه به کلاس خاصی از تجهیزات مشخص می کند. به عنوان مثال، استاندارد EN 55024 اتحادیه اروپا الزامات تست و معیارهای عملکرد تجهیزات فناوری اطلاعات را توصیف می کند. به طور مشابه، IEC 61547 نیازهای آزمون و معیارهای عملکرد تجهیزات روشنایی را توصیف می کند. همه این استانداردها الزامات و روش های آزمون خود را از استاندارد IEC 61000-4-4 تهیه می کنند. برای دریافت استانداردهای ایمنی مربوطه برای تجهیزات طراحی شده با استانداردهای محلی خود تماس بگیرید. در ادامه سری مطالب در ارتباط با راه های مصون سازی بوردهای الکتریکی در رابطه با EFT صحبت خواهیم کرد.

 

 

منبع:گروه الکترونیک قدرت دانشگاه تهران

مطلب قبلیانتخاب دیود TVS مناسب برای مقابله با ESD
مطلب بعدیایزوله کردن درایوهای موتور AC: درک استاندارد ایمنی IEC 61800-5-1-بخش ۲

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید