آموزش پردازش تصویر در پایتون – جلسه ۲: رسم خط روی تصویر

0
661
آموزش پردازش تصویر در پایتون – جلسه 2: رسم خط روی تصویر

در  قسمت اول از مجموعه آموزشی پردازش تصویر در پایتون ابتدا یک سری توضیحات کلی در مورد پردازش تصویر و کاربردهای آن بیان کردیم. کمی در رابطه با نرم‌افزارها و کتاب‌خانه‌های لازم صحبت کردیم و در نهایت یک تصویر رنگی را به صورت سیاه و سفید در پنجره‌ای نمایش دادیم.

در این قسمت می‌خواهیم ابتدا همان تصویر را به صورت سیاه و سفید باز کرده و سپس با استفاده از دستوراتی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، رسم خط روی تصویر را انجام بدهیم و همچنین این تصویر را در محل پروژه ذخیره کنیم. دقت کنید اگر در دستور مربوط به ذخیره تصویر هیچ آدرسی داده نشود، تصویر در محل ذخیره پروژه  و در کنار فایل برنامه ذخیره خواهد شد.

ما در این قسمت نیاز به کتابخانه matplotlib داریم، پس قبل از هر چیزی باید در ابتدای کد این کتابخانه را اضافه کنیم. نصب این کتابخانه نیز دقیقا شبیه نصب کتابخانه OpenCV و numpy با استفاده از دستور pip در محیط کامند است.

 

import cv2
import numpy as np
from matplotlib import pyplot as plt

img = cv2.imread('image.jpg', cv2.IMREAD_GRAYSCALE)

plt.imshow(img, cmap='gray', interpolation='bicubic')
plt.plot([100, 200], [200, 300], 'r', linewidth=5)
plt.show()

cv2.imwrite('imgout.jpg', img)

 

در کد بالا ما ابتدا تصویر را به صورت سیاه و سفید در img ذخیره کردیم، سپس با استفاده از دستورات کتابخانه matplotlib رسم خط روی تصویر ذخیره شده در img را انجام دادیم. ما می‌توانیم مشخص کنیم که رسم خط روی تصویر در کجای تصویر قرار بگیرد و همچنین رنگ و عرض خط ترسیم شده نیز قابل انتخاب می‌باشد. اگر برنامه‌ی بالا را اجرا کنیم ابتدا تصویر زیر ساخته می‌شود و در نهایت همین تصویر البته بدون خط روی آن در محل پروژه با نام imgout ذخیره می‌شود، چون ما در دستور آخر همان تصویر سیاه و سفید ذخیره شده  در img را ذخیره کردیم نه تغییراتی که بعد از آن انجام شد.

 

منبع : سیسوگ
مطلب قبلیآموزش پردازش تصویر در پایتون – جلسه 1: نصب کتابخانه OpenCV
مطلب بعدیپیاده سازی فیلتر دیجیتال و عملیات پردازش سیگنال DSP در آردوینو – قسمت اول

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید