پروژه ارسال موقعیت GPS خودرو با SMS

0
31
پروژه ارسال موقعیت GPS خودرو با SMS
پروژه ارسال موقعیت GPS خودرو با SMS

عنوان پروژه  طراحی و ساخت سیستم ارسال اطلاعات اتومبیل از طریق GSM یا پروژه ارسال موقعیت GPS خودرو با SMS است. و شرح کلی از روش کار پروژه به این صورت است:

از طریق سیستم GPS سرعت و موقعیت وسیله نقلیه گرفته شده و به یک سیستم پردازشگر مرکزی که می‌تواند یک میکروکنترلر باشد داده می‌شود. اطلاعات دریافت شده از طریق GPS در یک متغیر رشته‌ای درون میکروکنترلر ریخته می‌شود. که میکرو کنترلر هم پس از مقایسه توسط عملگرها و تفکیک رشته ای، اطلاعات مورد نظر را از طریق یک سیستم GSM به یک شماره مشخص ارسال می‌کند.

 

پروژه ارسال موقعیت GPS خودرو با SMS
پروژه ارسال موقعیت GPS خودرو با SMS

این سیستم دارای دو تکنولوژی GSM  یا Global System Mobile و GPS مخفف  (Global Positioning System) استفاده می کند.

اطلاعاتی که از طریق ماهواره ارسال می‌شود از قبیل سرعت، موقعیت و…  توسط گیرنده و یا ماژول GPS دریافت می‌شود. این اطلاعات توسط پردازشگر مرکزی ما که یک میکروکنترلر است پردازش شده و در یک جا از حافظه فلش ذخیره می‌شود. این مقدار هم با مقدار مجاز سرعت که قبلا” در  حافظه سیستم ما ذخیره شده مقایسه می‌شود. اگر این مقدار از حد مجاز بالا تر باشد  سیستم یک پیام مبنی بر اینکه اتومبیل مورد نظر مرتکب تخلف شده به مرکز کنترل ارسال می‌کند و در مرکز هم تاریخ، ساعت و محل تخلف ثبت می‌شود. ارسال پیام از طریق یک ماژول و یا یک GSM مودم امکان پذیر است.

قسمت اصلی پروژه مربوط به ماژول مخابراتی SIM908 می‌باشد که بخش وسیعی از مطالب این فایل توضیحات به طراحی سخت افزار و روش‌های راه‌اندازی این ماژول اختصاص داده شده‌است. این ماژول دارای سیستم‌های GSM/GPRS, GPS می‌باشد که ما در این پروژه از دو سیستم GPS و GSM  آن استفاده می‌کنیم در نتیجه سخت افزاری طراحی شده ما پورت‌های مربوط به این دو سیستم را به صورت آزاد در دسترس قرار داده است.

فصل اول این فایل توضیحات مربوط به عنوان پروژه و تحقیق می‌باشد که در آن به معرفی پروژه و توضیحات سطحی مربوط به آن پرداخته‌ایم. همچنین تحقیقاتی که در مورد سیستم GSM و GPS انجام شده است  را در این فصل گنجانده‌ایم  در ابتدا در مورد ساختار شبکه GSM توضیحاتی را ارائه کرده‌ایم که در آن به معرفی شبکه GSM و معماری آن، قسمت‌های اصلی یک شبکه GSM  و شرح وظایف هر قسمت، مشخصات فرکانسی و نواحی شبکه، کانال‌های فیزیکی و منطقی در شبکه، پلاریزاسیون و طول موج در شبکه GSM پرداخته ایم. سپس به معرفی اجمالی سیستم GPS می‌پردازیم که در این بخش هم تاریخچه این سیستم و نحوه شکل گیری آن را بیان می‌کنیم. بعد از آن اجزای یک سیستم GPS پارامتر‌های اساسی مورد توجه در و معایب و مزایای این سیستم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در فصل دوم طراحی سخت افزار پروژه را انجام می‌دهیم که در آن به طراحی سخت افزار راه‌انداز ماژول SIM908 و طریقه اتصال آن به میکروکنترلر و کامپیوتر می‌پردازیم و انواع روش‌های ارتباطی و ارسال و دریافت داده به ماژول را ارائه می‌کنیم. همچنین در این فصل پارامتر‌های اساسی مورد توجه در طراحی را سخت افزار و بورد مدار چاپی و روش‌های کاهش نویز را عنوان می‌کنیم. و در نهایت شماتیک نهایی پروژه را همراه با PCB مربوط به آن را ارائه می‌نمائیم.

در فصل سوم راه‌های برقراری ارتباط با ماژول مخابراتی SIM908، استاندارد AT Command و پروتکل NMEA را بیان می‌کنیم و به طریقه استفاده از این دو ساختار در پروژه ارائه شده می‌پردازیم.

AT Command هایی که قرار است از آنها در پروژه استفاده شود را معرفی می‌کنیم. و نیز رشته‌های دریافتی توسط NMEA را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

و در نهایت در فصل چهارم هم به شرح برنامه نویسی و توضیحات مربوط به آن خواهیم پرداخت.

واقعا خیلی دقیق و فنی نگارش شده است.

 

دانلود فایل ها
فایل PDF فایل توضیحات شامل 129 صفحه

 

منبع:  میکرودیزاینرالکترونیک

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید