پروژه سیستم حضورغیاب RFID و SMS با میکروکنترلر ARM

0
41
پروژه سیستم حضورغیاب RFID و SMS با میکروکنترلر ARM
پروژه سیستم حضورغیاب RFID و SMS با میکروکنترلر ARM

سیستم حضورغیاب از طریق کارت RF ID و ارسال اطلاعات به صورت SMS با میکروکنترلر ARM، پروژه  سیستم حضورغیاب RFID و SMS با میکروکنترلر ARM  یک پروژه‌ای کاملا کاربردی و جالب می‌باشد. که از بخش‌های مختلفی از جمله، RFID، ماژول GSM و میکروکنترلر ARM تشکیل شده است.

با پیشرفت چشمگیر علم امروزه دفاتر حضور و غیاب قدیمی که دارای جداول بسیاری بودند و حتما نیاز به یک اپراتور جهت ثبت اطلاعات داشتند جای خود را به سیستم های حضور و غیاب مغناطیس و RFID داده‌اند به طوری که در بیشتر ادارات کارمندان پس از حضور در محل کار با قرار دادن کارت خود بر روی دستگاه کارت خوان ساعت حضور و خروج خود را ثبت می‌کنند. دستگاه‌های کارت خوان وسایل حمل و نقل عمومی نیز همچون مترو و اتوبوس که باعث تسریع در امور حمل و نقل و کاهش هزینه در خرید بلیت‌های کاغذی واز بین رفتن مقادیر زیادی کاغذ  از جمله ی آنهاست. با وجود این همه سیستم‌های پیشرفته هنوز در مدارس ما به جز بعضی از مدارس غیر‌دولتی  سیستم حضور و غیاب به صورت سنتی بوده، به این صورت که هر معلم پس از حضور در سر کلاس باید اقدام به حضور و غیاب می کرد و اگر دانش آموز غیبت داشت  بعد از 3 بار غیبت والدین او را در جریان قرار می دادند. از طرفی بعضی از والدین از حضور یا عدم حضور فرزندشان در مدرسه بی خبر بودند و همین موضوع باعث دلنگرانی آنها می‌شد. در کارگاه‌ها و یا کارخانه‌های کوچک نیز رئیس مربوطه تنها در زمان پرداخت حقوق از وضعیت حضور و غیاب کارکنان خود آگاه می‌شد. اما در این پروژه سعی شد که این قضایا بر طرف شود و والدین ویا رئیس کارخانه یا کارگاه به صورت آنلاین از حضور دانش آموز یا کارکنان خود در مدرسه یا محل کار آگاه شوند که در ادامه پایان نامه به آن پرداخته شده است.

معرفی پروژه

سیستم حضورغیاب از طریق کارت RFID و ارسال اطلاعات به صورت SMS با میکروکنترلر ARM در اين پروژه نحوه‌ی عملکرد به اين صورت است که هر کاربر داراي يک کارت  RF IDمي‌باشد (که درون ان یک کد که حاوی اطلاعات کاربر می‌باشد تعریف شده است) و وقتي کاربر در محل کار حضور پيدا مي‌کند و کارت را جلويRF IDمي‌گيرد سيستم ورود شخص را ثبت کرده و با ارسال SMS اگر کاربر دانش آموز باشد به والدین آن و اگر کارکنان  کارخانه باشند به رئیس مربوطه زمان حضور آنها را اعلام می‌کند. البته این پروژه قابلیت ارسال SMS برای چند نفر را هم داراست اما برای کاهش هزینه این عمل برای یک نفر صورت می‌گیرد.در  این پروژه option‌های دیگری چون LCD اضافه شد که شخص ثبت حضور خود را در محل رویت کند با ثبت ساعت حضور. می‌توان از این سیستم در مدارس  استفاده کرد و مدیر مدرسه و والدین دانش آموز را از حضور دانش آموز در مدرسه  مطلع ساخت یا در ادارات و شرکتها.

قطعات اصلی بکار گرفته شده در این پروژه

در این پروژه سعی می‌شود از میکروکنترلر ARM NXP-LPC2138 استفاده شود و زبان برنامه نویسی C و ماژول GSM SIM900 و ماژول EM-18 RFID  و IC RS232

 

پروژه سیستم حضورغیاب RFID و SMS با میکروکنترلر ARM
پروژه سیستم حضورغیاب RFID و SMS با میکروکنترلر ARM

 

 

لینک های دانلود فایل های پروژه سیستم حضورغیاب RFID و SMS با میکروکنترلر  ARM:
دانلود فایل پی دی اف آموزش ساخت
دانلود شماتیک

 

منبع:  میکرودیزاینرالکترونیک

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید