پروژه مولد موج سینوسی

0
73
پروژه مولد مو ج سینوسی
پروژه مولد مو ج سینوسی

مقدمه

سلام خدمت دوستان امروز براتون یه مدار آماده کردم که پروژه مولد موج سینوسی با قابلیت تنظیم دامنه و اختلاف فاز و فرکانس هستش امیدوارم به کارتون بیاد خصوصا در موارد دانشگاهی و آزمایشگاهی و از این مدار استفاده کامل رو ببرید.

مدارهای میکرو پروسسوری با سطوح منطقی صفر و یک عمل می‌کنند. اما مواقعی پیش می‌آید که ما با مقادیر پیوسته (آنالوگ) سر و کار داریم و بنابر این اگر بخواهیم از طریق یک سیستم میکرو پروسسوری سیستمی با مقادیر پیوسته (آنالوگ) کنترل کنیم لازم است از یک آی‌‌سی واسطه برای تبدیل اعداد باینری به مقدار آنالوگ آن استفاده کنیم. به این آی‌سی‌ها مبدل دیجیتال به آنالوگ و یا  D A C گفته می‌شود.

این آی‌سی‌ها مقادیر باینری را با توجه به ولتاژی که به پایه ورودی آن داده می‌شود می‌سازند. آی‌سی‌ای که ما در این پروژه استفاده کردیم Dac0800 می‌باشد که یک مبدل دیجیتال به آنالوگ ۸ بیتی می‌باشد.

پروژه مولد مو ج سینوسی
پروژه مولد مو ج سینوسی

هدف ما در استفاده از این آی‌سی در این پروژه این است که توسط دو عدد از این آی‌سی‌ها دو موج سینوسی تولید کنیم. برای ایجاد موج سینوسی ما به مقادیر آنالوگ احتیاج داریم که با کمک این آی‌سی مقادیر میکرو را آنالوگ خواهیم کرد. پایه‌های ۵ تا ۱۲ این آی‌سی ورودی‌های این ۸ بیت می‌باشد. که پایه شماره ۵ با ارزش ترین بیت و پایه ۱۲ کم ارزش ترین بیت می‌باشد پایه ۱۴ ورودی منفی و پایه ۱۵ ورودی مثبت برای ایجاد خروجی مناسب می‌باشند. سایر اطلاعات مربوط به این آی‌سی و نقشه راه انداز آن را می‌توانید از داخل فایل شماتیک این آی‌سی مشاهده کنید.

جزییات بیشتر راجع به مدار و کدنویسی برنامه در قالب فایل pdf طراحی کردم براتون که از لینک زیر می‌تونید دانلود کنید.

دانلود فایل P D F

 

منبع:  میکرودیزاینرالکترونیک

 

مطلب قبلیاز هوش مصنوعی چه می‌دانید؟
مطلب بعدیکنترل وسایل از راه دور به وسیله مادون قرمز

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید