پروژه مولد هارومونیک

0
78
پروژه مولد هارومونیک
موج های سینوسی با فرکانس و دامنه های مختلف

پروژه مولد هارومونیک یکی از پروژه های خوب برای درک سریه فوریه می‌باشد زیرا در این پروژه باید با جمع سیگنال ها با بسط های سریه فوریه یک شکل موج دیگر ایجاد کنیم. در حقیقت اسم اصلی این پروژه مولد 20 هارمونیک می‌باشد. که در ادامه با آن بیشتر آشنا می‌شویم.

اين پروژه يا دستگاه بايد 20 موج سينوسي را توسط کی پد بگيرد وبا هم جمع لحظه اي كند و در خروجي به يك موج تبديل كند. كه ما توسط کی پد فقط مقدار دامنه وفركانس را وارد مي‌كنيم.

نام پروژه:مولد 20هارمونيك

اسم پروژه از کجا آمده است !؟! همانطور که در بالا توضیح داده شد این پروژه 20 تا شکل موج سینوسی را باهم جمع می‌کند و نتیجه به عنوان یک موج در خروجی قرار می‌دهد.

مولد يعني توليد كننده 20 هم كه  تعداد موج های سینوسی ورودی است و هارمونيك هم به معني مشتق هاي يك موج  اصلي یا شبیه همان موج اصلي كه مقدار دامنه يا فر كانس آن تغيير كرده.

 

مولد 20هارمونيك
مولد 20هارمونيك

 

توضيح كلي انجام كار:

ابتدا ما 20 دامنه و 20 فركانس را توسط کی پد یا کی برد   وارد ميكروکنترلر مي‌كنيم بعد ازاين كار ميكرو مقدار فر كانس را توسط رابطه T=1/F به زمان تناوب تبديل مي‌كند درنتيجه ما 20 زمان تناوب داريم ميكرو از بين اين 20 زمان تناوب بزرگترين زمان تناوب را انتخاب مي‌كند كه علت آن و نحوه انجام اين كار بعدا توضيح داده مي‌شود در نتيجه همچين بستي ايجاد مي‌شود كه مانند بست زير است.

A sin w1t + Bsinw2t +Csinw3t +D sinw4t +Esinw5t

كه ما براي ساده  كردن تفهيم نحوه كار از 5 بست استفاده مي‌كنيم. كه A,B,C,D,E دامنه موج هستند. كه در اينجا ماكزيموم زمان تناوب همان بزرگترین زمان تناوب يا T مادر است‌.

وبعد از مشخص شدن T مادر ما مقدار T  را از صفر شروع مي‌كنيم تا مقدار ما‌كزيموم مي‌رويم يا به عبارت ديگر آن را به 50 قسمت تقسيم مي‌كنيم وهر دفعه 1/50  زمان تناوب اصلي را در اين بست قرار مي‌دهيم در نتيجه يك مقدار عددي مي‌شود كه اگر آن را تا 50/50برويم در نتيجه ما 50 مقدار عددي داريم كه آنرا به ورودي DAC  مي‌دهيم ودر خروجي شكل موج خروجي را دريافت مي‌كنيم.

علت گرفتن بزرگترين T

 

پروژه مولد هارومونیک
موج های سینوسی با فرکانس و دامنه های مختلف

براي فهم بيشتر شكل  بالا از 4 تا شكل موج سينوسي با فر كانس مختلف تشكيل شده است كه موج زرد , آبي,قرمز و سبز به ترتيب با فر كانس

F=1000 HZ             زرد               T=1ms

F = 2000 HZ           آبي              T=0.5ms

F =5000 HZ           قرمز              T=0.2ms

F =10000 HZ         سبز              T=0.1ms

اگر ما براي مثال  T شكل موج آبي را به عنوان T مادر بگريم شكل موج زرد به طور كامل در محاسبات شكل نمي‌گرد و نيم سيكل آن محاسبه مي‌شود  در نتيجه ما بايد T را كه به عنوان T  مادر مي‌گريم T باشد كه همه فركانس ها در آن تشكيل بشود و اگر اين طور نباشد شكل موج خروجي درست نمي‌باشد. برای مطالعات بیشتر و نحوه اعمال اعداد به خروجی و غیره فایل ضمیمه شده را دانلود کنید.

چند نمونه از خروجی های مدار:

مولد هارمونيك
مولد هارمونيك
مولد هارمونيك
مولد هارمونيك

 

دانلود پروژه مولد هارومونیک

 

منبع:  میکرودیزاینرالکترونیک

 

مطلب قبلینرم افزار طراحی بردمدارچاپی Allegro [ چند نرم افزار فوق العاده دیگر]
مطلب بعدینحوه ضبط و پخش صدا در دستگاه های پخش صوت آنالوگ

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید