پروژه های الکترونیکی برای مقابله با ویروس کرونا

0
567
پروژه های الکترونیکی برای مقابله با ویروس کرونا

چند روز پیش مطلبی نوشتیم با عنوان تکنولوژی و IOT تنها راه حل ریشه کنی کرونا که سعی کردیم در اون به این موضوع کلیدی اشاره کنیم که اگر قرار باشه مبارزه ای با ویروس کرونا ترسیم بشه استفاده از تکنولوژی و IOT برای مهار این ویروس میتونه حتی همرده فرایندهای پزشکی برای مقابله با انتشار گسترده این ویروس باشه واگر نتونیم از پتانسیل های موجود برای پیشگیری از این ویروس استفاده کنیم بازنده این مبارزه بیشک ما خواهیم بود.

البته  تایید منطق بالا با توجه به کاری که چین انجام داد خیلی نیاز به توجیه و دلیل نداره!

جهان مطمئنا نمیتونه این ویروس را نابود کنه و تا وقتی داروی مشخص و تاثیر گذاری ساخته نشه تنها راه میتونه پیش گیری و جلوگیری از شیوع گسترده باشه, جلوگیزی از شیوع گسترده به منزله اینه که به محض اینکه شخصی بیمار شد بشه اون را سریعا قرنطینه کرد و تمام افرادی که با اون مرتبط بودند را هم سریعا بررسی نمود.

تو اینترنت در حال سرچ بودم که دیدم جادی در توییتر وب سایتی  https://helpwithcovid.com   را معرفی کرده که برخی نیازهایی که تحت عنوان پروژه برای مبارزه با کرونا میتونه مفید باشه را قرار داده اند که میتونید بررسی کنید تا متوجه بشید چه درصد بالایی اش شامل موارد غیر پزشکی و الکترونیکی هستند.

 

سعی کردم چند تا پروژه الکترونیکی و ایده باحال الکترونیکی در مورد مبارزه با کرونا یا بهتر بگم پیشگیری از کرونا که بیشتر توسط افراد غیر حرفه ای و با آردوینو یا رزبری پای ساخته شده  را در زیر لیست کنم که البته خیلی هم خوب کار میکنند و ایده های جالبی هستند و دلیل اینکه اکثرا با آردوینو هستند اینه که اکثر افراد بدون دانستن دانش خاص الکترونیکی بتونن ایده خودشون را اجرایی کنند و این دقیقا یکی از اهدافی بود که راهکار آردوینو دنبال اون بوده و هست.

مهمترین هدفی که اکثرا این ایده ها دنبال میکنند بحث پیشگیریه و تشخیص اینکه چه اشخاصی دچار ببیماری هستند و یا اینکه چطور میشه از گرفتن این ویروس بدقلق و بدبدن جلوگیری کرد  ?

 

اولین ایده شامل یه برد کوچک و ساده هست با نام Simple Handwash Timer  که باعث میشه شما حتما مدت زمان مناسب برای شستشوی مناسب را رعایت کنید, همونطور که همه میدونیم لازم هست فرایند شستشوی دست حداقل بیست ثانیه

طول بکشه که اولا تمام دست با دقت شسته بشه و  مهمتر اینکه این حداقل زمانی هست که باعث میشه اون ویروس توسط مایع دستشویی از بین بره.

Simple Handwash Timer

 

ایده دوم مبتنی بر این هست که شما نباید دست به صورت خودتون بزنید, (glasses stops you from touching your face) البته میدونیم ترک این عادت خیلی سخته, خب این ایده شامل ساخت یک عینک ساده با ماژول آلتراسونیک هست که به محض اینکه مانع ( که همون دست شما هست) به صورت نزدیک میشه شروع میکنه آژیر بزنه.

ایده دوم
glasses stops you from touching your face

ایده سوم شامل یک وسیله خفنیه Coronavirus Detector ( البته از نظر ظاهر بیشتر ) که قراره دمای افراد را با استفاده از MLX90615  که یک Digital Infrared Temperature Sensor  هست تشخیص بده و بعد کلی افکت روی LCD و با LED ها وضعیت را نشون بده.

Digital Infrared Temperature Sensor

ایده چهارم که خیلی میتونه وسعت پیدا کنه و واقعا هم مفید هست غیر تماسی کردن کلیه فرایندهایی هست که قبلا ما با انگشتانمان و با لمس و دست انجام میدادیم از برداشتن آب و چایی ریختن گرفته  تا فشار دادن مخزن مایع دستشویی برای تمیز کردن دست. اسم این ایده هم (Non-contact Switch for Public Water Dispenser)  هست که البته اکثرا هم با ماژول های  آلتراسونیک یا فاصله سنجهای IR و سروو موتور انجام میشن که تصویرش را در زیر میبنید.

 

این ایده و تعمیم اون برای استفاده های دیگه میتونه هم خیلی هوشمندانه و هم درامد زا باشه, همین الان در چین جاهایی که نیاز هست مواد ضد عفونی را برای تمیز کردن دست ها ارائه بدند حتما بصورت غیر تماسی ارائه میدند چون کافیه یک دست الوده یکبار اون را لمس کنه تا تجهیزی که مثلا برای تمیز کردن کاربرد داره خودش بشه منبع آلودگی.

Non-contact Switch for Public Water Dispenser

ایده پنجم شامل ایده ای هست که به درد ما ایرانیها بیشتر میخوره ? اگر شما هم اقوامی دارید که اعتقادی به قرنطینه ندارند و شما هم چاره ای جز پذیرفتن عده ای از اونها را ندارید میتونید حداقل قبل از ورود اونها را با این ایده یه چکی بکنید.

Coronavirus Doorbell هم مبتنی بر سنسور دمای غیر تماسی MLX90614 طراحی شده و وقتی شخصی زنگ خونه را میزنه دمای اون را نشون میده و اگر دما غیر مجاز باشه به جای زنگ شما صدای آژیر را خواهید شنید, البته شما میتونید تو ایران اون را بومی سازی کنید و به جای اون چند تا صحبت باادبانه پخش کنید که شرمنده بشه ( البته مسئولیت عواقبش با ما نیست ? )

Coronavirus-Doorbell

ایده ششم , با استفاده از رزبری پای طراحی شده و کاری جز روی مخ رفتن و نشان دادن آمار ادمهایی که ویروس گرفتند ندارند, البته شما میتونید اون را تغییر بدید و امار کشور خودمون را نشون بدید بخصوص جاهایی که زیاد توجه نمیکنند یا نیاز دارند به هشدار های زیاد. Live Corona-Display  

البته این پروژه  یه جای دیگه با آردوینو هم پیاده سازی شدهCOVID19 Realtime Monitor

COVID19 Realtime Monitor

ایده هفتم یک کم خفنتر و حساس تر از بقیه هست و به هیچ عنوان توصیه نمیکنم بسازید و سریعا استفاده کنید ولی یا توجه به کمبود دستگاههای تنفس (ونتیلاتور خانگی) در روزهایی که زیاد هم ازش دور نیستیم شاید بتونه با در نظر گرفتن تمهیداتی کاربردی بشه, که اونم ساخت ونتیلاتور خانگی  هست.

Open Source Ventilator 

Open Source Ventilator

 

ایده هشتم , که البته شبیه ایده چهارمه و  هدفش غیر تماسی کردن استفاده از دستگاههایی هستند که مواد ضد عفونی یا مواد شستشو ارائه میکنند.

این بار برای مایع ضد عفونی استفاده میشه  با نامAutomatic Hand Sanitizer Dispenser  

Automatic Hand Sanitizer Dispenser

در مورد ایده ها اگر به صفحه اصلی که در هر قسمت لینکش قرار گرفته مراجعه کنید حتما میتونید اطلاعات بیشتری مثل کدهای برنامه نویسی شده و حتی ویدئویی از نحوه عملکرد اون را مشاهده کنید.

اگر ایده ای هم به ذهن شما میرسه یا قبلا جایی دیدید حتما در قسمت نظرات با دوستانتون به اشتراک بگذارید.

 

منبع: سیسوگ

مطلب قبلیتکنولوژی و IOT تنها راه حل ریشه کنی کرونا
مطلب بعدیتبدیل کتابخانه های CPP آردوینو به C برای AVR

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید