چالش مسیرکشی خودکار در آلتیوم Altium Autorouting

0
804
چالش مسیرکشی خودکار در آلتیوم
چالش مسیرکشی خودکار در آلتیوم

مقدمه

یکی‌از امکاناتی که نرم‌افزارهای EDA نظیر Altium Designer در اختیار کاربر قرار میدهند، ابزار مسیریابی یا مسیرکشی خودکار می باشد. به‌کمک این ابزار سرعت اجرای طراحی بسیاربالا می رود و شما می توانید یک پروژه را سریعتر به پایان برسانید.

اما پیش‌نیاز استفاده‌از Autorouting تسلط شما به اجرای تنظیمات‌خاص است که در آلتیوم آن را به Design Rules می شناسیم.

مسیرکشی
مسیرکشی

 

اجرای مسیرکشی

پس‌از انجام تنظیمات لازم در Design Rules کافی‌است به‌روی منوی Autoroute کلیک‌کنید و روی All کلیک‌کنید. مابقی کار بسیار آسان است. در آلتیوم ۱۸به بالا، باید به‌منوی Route بروید و روی Autoroute رفته و بعد برروی All کلیک‌کنید. در پایان با‌استفاده‌از ابزار Gloss که در آلتیوم ۱۸به بعد قابل‌دسترس است و در منوی Route میباشد، میتوانید شکل مسیرکشی‌ها را بهینه‌کنید. لازم‌به‌ذکر است درصورتیکه شما زمان بگذارید و قوانین را کاملا دقیق در قسمت Design Rules وارد نمایید میتونید مطمئن‌باشید که قابلیتAutoroute برای شما مفید باشد. مثلا میتوانید مشخص‌کنید که زمین و تغذیه مدار عرض بیشتری نسبت‌به بقیه ترک‌ها داشته‌باشد.

فعالسازی قابلیت‌ها
فعالسازی قابلیت‌ها

 

بررسی نتیجه

برای بررسی نتیجه‌ی کار، این ویدئوی ۸دقیقه‌ای را ملاحظه‌کنید. هدف، استفاده‌از مسیرکشی خودکار برای یک برد یک لایه بوده‌است که این‌کار با شکست مواجه میشود. در مرحله‌ی بعد با اضافه‌کردن لایه‌ی Top، مسیرکشی در دو لایه Top و Bottom به‌خوبی انجام میپذیرد. امیدوارم از این آموزش کوتاه لذت برده باشید.

نکته: افراد حرفه‌ای بسیاری‌از وقتها سعی میکنند بردهای الکترونیکی خود را بصورت دستی طراحی کنند یکی‌از دلایل‌مهم این قضیه میتونه این باشه که در طراحی برد گاهی میتوان با تغییر پورتها و ارتباطات مسیرهای ارتباطی بسیار بهینه شوند (شماتیک مدار میتواند تغییر نماید که البته لازم‌است شخص طراح همزمان چنین تصمیمی بگیرد). در زیر هم میتونید فیلم آموزشی کامل و جامع، درمورد استفاده‌از قابلیت Autoroute مشاهده نمائید.

 

منبع: سیسوگ

مطلب قبلیقسمت اول: آلتیوم دیزاینر چیست؟
مطلب بعدیفتح سرزمین‌ سیم‌ها با رزبری‌پای قسمت دوم

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید