کلاس لیزر چیست؟ و مفهوم هر کلاس

0
456
کلاس لیزر و مفاهیم آن
کلاس لیزر و مفاهیم آن

کلاس لیزر چیست و مفهوم هر کلاس چه معنایی دارد؟

شاید تاکنون برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که منظور از کلاسی که بر روی دستگاه‌هایی با پرتو لیزر ذکر میشود چیست؟

در این مقاله سعی میکنیم که با توضیح مختصر در این‌باره جواب سوال مطرح شده عنوان گردد. میزان خطرات لیزر با کلاس‌های آن سنجیده می‌شود. هرچه کلاس‌های لیزر بالاتر باشد به‌این معنی است که خطرات بیشتری دارد. لیزرهای کلاس پایینتر خطراتی برای بینایی ندارند اما لیزرهای کلاس بالاتر، نه تنها برای بینایی بلکه برای پوست هم ضرر دارند.

 خطرات لیزر
خطرات لیزر

 

همچنین این کلاس‌ها براساس استاندارد IEC 60825-1 میباشد که در آن مطرح شده برای لیزرهای بزرگتر از کلاس ۲ حتما باید از علامت هشدار لیزر استفاده کرد حتی باید هشدار مثلثی نیز نصب شود.

کلاس‌های لیزر

کلاس ۱: لیزر در این کلاس به حدی کم توان است که به صورت ذاتی ایمن بوده و هیچگونه خطری ندارد و برای دیدن آن نیازی به استفاده از عینک یا شیشه محافظ وجود ندارد.

کلاس ۱M: این کلاس مانند کلاس۱ هست فقط با این تفاوت که به وسیله‌ی عدسی همسوسازی انجام نمیپذیرد چون ممکن‌است بخاطر این همسوسازی توان آن افزایش یابد و از این کلاس کاری خارج گردد.

کلاس۲: کلاس دو نیز به صورت حدودی امن حساب میشود و تابش مستقیم بیش از ۰.۲۵ ثانیه آن برای چشم خطرناک بوده، ولی چشم انسان میتواند به صورت غیرارادی در برابر این تابش از خود دفاع کرده که این رفلکس میتواند به‌صورت بسته شدن پلک یا تغییر جهت‌دید چشم باشد. این کلاس معمولا در اشاره‌گرهای لیزری، اندازه‌گیری و ابزارها استفاده میشود.

کلاس ۳B: این کلاس لیزر خطرناک است و در صورت تابیده‌شدن به‌صورت مستقیم به چشم انسان میتواند آسیب برساند. پس در هنگام کار با آن باید دقت کرد. این لیزر بر روی ۰.۵ وات محدود شده و انرژی آن کمتر از ۳۰mj میباشد. این لیزر در سی دی و دی وی دی رایتر ها مورد استفاده قزاز میگیرد.

کلاس ۴: بالاترین و خطرناک ترین کلاس لیزر میباشد و میتواند به راحتی پوست را سوزانده و موجب آسیب جدی و دائمی در بینایی گردد. در هنگام استفاده از آن حتما باید از محافظ استفاده نمود. این لیزر در کارهای صنعتی، نظامی و پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد.

کلاس‌های لیزر
کلاس‌های لیزر

 

منبع: سیسوگ

مطلب قبلیساخت سوکت برای تست ماژول sim800 or Sim900
مطلب بعدیباطری پشتیبان جهت رزبری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید