کلید حرارتی چیست؟

0
87
کلید حرارتی چیست؟
کلید حرارتی

کلید های حرارتی تجهیزات حفاظتی تشکیل شده از فیوز مینیاتوری و بیمتال هستند که با این قطعه می توانیم موتور را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار به صورت همزمان حفاظت کنیم. کلید های حرارتی در صورت به وجود آمدن اتصال کوتاه یا اضافه بار الکترو موتور را از منبع قطع می کند . کلید های حرارتی یا به عبارت دیگر کلید های محافظ موتور که در اصطلاح تخصصی به کلید های MPCB نیز معروف هستند ، از جمله کلید هایی هستند که قابل قطع زیر بار هستند و برای روشن و خاموش کردن الکترو موتور های سه فاز مورد استفاده قرار میگیرد.

کلید های حرارتی
کلید های حرارتی
کلید حرارتی چه تفاوتی با بی متال دارد؟

عملکرد کلید های حرارتی تقربیا شبیه بی متال است و کارش حفاظت در برابر اختلات جریان است مانند بی متال، اما یک سری تفاوت هایی بین بی متال وکلید حرارتی است که موجب شده کلید های حرارتی بهتر از بی متال ها باشند و ضریب امنیت آن بیشتر از بی متال باشد. ۱- بی متال مدار فرمان را قطع میکند ( از طریق پیج های ۹۵ – ۹۶ )، ولی کلید حرارتی مستقیماً سه فاز مدار قدرت را قطع می کند و باعث قطع شدن موتور می شود. ۲- کلید حرارتی هم از جریان حراتی محافظت می کند و هم از جریان مغناطیسی در صورتی که بی متال فقط از جریان حرارتی محافظت می کند. جریان مغناطیسی و جریان حرارتی چیست و چه تفاوت با هم دارند؟ به بیان ساده وقتی یک الکترو موتور در اثر تحمل بار اضافه جریانش بالا میرود موتور داغ می کند که به این اتفاق می گویند بالا رفتن جریان حرارتی و وقتی الکترو موتور در اثر اتصال کوتاه بین دو فاز یا اتصال بدنه و فاز و یا فاز و نول و هر کدام از این موارد داغ کند می گویند جریان مغناطیسی بالا رفته است.

کلید حرارتی چه تفاوتی با بی متال دارد

مشخصات کلید حرارتی:

۱ -دارای شستی قطع و وصل یا کلید ۰ و ۱ می باشند( برای کنترل دستی). ۲ -مانند بیمتال ها دارای درجه تنظیم جریان می باشد ( درجه آن را معمولاً ۱۰ درصد بیشتر از جریان نامی موتور تنظیم می کنند). ۳- دارای کلید تست، برای تست سالم بودن کلیدمی باشند. ۴ -دارای ۳ فاز قدرت است ( ورودی به برق و خروجی آن به موتو وصل می شود). قابلیت های کلید حرارتی: ۱- قابل قطع و وصل زیر بار می باشد. ۲- قابلیت تنظیم دقیق آمپر در یک بازه را دارد. ۳ -در صورت ایجاد اضافه بار، موتور را مستقیم قطع می کند و نیاز به کنتاکتور جهت فرمان دادن ندارد. کلید حرارتی یا کلید محافظ موتور را می توان به عنوان بهترین محافظ موتور نام برد، ولی یک عیب دارد که این نوع کلید ها فقط تا بازه ۱۲۵ آمپر تولید می شود.

مشخصات کلید حرارتی

 

 

منبع: برنیکا

 

مطلب قبلیکن باس CAN bus چیست
مطلب بعدیحفاظت (Loss of Mains (LOM

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید