کنترل دور موتور DC با Encoder

0
86
کنترل دور موتور DC با Encoder
کنترل دور موتور DC با Encoder

امروزه در صنعت و در بسیاری از وسایل خانگی کنترل دور موتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله می‌توان به کاربرد‌های کنترلرهای دور موتور، به موارد زیر اشاره کرد. البته مثال‌های زیر خیلی ساده‌تر از کنترلر دور موتو‌های صنعتی هستن. در فایل‌های پروژه توضیحات کامل به همراه سورس برنامه میکروکنترلر AVR و PCB و… موجود است. بحث کنترل موتورهای dc یک مسئلهٔ مهم است که درصنعت به آن بهای زیادی داده می‌شود، برای این منظور باید انرژی الکتریکی آرمیچر را برای کنترل گشتاور موتور کنترل کرد. برای تحقق این امرمهندسین وتکنسین‌های برق والکترونیک روش‌های مختلفی به کار برده‌‌اند و در هر مرحله بر کیفیت طرح خودافزوده اند. امروزه IC‌های متنوعی به عنوان درایور موتور موجود می‌باشند که راه را برای طراحان ساده‌تر کرده اند.

۱) وسایل خانگی:

کنترل گر‌های دور موتور در وسایل شخصی خانگی، در کاربرد‌های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، پنکه‌های دیواری یا پنکه تهویه حمام که توسط کلیدی کنترل می‌شوند.

۲) در وسایل اداری و درمانی:

در این دسته دستگاه‌های بسیاری را می‌توان نام برد.

مداد تراش‌های برقی در ادارات، دستگاه‌های فکس، کامپیوتر‌ها یا دستگاه‌های کپی و …. سیستم کاری این کنترل گر‌ها بسیار پیچیده بوده و حتی در مورد وسایل درمانی پیچیده‌تر نیز می‌شوند. یکی از این موارد کنترل دور موتور داخل هارد دیسک کامپیوتر می‌باشد که سیستم پیچیده‌تری دارد.

۳) در کاربرد‌های تجاری:

ساختمان‌های تجاری دارای سیستم تهویه بزرگتر و مجهز‌تری نسبت به موارد مشابه در منازل شخصی دارند. همچنین می‌توان در این دسته موتور‌ها، پله‌های برقی و موارد مشابه را نام برد.

۴) کاربرد‌های صنعتی:

بسیاری از صنایع وابسته به موتور‌ها و کنترل دور آن‌ها می‌باشند. موتور‌های DC کوچک تا موتور‌های بزرگ صنعتی، یا موتور‌های استفاده شده در خطوط مترو. همچنین در صنعت ممکن است یک کنترل گر عمل کنترل بیش از موتور را به طور همزمان بر عهده داشته باشد.

۵) در وسایل نقلیه:

تمام وسایل نقلیه از جمله، خودروها، هواپیما‌ها، دستگاه الات کشاورزی، همه و همه ممکن است دارای موتور برای انجام کار‌های گوناگونی باشند.

۶) ابزار قدرت:

وسایل قدرتی همانند دریل‌ها، اره‌ها، چرخ سمباده‌ها که توسط کاربر خانگی استفاده می‌شوند. تمام وسایل قدرتی قابل حمل یا ثابت معمولاً همراه با کنترل گر‌های سرعت این موتور‌ها نیز می‌باشند.

فایل های پروژه
دانلود فایل توضیحات بصورت PDF
دانلود سورس پروژه

 

منبع: میکرودیزاینرالکترونیک

مطلب قبلیپروژه و پایان نامه تشخیص رنگ با سنسور رنگ
مطلب بعدیراه اندازی LCD های کاراکتری (راهنمای جامع)

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید