گذر از ماژول GPRS به ماژول 3G

0
518
گذر از ماژول GPRS به ماژول 3G
گذر از ماژول GPRS به ماژول 3G

مهاجرت از ماژول GPRS به ماژول 3G و انتخاب یک ماژول مناسب یکی‌از هدف‌های این روزهای دوستان الکترونیکی هست.مدت چند‌سالی هست که ماژول‌های 2G یا همان ماژول‌هایی که از بستر GPRS استفاده میکنند عمومیت فراوانی پیدا‌کرده‌است.

چند‌سال‌پیش که بحث 3G ،4G در اپراتورهای همراه مطرح شده‌بود فقط شهرهای بزرگ چنین قابلیتی را دارا بودند ولی هم‌اکنون تفاوت آنچنان چشمگیر شده‌است که شما میتوانید 3G را در‌ بسیاری‌از شهرهای کوچک و حتی جاده‌های بین‌شهری نیز تجربه کنید.

ماژول‌های مبتنی بر GPRS به‌وفور در بازار پیدا میشوند و استفاده زیادی هم دارند، از ماژول‌های شرکت سیم کام گرفته (Sim800 Sim900) تا ماژول‌های بقیه شرکت‌ها مانند کویکتل M95 M66- Quectel و …

انتخاب یک ماژول مناسب 3G

  • وجود داکیومنت‌های مناسب
  • وجود ساختار مناسب جهت آپلود و دانلود فایل با تجربه سرعت 3G
  • فراوانی دسترسی‌به خرید در ایران
  • حداقل خواسته‌هایی هستند که برای انتخاب یک ماژول مناسب 3G لازم است در‌دسترس باشد.

در‌ابتدا برای انجام اون پروژه مشخص, به علت تجربه کار با ماژولهای SIMCom ماژول SIM5320E را انتخاب کردم و سعی کردم اولین تست ها را با اون انجام بدم.

عدم ساختار مناسب جهت دانلود و آپلود فایل از بستر FTP

تفاوت یک ماژول GPRS با یک ماژول 3G در‌ابتدای ساکن باید حداقل بحث دانلود و آپلود آن باشد, متاسفانه ساختار FTP طراحی‌شده برای ماژول SIM5320E این شرکت به‌گونه‌ای است که شما لازم‌است مثلا برای دانلود یک فایل ۱ مگابایتی خود را به‌سرعت سریال ارتباطی محدود کنید و این ماژول از شما انتظار‌ دارد که هنگامی که یک فایل قرار‌ است آپلود یا دانلود کنید تمام تمرکز سی‌پی‌یو(CPU) خود را بر این امر قرار‌دهید و در‌صورت قطعی و یا اختلال شبکه نیز به‌جرات میتونم بگم تنظیم روال‌ها و زمان‌بندی بسیار‌سخت میشد.

هنگ کردگی نرم افزاری مداوم ماژول SIM5320

با‌توجه‌به تجربه‌ای که شخصا در استفاده‌از ماژول‌های GPRS داشتم و با‌رعایت همه اصول سخت‌افزاری، متاسفانه همچنان شامل هنگ‌کردگی وحشتناک و متعدد این ماژول در استفاده بودم و رسما به توانایی از کار‌انداختن این ماژول به‌صورت نرم‌افزاری هم رسیده‌بودم.

تمام این موارد باعث‌شد که رسما این ماژول را از محصول نهایی خود جدا‌کنم و دنبال نمونه‌ای دیگر باشم که اون انتخاب ماژول UC20 و UC15 شرکت کوکیتل Quectel بود.

از جمله محاسن این ماژول:

  • داکیومنت های و تولز های Tools های مناسب برای کار با این ماژول
  • ساختار یک حافظه داخلی مناسب که میتونست توی بحث آپلود و دانلود فایلهای پرحجم کمک شایانی کنه حتی میتونه فضایی مناسب جهت استقرار فایلهای و تنظیمات شما هم باشه!
  • نکته مهم همین نکته بود که خود ماژول آپلود و دانلود را مدیریت میکنه و جهت آپلود یا دانلود لازمه فقط شما با حافظه اون کار کنید و میشد یک فایل یک مگابایتی را در کمتر از 20 ثانیه دانلود کرد و بعد سر فرصت از روی حافظه داخلی ماژول اون فایل را بردارید.
  • خوشبختانه این ماژول هنگ کردگی و مشکلات ماژول قبل را نداشت و در تست های انبوه هم فیدبک مثبت خودش را نشان داد.
ماژول UC20
ماژول UC20

 

ماژول‌های UG95 , UG96 , UC15, UC20 ازجمله ماژول‌های 3G UMTS/HSPA/HSUPA شرکت کویکتل میباشند که پکیج‌ها و قابلیت‌های متفاتی را دارا هستند.

 

 

 

منبع: سیسوگ

مطلب قبلیمفهوم ماشین حالت : دیدگاهی متفاوت در کدنویسی
مطلب بعدیآموزش اتصال ربات تلگرام به آردوینو ESP8266 – ربات تلگرام در خانه

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید